Parametry globalne

Parametry globalne umożliwiają sterowanie zależnościami parametrycznymi między rodzinami w modelu.

Co to jest parametr globalny?

Parametr globalny jest parametrem utworzonym w modelu. Parametr globalny nie ma określonej kategorii i może być przypisany do wielu rodzin. Parametry globalne zawierają proste wartości, których można użyć do ustanowienia zależności parametrycznych w modelu. Ponieważ parametry globalne można przypisać do wielu rodzin i typów, mogą one służyć do sterowania wieloma elementami jednocześnie.

Dlaczego warto używać parametru globalnego?

Parametru globalnego warto użyć, gdy wymagane jest sterowanie parametryczne w projekcie. Przy ich użyciu można sterować wieloma parametrami wystąpień lub typów w rodzinach w projekcie za pomocą jednego elementu sterującego. Poniżej przedstawiono kilka przykładów zastosowania parametru globalnego:
  • Parametryczne sterowanie odstępami między poziomami/osiami budynku.
  • Sterowanie tolerancją odległości/utrzymaniem wymiaru dla wielu elementów. Jak w przypadku wkładki drzwi od przyległej ściany lub odsunięć belek od poziomu.
  • Stosowanie parametru materiału do wielu rodzin jednocześnie.
  • Tworzenie nieprzylegających wymiarów zrównania.

Zastosowania parametrów globalnych są ograniczone tylko wyobraźnią użytkownika. Testując je w różnych okolicznościach, można odkryć więcej sposobów ich stosowania. Poniżej omówimy kilka takich przykładów.

Gdzie znajdują się te narzędzia?

Używanie parametrów globalnych obejmuje dwa etapy: najpierw należy utworzyć parametr w projekcie, a następnie przypisać ten parametr globalny do elementu.

Tworzenie parametru globalnego

Kliknij kolejno kartę Zarządzaj panel Ustawienia (Parametry globalne).

W oknie dialogowym utwórz parametr globalny, który będzie używany w projekcie. To okno dialogowe zawiera listę parametrów, których można użyć w projekcie. Umożliwia ono również zmianę wartości parametrów globalnych. Dodatkowe informacje na temat tworzenia parametrów globalnych zawiera temat: Tworzenie parametrów globalnych.

Stosowanie parametru globalnego

Parametry globalne są stosowane w projektach na dwa sposoby: jako etykiety dla ciągów wymiarów albo przypisane do rodzin jako wystąpienia lub parametry typu.

W przypadku użycia wartości wymiarowej do umieszczonego ciągu wymiaru przypisywana jest etykieta. Po dodaniu etykiety do wymiaru dany parametr globalny steruje tą wartością. Więcej informacji zawiera temat Etykietowanie wymiaru z parametrem globalnym.

Parametry globalne są przypisywane zarówno do wartości wystąpień, jak i wartości typów w rodzinach za pomocą skojarzonego parametru sterującego na palecie Właściwości dla parametrów wystąpień i w oknie dialogowym Właściwości typu dla parametrów typów.

Więcej informacji zawiera temat Przypisywanie parametru globalnego.

W tym nagraniu wideo przedstawiono sposób tworzenia i stosowania parametrów globalnych.

Przykłady

Ustawianie odstępów w siatce

Wiele budynków jest projektowanych na bazie siatki konstrukcyjnej. Na wczesnych etapach projektowania czasami nie wiadomo, jaki będzie odstęp między węzłami siatki. W tym przypadku można zastosować parametr globalny do wymiarów siatki. Za pomocą parametrów globalnych można dostosowywać odstępy między węzłami siatki przy użyciu jednego elementu sterującego.

  1. Utwórz siatkę budynku i zastosuj wymiary do jej linii.
  2. Wybierz ciąg wymiaru i na panelu wstążki Etykiety wymiarowania dla danej etykiety wybierz istniejący parametr globalny lub kliknij przycisk (Utwórz parametr).
  3. W oknie dialogowym Właściwości parametrów globalnych podaj nazwę wymiaru siatki i kliknij przycisk OK.
  4. Po wybraniu ciągu wymiaru jest wyświetlana ikona ołówka informująca o tym, że ciąg wymiaru jest oznaczony parametrem globalnym.
  5. Kliknij ikonę ołówka, aby otworzyć okno dialogowe Parametry globalne i wprowadzić zmiany w wartości.
  6. Kliknij przycisk OK, aby zastosować parametr globalny do odstępów między węzłami siatki.
W tym samym przykładzie można utworzyć dwa parametry odstępów siatki X w celu utworzenia nieregularnego wzoru siatki lub równych odstępów na końcach i siatki o różnych rozmiarach po środku.

Za pomocą tej samej techniki można zastosować parametr globalny do wymiaru, aby ustawić wysokości między kondygnacjami, przechowywać wymiary dla odsunięcia drzwi, zdefiniować określone odstępy dla osprzętu lub innego warunku w sytuacji, gdy ustawienie w projekcie wymiaru kontrolowanego przez parametr przyspieszy edycję tego warunku.

Zmiana materiału rodziny

Za pomocą parametru globalnego można zmienić materiały zastosowane do rodzin w projekcie. W tym przykładzie opracowywany jest projekt kuchni, który ma na celu zbadanie wyglądu różnych materiałów. Wszystkie rodziny zabudowy mają parametry typu umożliwiające sterowanie wyglądem. Przykładowy układ zawiera łącznie 16 różnych typów/rodzin. Każda rodzina ma parametr materiału dla głównej zabudowy i inny parametr dla materiału drzwi. W przypadku wprowadzenia zmiany materiału, aby ją zastosować, należy zmienić 32 wartości parametrów we wszystkich rodzinach. Używając parametru globalnego, można ustawić materiał dla wszystkich zabudów kuchennych w jednym miejscu. Oczywiście aby osiągnąć ten cel, można też zmienić wygląd samego elementu materiału, zamiast zmieniać 32 parametry materiałów w rodzinach, lub przypisać materiał do stylu obiektu Zabudowa. W tym przykładzie zakładamy, że żadna z tych opcji nie jest pożądana, a zamiast tego wygląd materiału będzie kontrolowany za pomocą parametru globalnego.

Najpierw utwórz parametr globalny, który zostanie przypisany do każdej rodziny zabudowy.

  1. Kliknij kolejno kartę Zarządzaj panel Ustawienia (Parametry globalne).
  2. W oknie dialogowym Parametry globalne kliknij opcję (Nowy parametr globalny).
  3. W oknie dialogowym Właściwości parametrów globalnych wypełnij następujące pola:
    • Nazwa
      Wskazówka: Parametry globalne są sortowane w oknie dialogowym Parametry globalne alfabetycznie według nazwy. Aby pogrupować parametry razem, podczas tworzenia parametrów do nazwy dodaj przedrostek.
    • Dziedzina
    • Typ parametru. W tym przypadku wybierz opcję Materiał.
    • Grupuj parametry w

      Przypisz parametr globalny do grupy. Przypisania grup są stosowane do organizowania parametrów globalnych w oknie dialogowym Parametry globalne.

  4. Ewentualnie w polu Etykieta opisu kliknij przycisk Edytuj etykietę narzędzi. W oknie dialogowym Edytuj etykietę narzędzi wprowadź tekst etykiety narzędzi (maksymalnie 250 znaków) i kliknij przycisk OK.
  5. Kliknij przycisk OK.

Po utworzeniu parametru globalnego materiału przypisz go do wartości parametru materiału w rodzinach szafek używanych w układzie kuchni.

  1. Wybierz element i zlokalizuj parametr typu.
  2. Kliknij przycisk znajdujący się po prawej stronie parametru i jego wartość .

    Zostanie otwarte okno dialogowe Skojarz parametr globalny.

    Można wybrać parametry globalne nieraportujące, które pasują zarówno do dziedziny i typu parametru.

  3. Wybierz parametr globalny materiału utworzony w poprzednich krokach, aby przypisać go do parametru.
  4. Kliknij przycisk OK.

Po przypisaniu parametru globalnego do rodzin można teraz sterować przypisaniem materiału dla nich wszystkich z poziomu okna dialogowego Parametry globalne.

Aby zmodyfikować wartość nowo utworzonego parametru globalnego, kliknij kolejno kartę Zarządzaj panel Ustawienia (Parametry globalne). Wybierz inny materiał, a zostanie on zastosowany do zabudowy w kuchni. Nie ma już potrzeby modyfikowania parametrów typu dla każdej rodziny osobno.

Po rozpoczęciu korzystania z parametrów globalnych w projektach znajdziesz dla nich wiele zastosowań. Jeśli jeszcze nie zdarzyło Ci się wypróbować parametrów globalnych, wypróbuj je i przekaż nam swoją opinię, pozostawiając komentarz dotyczący tego tematu.