Zobrazte jeden nebo více pohledů vašeho návrhu se změněným měřítkem na listu výkresu standardní velikosti, který se nazývá rozvržení.
Po dokončení tvorby modelu v plné velikosti můžete přepnout na rozvržení výkresového prostoru a vytvořit pohledy modelu se změněným měřítkem a přidat poznámky, popisky a kóty. Také můžete určit různé typy a tloušťky čar pro zobrazení ve výkresovém prostoru.
Jakmile přejdete na kartu rozvržení (1), měli byste na ni ze všeho nejdříve kliknout pravým tlačítkem (2) a přejmenovat ji (3) na něco konkrétnějšího než Rozvržení 1. Vhodným názvem může být odkaz na konkrétní velikost podle ANSI nebo ISO.

Poté otevřete Správce nastavení stránek (4) a změňte velikost papíru zobrazenou na kartě rozvržení. K dispozici je mnoho ovládacích prvků, je však potřeba provést změnu pouze u několika z nich. Nejprve je potřeba určit velikost listu.


Jak víte, geometrii svého modelu tvoříte v modelovém prostoru.

Původně se jednalo o jediný prostor, který byl v aplikaci AutoCAD dostupný. Všechny poznámky, popisky, kóty, rámeček a rohové razítko výkresu byly také vytvořeny a jejich měřítko bylo nastaveno v modelovém prostoru. U některých aplikací je tato metoda stále zcela dostatečná.
Pomocí funkce výkresového prostoru můžete kliknout na kartu rozvržení, která je navržená speciálně k zobrazení více pohledů, automatickému nastavení měřítka a elektronickému nebo tiskovému výstupu.
Například na následujícím obrázku je vybrána karta rozvržení. Ve výkresovém prostoru jsou v tuto chvíli dva objekty: reference bloku rohového razítka a rámečku a jeden výřez rozvržení, který zobrazuje pohled modelového prostoru s nastaveným měřítkem.

Ve výchozím nastavení je zpočátku na každé kartě rozvržení jeden objekt výřezu rozvržení, vaše společnost však může používat soubory vlastní šablony výkresu (DWT), které obsahují několik předdefinovaných rozvržení, výřezů rozvržení a objektů rohových razítek.
Přečtěte si další informace o objektech výřezů rozvržení.
Výřez rozvržení je objekt, který je vytvořen na kartě rozvržení a zobrazuje pohled modelového prostoru s nastaveným měřítkem. Můžete si ho představit jako monitor kamerového systému CCTV, který zobrazuje část modelového prostoru. Výřez rozvržení lze vybrat jako kterýkoliv jiný objekt. Při výběru tohoto objektu se zobrazí několik uzlů, které umožňují změnit velikost výřezu, přesunout výřez a určit měřítko pohledu, které je ve výřezu obsaženo.

Na výřez rozvržení je možné použít několik příkazů úprav, například Posun, Vymaž a Kopie. Při výběru výřezu rozvržení lze pomocí palety Vlastnosti zobrazit seznam všech možností a nastavení.
Při práci na kartě rozvržení lze přepínat mezi výkresovým a modelovým prostorem bez nutnosti návratu na kartu Model. Tento postup je vysvětlen dále. Jak je znázorněno na obrázku, přesuňte kurzor do výřezu rozvržení a dvojitým kliknutím přejděte do modelového prostoru. Do výkresového prostoru se vrátíte tak, že kurzor přesunete mimo výřez rozvržení a dvakrát kliknete. V modelovém prostoru jsou hranice výřezu rozvržení silnější.

Hlavními důvody pro přechod do modelového prostoru pomocí výřezu rozvržení je posunutí pohledu nebo provedení menších úprav objektů, zvláště těch, které se zobrazují pouze ve výřezu.
Chcete-li vytvořit další výřezy rozvržení ve výkresovém prostoru, použijte možnost Nový příkazu MPOHLED (vytvořit pohled). S několika výřezy rozvržení můžete zobrazit různé pohledy modelového prostoru se stejným nebo různým měřítkem.

Pokud budete později potřebovat nastavit jiné měřítko, vyberte výřez rozvržení a klikněte na trojúhelníkový uzel měřítka. Tato akce zobrazí seznam měřítek, ve kterém si můžete nové měřítko vybrat.

Ve výchozím nastavení jsou výřezy s nastaveným měřítkem automaticky uzamknuty, aby se zabránilo nechtěnému přiblížení, oddálení nebo posouvání, které by mohlo změnit měřítko nebo hranice oříznutí. Výřez rozvržení můžete zamknout nebo odemknout tak, že jej vyberete, kliknutím pravým tlačítkem zobrazíte místní nabídku a vyberete možnost Uzamknuté zobrazení > Ano nebo Ne.
Po vytvoření jednoho nebo více výřezů rozvržení s nastaveným měřítkem na kartě rozvržení postupujte podle následujících pokynů ke tvorbě prostorových poznámek ve výkresu:

V aplikaci AutoCAD existují čtyři různé metody k nastavení měřítka pohledu, poznámek, popisků a kót. Každá metoda má své výhody podle toho, jak bude výkres používán. Zde je krátký souhrn jednotlivých metod: