Poziomy — Najważniejsze umiejętności

Dowiedz się, w jaki sposób umieścić poziomy w modelu.

Poziomy pozwalają ustalić strukturę modelu. Wszystkie elementy w modelu są przypisane do poziomów i związane z nimi w celu ustalenia ich położenia w przestrzeni 3D. Poziomy są używane, aby utworzyć rzuty modelu, które ułatwiają modelowanie i nawigację.

Terminy i pojęcia

Termin/pojęcie Definicja
Poziom Odniesienie jest używane w modelu do ustalania rzędnych ważnych elementów modelu, takich jak pierwsza lub druga kondygnacja budynku, górna część parapetu lub górna część stropu. Wszystkie ważne pionowe linie odniesienia w modelu można zdefiniować jako poziomy.
Przyciąganie i linie pomocnicze Ułatwiają pozycjonowanie i wyrównywanie elementów podczas ich umieszczania w modelu. Podczas umieszczania poziomów wyświetlane są linie pomocnicze, tak aby można było łatwo dopasować punkty końcowe.
Właściwości poziomu Określają aspekty poziomu i sposób zdefiniowana w modelu. Przykładami właściwości poziomu są nazwa poziomu i rzędna.
Wiązanie poziomu Umożliwia sterowanie właściwościami elementów modelu przypisanych do poziomu. Jeśli położenie poziomu zostaje zmienione, położenia elementów przypisanych do tego poziomu zostają również zmienione. Na przykład ściany w modelu mają górne i dolne wiązania, które mogą być skojarzone z poziomem.

Nagranie wideo

Co przedstawiono w tym filmie:
  • Umieszczania poziomów w modelu.
  • Zmiany nazwy i rzędnej poziomu.
  • Związania góry i dołu ściany z poziomem.

Transkrypcja

W tym nagraniu wideo przedstawiono sposób umieszczania odniesień poziomu w celu ustalenia struktury projektu. Poziomy określają poziomy stropów budynku lub innych ważnych odniesień, takich jak górna płaszczyzna fundamentu czy wysokość płyty dachu.

Do umieszczenia poziomu w widoku przekroju lub elewacji służy narzędzie Poziom. Domyślnie po umieszczeniu poziomu w Przeglądarce projektu tworzony jest skojarzony rzut. Wyczyść tę opcję, jeśli tworzysz poziom odniesienia, który nie wymaga widoków rzutu, taki jak górna część attyki, używana tylko jako odniesienie.

Podczas umieszczania poziomu punkty przyciągania i prowadnice pozwalają na wyrównanie zakresów odniesienia do poziomów występujących w projekcie. Kliknięcie umożliwia określenie obu końców linii poziomu.

Gdy nazwa poziomu ulega zmianie, nazwy odpowiednich widoków w Przeglądarce projektu również są zmieniane. W celu zmiany elewacji poziomów można użyć kontrolek lub wybrać poziom i wprowadzić modyfikacje na palecie Właściwości.

Domyślnie wiązaniem podstawy elementów umieszczonych w rzucie są skojarzone odniesienia poziomu. Do definiowania wiązań można również używać innych odniesień poziomu w projekcie. Na przykład podstawy ścian umieszczonych w rzucie niższego poziomu zostają związane z tym niższym poziomem, a ich górne płaszczyzny — z poziomem dachu. Po umieszczeniu ścian w rzucie poziomu wejścia podstawy są związywane z odniesieniem tego poziomu. Górne i dolne wiązania określają położenie ściany w przestrzeni 3D. Ponieważ ściany są związane z poziomami, po przesunięciu poziomu górna płaszczyzna i podstawa tych ścian są również zmieniane.