Wzorzec zbrojenia — karta Zbrojenie rozłożone (ściana żelbetowa)

Na karcie Zbrojenie rozłożone można zdefiniować parametry zbrojenia rozłożonego w postaci prętów.

Dostęp

Wybierz widok Wymiarowanie żelbetu Zbrojenie rzeczywiste, a następnie utwórz nowy element żelbetowy lub otwórz istniejący.

Elementy okna dialogowego

Uwaga: Zawartość okna dialogowego zależy od normy żelbetowej wybranej podczas wymiarowania ściany; niektóre opcje mogą być niedostępne.
Zbrojenie poziome
Generowane jest w postaci prętów równomiernie rozłożonych wzdłuż wysokości ściany. Zakończenia prętów poziomych na krawędziach ściany (koniec przęsła, otwory) zależne są od zdefiniowanej opcji.

Preferowany rozstaw prętów (maksymalne i minimalne ) — określa preferowany rozstaw prętów poziomych.

Średnica — określa średnicę pręta dla prętów poziomych.

Zakotwienia — definiuje układ i rozmieszczenie śrub kotwiących oraz parametrów kotew.

Parametry zbrojenia pionowego

Stanowią je pręty biegnące przez całą wysokość ściany. Sposób generacji zbrojenia zależy od wybranej normy obliczeń żelbetowych oraz metody obliczeniowej.

Dla obliczeń metody klasycznej według normy BAEL oraz obliczeń według normy ACI zbrojenie to jest generowane jako równomiernie rozłożone wzdłuż całego przekroju ściany.

  • Dla metody uproszczonej BAEL zbrojenie pionowe jest generowane na szerokości stref. Strefy zbrojenia są to odcinki o szerokości wynikającej z geometrii ściany oraz charakteru obwiedni wykresów naprężeń w ścianie. W przypadku zbrojenia wygenerowanego z uwagi na rozciąganie, pręty zbrojeniowe przenoszą całość naprężeń rozciągających (maksymalną wartość) w danej strefie. W przypadku ściskania powierzchnia zbrojenia prętami pionowymi obliczona jest na przeniesienie średnich naprężeń rozciągających w danej strefie.
  • Sąsiadujące ze sobą strefy zbrojenia pionowego teoretycznego mogą być na etapie generacji zbrojenia rzeczywistego połączone w jedną strefę. Rozwiązanie takie daje możliwość wyboru optymalnej opcji rozkładu zbrojenia z punktu widzenia użytkownika.

Preferowany rozstaw prętów (maksymalne i minimalne ) — określa preferowany rozstaw prętów pionowych.

Średnica — określa średnicę pręta dla prętów pionowych.

Szpilki

Szpilki, którymi powiązane będą warstwy zbrojenia znajdujące się przy przeciwległych powierzchniach ściany (o ile zastosowanie szpilek będzie wymagane normą). Dla normy BAEL możliwa jest definicja maksymalnego rozstawu szpilek. W przypadku wyboru opcji Ignoruj warunki normowe szpilki zostaną wygenerowane w takim rozstawie, jaki został podany przez użytkownika. W przeciwnym wypadku wybrany zostanie mniejszy z rozstawów zdefiniowanych przez użytkownika i wymaganych przez normę.

W przypadku zbrojenia rozłożonego w postaci siatek dla normy BAEL, rozstaw szpilek zarówno w poziomie, jak i w pionie wynika z wartości podanej bezpośrednio przez użytkownika. Położenie szpilek nie uwzględnia rzeczywistego położenia prętów siatek, a jedynie służy oszacowaniu liczby szpilek w ścianie na podstawie zadanego rozstawu. Należy zwrócić szczególną uwagę na poprawne rozmieszczenie szpilek w rzeczywistej konstrukcji.

Średnica — określa średnicę pręta dla szpilek.

Opcja Zapisz jako umożliwia ponowne użycie zestawu parametrów wzorca zbrojenia. Zestaw jest zapisywany w bieżącym katalogu użytkownika. Można ponownie wykorzystać ten zestaw dla innego elementu w oknie dialogowym Wzorzec zbrojenia lub przypisać go do wybranego elementu (lub wybranych elementów tego samego typu) w oknie dialogowym Inspektor składników żelbetowych.

Opcja Usuń umożliwia usunięcie wybranego zestawu parametrów wzorca zbrojenia.