Vlastnosti okružní křižovatky: Rameno: Dělicí ostrůvek

Dělicí ostrůvek se liší od dělicího útvaru. Dělicí útvar je tvořen trojúhelníkem definičních čar vjezdu, výjezdu a okružní křižovatky a obvykle je vyznačen na vozovce. Dělicí ostrůvek má zpravidla obrubníkový okraj a může nebo nemusí mít přístup pro chodce nebo případně dopravní ostrůvek. V některých případech jsou dělicí ostrůvky povinné, v jiných je lze použít podle uvážení.

Rozbalte rameno a v levém podokně klikněte na položku Dělicí ostrůvek. Zobrazí se stránka Dělicí ostrůvek.

Stránka dělicího ostrůvku se skládá ze tři shodných ploch, které se vztahují ke třem stranám dělicího ostrůvku, a čtvrté, která se vztahuje k poloměrům zaoblení.

Chcete-li přidat nebo odebrat dělicí ostrůvek, použijte zaškrtávací políčko Dělicí ostrůvek.

Délka ostrůvku se obvykle zobrazí červeně, což znamená, že byla vypočtena z ostatní geometrie. Pokud nastavíte pevnou délku, která je kratší než délka, která bude povolena ostatní geometrií, ostrůvek se zkrátí. Pokud nastavíte pevnou délku, která je delší než délka, která bude povolena ostatní geometrií, ostrůvek je v rámci geometrie nakreslen co nejdelší.

Každá ze tří linií obrubníku může být rovná nebo zakřivená. Chcete-li určit zakřivenou linii, vyberte možnost Zakřivená. Tím se aktivuje pole Poloměr obrubníku.

Poloměr obrubníku má výchozí nastavení Trasování. To znamená, že je odsazen od definiční čáry dělicího útvaru a že se odsazení mění lineárně od vnitřního odsazení po vnější odsazení. Chcete-li určit pevný poloměr, zadejte hodnotu.

Poznámka: Pokud jsou koncová odsazení stejná, poloměr obrubníku je kruhový oblouk soustředný s definiční čárou dělicího útvaru.

Vnitřní odsazení je vzdálenost, o niž je dělicí ostrůvek odsazen od definiční čáry dělicího útvaru na konci, který je nejblíže středu okružní křižovatky.

Vnější odsazení je vzdálenost, o niž je dělicí ostrůvek odsazen od definiční čáry dělicího útvaru na konci, který je nejdále od středu okružní křižovatky.

Odsazení vjezdu a odsazení výjezdu v části Linie obrubníku okružní křižovatky jsou vzdálenosti, o něž je dělicí ostrůvek odsazen od vepsané kružnice na konci vjezdu a na konci výjezdu.

Poloměr zaoblení na vjezdu je poloměr zaoblení v průsečíku linie obrubníku na vjezdu a linie obrubníku okružní křižovatky.

Poloměr zaoblení na výjezdu je poloměr zaoblení v průsečíku linie obrubníku na výjezdu a linie obrubníku okružní křižovatky.

Poloměr zaoblení přístupové komunikace je poloměr zaoblení v průsečíku linií obrubníku na vjezdu a na výjezdu.

Poznámka: Pokud se ve větvi na vjezdu nachází středová mezera a součet vnějších odsazení na vjezdu a výjezdu je menší než šířka středové mezery, náběžné zaoblení ostrůvku je vynecháno a linie obrubníku pokračují a vytvoří střední dělící pás.

Maximální a minimální hodnoty představují ve všech případech mezní hodnoty z převzatého standardu návrhu.