Formatowanie zestawienia

Kontroluj sposób prezentacji danych w zestawieniach w projekcie.

Co to jest formatowanie zestawienia?

Po umieszczeniu widoków zestawień na arkuszach można sterować ich wyglądem. Narzędzia formatowania umożliwiają zmianę komórek nagłówka i wierszy danych zestawienia. Scalaj, dodawaj i zmieniaj kolor, czcionkę i obramowania w nagłówku. Można również ukrywać kolumny, stosować wiersze paskowane i dodawać sumy w wierszach danych.

Widok domyślny zestawienia

Sformatowany widok zestawienia

Dlaczego warto tego używać?

Korzystaj z narzędzi formatowania, aby jak najlepiej przekazać informacje w zestawieniu. Jeśli w widokach zestawień ma być używany standard biurowy, formatowanie zestawienia umożliwia dostosowanie domyślnego sposobu prezentacji zestawienia w programie Revit. Konfiguruj zestawienia i zmieniaj formatowanie nagłówków w plikach szablonów modeli. Po dodaniu elementów do modelu zestawienie jest sformatowane i gotowe do umieszczenia na arkuszach.

Gdzie znajdują się te narzędzia?

Większość narzędzi formatowania znajduje się na wstążce po otwarciu widoku zestawienia.
Dodatkowe narzędzia formatowania dla wierszy danych w zestawieniu można znaleźć w oknie dialogowym Właściwości zestawienia. W oknie dialogowym Właściwości zestawienia można znaleźć karty umożliwiające następujące czynności: Ogólnie: narzędzia formatowania dla obszaru nagłówka zestawienia znajdują się na wstążce, a narzędzia formatowania dla wierszy danych znajdują się w oknie dialogowym Właściwości zestawienia. Formatowanie zastosowane w widoku zestawienia może nie być widoczne w tym widoku zestawienia. Aby całe formatowanie było widoczne, zestawienie musi zostać umieszczone na arkuszu. Rozważ pracowanie z sąsiadującymi widokami zestawienia i arkusza, aby zobaczyć, jak zmiany formatowania są wyświetlane na arkuszu. Zobacz temat Widoki sąsiadujące.

Przykład

W ramach przykładu przeanalizujemy formatowanie zestawienia wykończenia pomieszczenia w przykładzie rac_advanced_sample_project.rvt instalowanym z programem Revit. Dane zestawienia zostaną sformatowane w celu zaprezentowania wymaganych informacji, a format nagłówka zostanie dopasowany do standardu biurowego.

Formatowanie wierszy danych

Filtrowanie danych zestawienia

Najpierw należy przefiltrować wyświetlane dane. Parametr Poziom został uwzględniony w zestawieniu, dzięki czemu można go określić jako pole do filtrowania zestawienia. W oknie dialogowym Właściwości zestawienia zostanie utworzony filtr, który spowoduje uwzględnienie tylko pomieszczeń na pierwszym poziomie.
Aby uzyskać więcej informacji, zobacz temat Filtrowanie danych w zestawieniu

Parametr Poziom musi być uwzględniony w zestawieniu, aby filtr działał, ale nie musi być wyświetlany. Kliknij przycisk Ukryj na wstążce, aby ukryć kolumnę Poziom.

Obliczanie powierzchni całkowitej

Ustaw sumy do obliczenia w zestawieniu w oknie dialogowym Właściwości zestawienia. Najpierw ustaw parametr do obliczenia. Na karcie formatowania wybierz pole Powierzchnia i użyj menu rozwijanego w obszarze Formatowanie pola, aby obliczyć sumy. Następnie na karcie Sortowanie/grupowanie wybierz opcję Sumy całości i z listy rozwijanej wybierz sposób wyświetlania sum całości w zestawieniu. W tym przykładzie dla pola Powierzchnia skonfigurowano wyświetlanie sumy całości powierzchni podłogi. Tytuł sumy całości zmieni się na: „Całkowita powierzchnia stropu”.

Nagranie wideo: Obliczanie sum w zestawieniu

Dopasowywanie grafiki

Wiersze paskowane ułatwiają odczyt zestawienia. Na karcie Wygląd w oknie dialogowym Właściwości zestawienia wybierz opcję Wiersze paskowane i ustaw żądane kolory. Więcej informacji zawiera temat: Wyświetlanie wierszy w kontrastujących kolorach w zestawieniu. Na tej samej karcie okna dialogowego ustaw szerszy styl linii dla krawędzi zewnętrznej zestawienia.

Inne ustawienia na karcie Wygląd umożliwiają sterowanie domyślnymi stylami tekstu używanymi w tytułach, nagłówkach i w treści zestawienia. Wartości domyślne tytułu i nagłówków tekstu są nadpisywane za pomocą narzędzi formatowania zestawień.

Uwaga: Zmiany wprowadzone w liniach siatki i stylach tekstu zestawienia nie są widoczne w widoku zestawienia. Zmiany są widoczne po umieszczeniu zestawienia na arkuszu.

Formatowanie nagłówka zestawienia

Dodawanie i dopasowywanie komórek w nagłówku

Wybierz komórkę tytułu, a następnie kliknij kolejno opcje Wstaw Poniżej zaznaczonego, aby dodać wiersz poniżej tytułu. Teraz wybierz dwie pierwsze komórki w nowym wierszu i kliknij przycisk Scal/Rozdziel, aby scalić komórki. Wykonaj te same czynności, aby scalić pozostałe komórki z prawej strony.

Teraz dodaj logo i uwagi ogólne do zestawienia w dodanych komórkach. Zaznacz scalone komórki poniżej tytułu zestawienia. Kliknij przycisk Wstaw obraz, aby dodać logo do komórki. Wybierz scalone komórki po prawej stronie i dodaj tekst do uwag ogólnych do zestawienia. W tym przykładzie czcionka domyślnego stylu tekstu zostaje zastąpiona kursywą i wyrównana do prawej strony.

Dopasowywanie grafiki nagłówka

Wybierz komórkę tytułu. Na wstążce kliknij opcję Cieniowanie i ustaw kolor dla komórki. Kliknij przycisk Czcionka, aby nadpisać domyślną czcionkę używaną w tytule. W tym miejscu rozmiar czcionki zostaje zwiększony i zostanie ona pogrubiona. Następnie zostaje ustawione wyrównanie do lewej strony.

W ostatnim etapie zostaje dodane grube obramowanie, aby oddzielić nagłówek zestawienia od danych zestawienia. Kliknij i przeciągnij, aby wybrać komórki w widoku zestawienia. Kliknij opcję Obramowania na wstążce. W oknie dialogowym Edytuj obramowanie wybierz styl linii i kliknij przycisk położenia, w którym ma zostać zastosowany styl linii. W tym przykładzie tylko dolnemu obramowaniu zostaje przypisany styl szerszej linii.

Wnioski

Następnym razem, gdy będziesz pracować z zestawieniem, skorzystaj z narzędzi do formatowania danych i nagłówków zestawienia. Sformatowanie domyślnego zestawienia ułatwi czytanie go i przekazywanie informacji zespołowi. Po przygotowaniu formatowania, które sprawdza się w przypadku Twoich zestawień, dołącz te wstępnie sformatowane zestawienia do plików szablonów, aby zaoszczędzić czas przy następnym projekcie.