Opisy indeksowe

Dowiedz się, jak używać narzędzi opisów indeksowych, aby przyspieszyć opisywanie modeli.

Czym są opisy indeksowe?

Opisy indeksowe to metoda opisywania rysunków, która wywodzi się z czasów kreślenia odręcznego. Technika ta polega na użyciu liczby z linią odniesienia do opisania elementu, a następnie legendy na arkuszu lub obok rysunku ze wskazaniem, do czego odnosi się każdy numer. Dzięki temu większość tekstu potrzebna do opisania wszystkich elementów znajdowała się w jednym miejscu i łatwiej było ręcznie dodawać opisy, a w razie potrzeby — wprowadzać zmiany.

Po pojawieniu się programów CAD potrzeba dodawania opisów indeksowych zmalała, ponieważ umieszczanie i edycja tekstu stały się łatwiejsze. Opisy indeksowe nie były już używane w tak dużym stopniu, ponieważ podczas odczytywania rysunku mogły być mylące. Dzięki umieszczeniu uwagi tekstowej bezpośrednio obok elementów na rysunku osoba odczytująca rysunek nie musiała już spoglądać na legendę, aby znaleźć odpowiednią wartość. Teraz, gdy dane i procesy robocze BIM są częścią każdej rodziny programu Revit, warto ponownie przyjrzeć się opisom indeksowym.

Dlaczego warto tego używać?

Wszyscy dążymy do zwiększenia wydajności. Opisywanie rysunków może zająć dużo czasu. Dzięki narzędziom do dodawania opisów indeksowych w programie Revit proces ten może stać się znacznie bardziej wydajny. W obszarze Parametry typu w części Dane identyfikacyjne każdej rodziny znajduje się parametr „Opis indeksowy”. Po przypisaniu wartości do tego parametru można oznaczyć element i automatycznie wczytać tę wartość w tym oznaczeniu. Używanie narzędzia opisów indeksowych utrudnia użytkownikom fakt, że należy skonfigurować je z wyprzedzeniem, aby zwiększyć wydajność. Jeśli wartość opisu indeksowego jest pusta (tak jak w przypadku rodzin domyślnych), należy przypisać wartość dla każdego elementu w modelu. Czas poświęcony na skonfigurowanie wartości opisów indeksowych najczęściej używanych elementów może przełożyć się na to, że opisy indeksowe staną się cennym narzędziem przy opisywaniu projektów.

Innym powodem, dla którego warto rozważyć tworzenie opisów indeksowych, jest możliwość łatwiejszej standaryzacji opisów oraz łatwiejszej obsługi zmian w specyfikacjach i opisach. Wartości opisów indeksowych przypisane do rodzin pochodzą z pliku tekstowego opisów indeksowych. Ten plik zewnętrzny jest łatwiejszy w zarządzaniu i standaryzowaniu. Jeśli wszystkie projekty używają tego samego pliku opisów indeksowych, można mieć pewność, że wszystkie uwagi są spójne bez względu na to, gdzie się znajdują. Jeśli zachodzi potrzeba zmiany sposobu wczytania uwagi, należy zmienić plik opisów indeksowych i wczytać go ponownie. Każde miejsce w modelu, w którym używana jest dana wartość opisu indeksowego, zostanie zaktualizowane o nową wartość z pliku opisów indeksowych.

Należy pamiętać, że system opisów indeksowych zapewnia zarówno numer, jak i wartość tekstową dla każdego przypisanego opisu indeksowego. Tradycyjnie, w czasach kreślenia odręcznego, opis indeksowy używany w oznaczeniu był numerem, a następnie do powiązania numeru na oznaczeniu z opisem była używana legenda. W programie Revit oznaczenie opisu indeksowego może zawierać numer, tekst skojarzony z numerem lub zarówno tekst, jak i numer. Jeśli użytkownik zdecyduje się na wyświetlenie tekstu w oznaczeniu, może traktować opisy indeksowe jako szybszy i spójniejszy sposób opisywania widoków modelu. Na dwóch ilustracjach poniżej przedstawiono ten sam szczegół opisany za pomocą opisów indeksowych. Na ilustracji po lewej stronie w oznaczeniu wyświetlany jest numer opisu indeksowego, a w szczegółach po lewej stronie są używane te same informacje opisu indeksowego, ale wyświetlana jest tylko wartość tekstowa opisu indeksowego. W przypadku używania tylko numeru nadal będzie potrzebna legenda opisów indeksowych na potrzeby opisania przypisanych numerów. Zobacz temat Informacje o legendach opisów indeksowych.

Dodawanie opisów indeksowych do widoku

  1. Kliknij kolejno kartę Opiszpanel Oznaczenielistę rozwijaną Opis indeksowy i wybierz typ opisu indeksowego (Element, Materiał lub Użytkownik).
  2. Na palecie Właściwości:
    • W polu Wybór typu wybierz styl opisu indeksowego (Liczba, Liczba w polu — [Duża lub Mała] albo Tekst).
    • Zaznacz lub wyczyść pole wyboru Linia odniesienia, aby wyświetlić albo ukryć linię odniesienia oznaczenia opisu indeksowego.
    • Określ orientację oznaczenia opisu indeksowego (pozioma lub pionowa).
  3. W obszarze rysunku kliknij odpowiedni element lub materiał, aby zidentyfikować element, który ma być oznaczany. W wybranym położeniu wyświetlony zostanie grot strzałki.
  4. Kliknij drugi punkt pierwszego segmentu linii odniesienia.
  5. Kliknij punkt końcowy, aby ustalić zakończenie drugiego segmentu linii odniesienia i położenie oznaczenia opisu.

    Jeśli element lub materiał posiadają już wprowadzoną wartość dla opisu parametru, zostanie on wyświetlony w oznaczeniu automatycznie. Jeśli nie, wyświetlone zostanie okno dialogowe Opisy indeksowe, w którym możesz dokonać wyboru wartości opisu.

Nagranie wideo: Umieszczanie i edytowanie opisów indeksowych elementów

Plik tekstu opisu indeksowego

Opisy zdefiniowane są w pliku tekstowym wykorzystującym jako separator klawisz Tab. Można użyć programu Microsoft® Excel lub podobnego arkusza kalkulacyjnego do zarządzania danymi, a następnie wyeksportować dane do formatu pliku wykorzystującego jako separator klawisz Tab.

Pierwsza część pliku tekstowego zarezerwowana jest dla głównych nagłówków/kategorii (wartości nadrzędne). Pozostała część pliku przeznaczona jest na podkategorie i nagłówki podrzędne (wartości podrzędne). Plik z wartościami rozdzielanymi tabulatorami wymaga użycia klawisza Tab do utworzenia odstępów między wartościami danych.

Zmiany wprowadzone w tabeli opisów indeksowych nie są dostępne w bieżącej sesji projektu programu Revit. Zmiany będą dostępne po zamknięciu i ponownym otwarciu projektu lub ponownym wczytaniu pliku z okna dialogowego ustawień opisu indeksowego.

Poniżej znajduje się przykładowa część pliku opisów indeksowych przedstawiająca formatowanie. Ilustruje to wpis dla Division 11 z dwiema kategoriami i podkategorią. Podczas tworzenia własnego niestandardowego pliku opisów indeksowych można utworzyć dowolną liczbę kategorii i podkategorii do przypisania.

Przykładowy plik tekstowy opisu

CSI Main Category/Heading (parent value)

11000 [tab] Division 11 - Equipment

CSI Master format sSb-Category/Heading [tab] Sub-Category/Heading Description [tab] CSI Masterformat Main Category/Heading Value (parent value)

11060 [tab] Theater and Stage Equipment [tab] 11000

11061 [tab] Acoustical Shells [tab] 11000

Dla podkategorii należących do podkategorii

11060.A1 [tab] Counter-Weight Rigging [tab] 11060

Nagranie wideo: Edycja pliku tekstowego opisu indeksowego

Kwestie dodatkowe

W najwydajniejszym procesie roboczym opisów indeksowych zakłada się, że rodziny w modelu mają przypisane wartości opisów indeksowych. Jeśli przypisano im wartości, używanie opisów indeksowych może być bardzo szybkim sposobem opisywania widoków modelu. Jeśli w rodzinach brakuje wartości opisów indeksowych, konieczne jest wybieranie wartości opisu indeksowego podczas umieszczania oznaczenia, co może znacznie spowolnić pracę.

Podczas oceniania, czy opisy indeksowe sprawdzą się w danym zastosowaniu, należy pamiętać, że należy najpierw podjąć pewne starania, aby przypisać wartości opisów indeksowych i wprowadzić zmiany w pliku opisów indeksowych, dostosowując go do własnych potrzeb. Warto rozważyć stosowanie biblioteki i szablonów z przypisanymi spójnymi wartościami opisów indeksowych w ramach ogólnego procesu roboczego. W celu zmaksymalizowania przydatności używania opisów odnośników w projektach wymagane będą pewne działania zarządzania poza pracą nad projektem.

W procesie roboczym opisanym w tym temacie założono, że używane są opisy indeksowe elementów. Można również używać opisów indeksowych w przypadku materiałów lub tworzyć opisy indeksowe oparte na użytkownikach. Odpowiedni proces roboczy jest podobny, ale nieco inny w zakresie stosowania opisów indeksowych do elementów w modelu.