Trasu vytvoříte jako kombinaci úseček, oblouků a přechodnic, které jsou zobrazeny jako jeden objekt.
Objekty trasy mohou představovat osy vozovky, potrubní sítě nebo jiné konstrukční základny. Vytvoření a definování směrového vedení trasy je jedním z prvních kroků návrhu vozovky, železnice nebo staveniště. Geometrii trasy lze nakreslit jako křivku a poté z této geometrie vytvořit pojmenovanou trasu. Objekt trasy lze vytvořit pomocí panelu Nástroje pro směrový návrh trasy, který umožňuje dokonalejší ovládání. Úpravy tras je také možné provádět pomocí uzlů nebo příkazů na panelu Nástroje pro směrový návrh trasy, přičemž je automaticky udržován dotyk mezi komponentami trasy.
Trasy mohou být samostatné objekty nebo nadřazené objekty profilů, řezů a koridorů. Jestliže upravíte trasu, změny se automaticky projeví ve všech souvisejících objektech.
Při vytváření trasy přiřaďte k trase typ osy, odsazení, zaoblení krajnice, zábradlí nebo jiné prvky. Tyto typy tras je možné použít ke kategorizaci dat na základě funkce trasy. Vyberte typ osy pro osu vozovky, typ koleje pro železnici nebo jiný typ pro další účely použití, například pro vedení sítí. Tyto typy jsou nezávislé objekty.
Odsazené trasy a trasy křižovatkových větví mohou být také nezávislé, často jsou však dynamicky propojeny s dalšími trasami. Jak odsazené trasy, tak trasy zaoblení krajnice lze vytvářet automaticky jako součást křižovatky. Odsazení se mohou používat také v rozšířeních.
Po vytvoření trasy můžete vypočítat průběh koridoru kolem oblouků. Můžete vypočítat klopení vozovky podél osy, odsazení a trasy se zaoblením krajnice nebo můžete vypočítat převýšení koleje podél os kolejí.
Trasy jsou uvedeny v knihovně Trasy nebo v knihovně Staveniště na kartě Prospektor. Prostřednictvím těchto knihoven lze provádět změny vlastností tras, vytvářet zprávy a exportovat soubory LandXML.
Jestliže trasa existuje na staveništi, její geometrie interaguje s geometrií ostatních objektů na staveništi, což jsou například parcely a návrhové linie. Trasa například rozděluje parcely, které na staveništi protíná. Všechny pozemkové linie nebo návrhové linie, které křižují trasu, předpokládají na křižovatce stejnou výšku. Výšku nastavuje libovolný naposledy upravovaný objekt. Aby trasa nemohla interagovat s ostatními objekty na staveništi, nastavte vlastnosti staveniště na hodnotu <Žádné> nebo přemístěte trasu na samostatné staveniště. Další informace naleznete v části Interakce trasy a staveniště.
Vizuální vzhled komponent trasy a popisků řiďte pomocí stylů. Můžete vytvořit specifické styly pro použití v různých fázích projektu. Když vytváříte trasu, určíte styl pro objekt trasy a styly pro popisky trasy. V dialogu Popisky tras lze vytvořit skupiny stylů pro popisky tras a tyto popisky následně uložit jako sadu popisků, kterou lze použít u jiných tras.
Ke změně referencí vzdálenosti staničení v jakémkoliv bodu bez nutnosti fyzické změny geometrie trasy použijte Změny staničení.
Úsečky, oblouky a popisky trasy
Příklady popisků trasy