Parametry współdzielone w zestawieniach kluczy

W programie Revit 2022 można używać parametrów współdzielonych w zestawieniu kluczy. Umożliwia to szybkie stosowanie i zmienianie parametrów elementów w modelu.

Co to jest zestawienie kluczy i dlaczego warto w nim używać parametrów współdzielonych?

Zestawienia kluczy i parametry współdzielone są dostępne od wczesnych dni programu Revit. W programie Revit 2022 połączono funkcje zestawień kluczy i parametrów współdzielonych, aby zwiększyć możliwości obu tych funkcji.

Zestawienie kluczy umożliwia tworzenie „typów” kluczy składających się z grup wartości parametrów. Zamiast przypisywać parametry pojedynczo do każdego elementu, można przypisać typ klucza zdefiniowany w zestawieniu kluczy. Po przypisaniu typu klucza do elementu zostają do tego elementu jednocześnie przypisane wszystkie wartości parametrów składające się na ten typ klucza. Po zastosowaniu typu klucza do zmieniania parametrów używa się zestawienia kluczy. Po wprowadzeniu zmiany w zestawieniu kluczy zostaną zmienione parametry wszystkich elementów, do których przypisano dany typ klucza.

Przykład: stosujemy zestawienie kluczy dla elementów takich jak drzwi lub pomieszczenia. Wybór okuć drzwi jest unikatowy dla określonych drzwi i sposobu wykorzystania. Zamiast tworzyć typ rodziny dla każdej konfiguracji drzwi, można utworzyć zestawienie kluczy obejmujące wszystkie konfiguracje okuć drzwi i przypisać te wartości do poszczególnych drzwi za pomocą zestawienia kluczy. W ten sposób można również zastosować do elementów pomieszczenia różne opcje wykończenia dla pomieszczenia. To tylko dwa przykłady. Bez problemu można wyobrazić sobie inne zastosowania zestawień kluczowych.

W wersjach wcześniejszych niż Revit 2022 funkcja zestawień kluczy była ograniczona. Nie mogły one zawierać parametrów współdzielonych. W wersji 2022 to ograniczenie zostało usunięte. Dzięki temu zestawienia kluczy są znacznie elastyczniejsze, ponieważ teraz można dostosować informacje dołączane i kontrolowane za pomocą zestawienia kluczy. Użytkownicy, którzy w znacznym stopniu wykorzystywali parametry współdzielone w poprzednich wersjach, być może nie używają zestawień kluczy. Warto przyjrzeć się im ponownie i przekonać się, jak mogą one usprawnić procesy robocze.

Gdzie znajdują się te narzędzia?

Aby użyć tego procesu roboczego, należy wykonać kilka kroków:

W poniższym nagraniu wideo przedstawiono przegląd sposobu używania parametrów współdzielonych w zestawieniu kluczy.

Przykład

W tym nagraniu wideo przedstawiono przykład użycia zestawienia kluczy w celu przypisania grup okuć do drzwi. W ramach przypisywania grupy sprzętu do każdej pary drzwi każda taka grupa sprzętu przypisuje do tych drzwi zestaw wartości parametrów. W następnym przykładzie przyjrzymy się innej sytuacji, w przypadku której można rozważyć zastosowanie w projekcie zestawienia kluczy z parametrami współdzielonymi. W tym przykładzie mamy do czynienia z budynkiem żłobka i przedszkola, w którym w każdym pomieszczeniu do opieki nad dziećmi używane są inne pakiety wykończenia. Standardowe parametry wykończenia elementów pomieszczenia (wykończenie bazowe, wykończenie sufitu, wykończenie ściany itp.) nie są odpowiednie dla wymaganych informacji o pakiecie wykończenia, dlatego informacje o wykończeniu dla pomieszczenia zostaną dodane przy użyciu parametrów współdzielonych.

Tworzenie parametrów współdzielonych

W pierwszym kroku zostają zdefiniowane parametry współdzielone dla wykończeń pomieszczeń. Każdy z nich zostaje dodany do pliku parametrów współdzielonych. Używany jest parametr współdzielony, ponieważ standardowe parametry rodziny dla elementów pomieszczenia nie zawierają wystarczającej ilości informacji, aby można było właściwie wykończyć te pomieszczenia. Parametry współdzielone umożliwiają dodanie wymaganych informacji niestandardowych. Zostaną utworzone następujące parametry współdzielone:
  • Ramka
  • Płytka podłogowa
  • Laminat
  • Płytka ścienna
  • Farba akcentowa
  • Płytka akcentowa
Każdy z nich zostaje utworzony jako parametr typu tekstowego. Każdy z nich będzie zawierać kod literowy/liczbowy opisujący rodzaj użytego wykończenia. Pogrupowano je w pliku parametrów współdzielonych pod nagłówkiem „Akcenty pomieszczeń”, aby zachować porządek pliku parametrów współdzielonych i ułatwić znalezienie określonych parametrów w miarę powiększania się pliku parametrów współdzielonych.

Aby uzyskać więcej informacji na temat tworzenia parametrów współdzielonych i grup parametrów, zobacz temat Tworzenie plików parametrów współdzielonych, grup i parametrów.

Dodawanie parametrów współdzielonych do projektu

Teraz parametry współdzielone należy dodać do projektu i przypisać do kategorii Pomieszczenia. Spowoduje to wyświetlanie parametru na elementach pomieszczeń w modelu, co pozwala nadać parametrom wartości.

Każdy parametr współdzielony zostaje dodany do kategorii Pomieszczenie w projekcie jako parametr wystąpienia i ustawiony jako zgrupowany w obszarze Materiały i wykończenia .
Uwaga: Parametry współdzielone muszą zostać dodane jako parametry wystąpienia do projektów lub rodzin, aby można było ich używać w zestawieniu kluczy.

Aby uzyskać więcej informacji na temat dodawania parametrów współdzielonych do projektu, zobacz temat Tworzenie parametrów współdzielonych projektów.

Tworzenie zestawienia kluczy/ustawianie wartości parametrów

Dzięki dostępności parametrów w projekcie można je dodawać jako parametry projektu, tak jak to zrobiliśmy powyżej, lub można je dodać bezpośrednio do wczytywalnej rodziny, którą wczytano do projektu. Teraz można utworzyć zestawienie kluczy. Podczas tworzenia zestawienia kluczy wybiera się parametry, które mają być kontrolowane/przypisywane za pomocą typu klucza. W tym przykładzie utworzymy typy kluczy dla każdego pakietu wykończenia pomieszczeń. Wszystkie parametry współdzielone „Akcenty pomieszczeń” zostaną dodane do zestawienia kluczy. Dodamy również wbudowany parametr wykończenia bazowego. W tym przypadku używamy go do wykończenia pomieszczenia przed dodaniem akcentów.

Po utworzeniu zestawienie kluczy jest całkowicie puste. Jest to tylko wybór parametrów, które mają zostać uwzględnione. Dla każdego typu klucza należy wprowadzić „klucz”. Poniżej wymieniono typy kluczy z pakietami wykończenia dla każdego typu pomieszczenia. Są tu pomieszczenia dla niemowląt, małych dzieci i dzieci w wieku szkolnym o różnych kolorach. Dla każdego unikatowego pakietu wykończenia, którego użyjemy, zostaje dodany wiersz danych.
  • Niemowlęta — czerwony
  • Niemowlęta — żółty
  • Wiek szkolny — niebieski
  • Wiek szkolny — zielony
  • Małe dzieci — niebieski
  • Małe dzieci — zielony
  • Małe dzieci — fioletowy
  • Małe dzieci — czerwony
  • Małe dzieci — żółty
W zestawieniu kluczy wprowadź wartości dla poszczególnych typów kluczy. Po przypisaniu typu klucza do elementu pomieszczenia wartości z danego typu klucza zostaną przypisane i będą kontrolować parametry pomieszczenia.

Aby uzyskać więcej informacji na temat tworzenia zestawienia kluczy i przypisywania wartości, zobacz temat Tworzenie zestawienia kluczy.

Stosowanie typów kluczy do pomieszczeń

Ostatni krok obejmuje zastosowanie typów kluczy do pomieszczeń. Wybierz element lub wiele elementów pomieszczenia w modelu i na palecie Właściwości użyj menu rozwijanego w sekcji identyfikacji na palecie Właściwości , aby ustawić typ klucza pomieszczenia. Menu rozwijane zawiera listę typów kluczy zdefiniowanych w poprzednim kroku. Podczas ustawiania typu klucza przypisywane są parametry akcentów pomieszczeń z zestawienia indeksów. Mały znak równości znajdujący się po prawej stronie wartości parametru wskazuje, że wartość parametru jest kontrolowana za pomocą zestawienia kluczy. Jeśli później dany typ klucza zostanie usunięty z pomieszczenia, wartości parametrów zostaną zachowane, ale będzie można nimi sterować osobno zamiast za pomocą zestawienia kluczy.

Uwaga: W tym przykładzie utworzono schemat kolorów oparty na typie klucza, aby zapewnić graficzną wskazówkę po zastosowaniu typu klucza do pomieszczenia.

Aby uzyskać więcej informacji na temat stosowania klucza do elementu, zobacz temat Zastosowanie klucza do elementu.