Rozbalte rondel a v levém podokně klikněte na položku Kóty. Zobrazí se stránka Kóty.
Předpokládáme, že uživatelé většinou umísťují okružní křižovatku pomocí myši. Pokud ale raději zadáváte souřadnice ručně, použijte pole Umístění.
Průměr středového ostrůvku je průměr ostrůvku, který objíždějí vozidla. NEZAHRNUJE prstenec ani pojížděnou plochu.
Průměr prstence je průměr pojížděné plochy.
Prstenec je často určován jako šířka, takže položka Šířka prstence pouze poskytuje alternativní způsob zadání jeho velikosti.
Odsazení vnitřního jízdního pruhu je mezera mezi hranou ostrůvku rondelu (nebo prstence, pokud existuje) a nejvnitřnějším jízdním pruhem okružní křižovatky (tj. od vodorovného značení vyznačujícího hranu jízdního pruhu k začátku prstence).
Maximální a minimální hodnoty představují ve všech případech mezní hodnoty z převzatého standardu návrhu.
V rozevíracím seznamu vyberte počet okružních jízdních pruhů.
Do polí Šířka jízdního pruhu zadejte hodnoty nejvýše pro čtyři jízdní pruhy.
Maximální a minimální hodnoty představují ve všech případech mezní hodnoty z převzatého standardu návrhu.
Šířka okružního pásu je celková šířka všech jízdních pruhů (standardy někdy definují maximální a minimální hodnoty).
Okružní křižovatka se definuje pomocí definičních čar. Odsazení obrubníku je vzdálenost od hrany vozovky po obrubník. Kladná vzdálenost znamená, že obrubník je od středu okružní křižovatky dále než hrana vozovky. Odsazení obrubníku se vztahuje na vnější obrubník okružní křižovatky a všechny obrubníky, které se s ním spojují.
Odsazení vnějšího obrubníku je mezera mezi hranou vnějšího jízdního pruhu a obrubníkem (tj. od vodorovného značení vyznačujícího hranu jízdního pruhu k začátku obrubníku).
Průměr vepsané kružnice je průměr definiční čáry, která představuje vnější ohraničení vnějšího obrubníku okružní křižovatky.