Kódy obloukových segmentů

Vlastnost Příklad Popis

Začít oblouk: Kód, který určuje, že aktuální bod je počátkem jednoho nebo několika obloukových segmentů.

EP1 BC

EP1 je název aktivního polygonu, který pokračuje k aktuálnímu bodu, „ “ (mezera) je Oddělovač objektu/kódu a BC označuje, že aktuální bod je počátkem obloukových segmentů.

Aktuální bod s tímto kódem je prvním bodem na oblouku. Pokud kód <Začít oblouk> nemá odpovídající kód <Ukončit oblouk>, je další bod se stejným názvem polygonu považován za bod na oblouku a třetí bod se stejným názvem polygonu je koncovým bodem oblouku.

Ukončit oblouk: Kód, který společně s kódem <Začít oblouk> definuje obloukové segmenty s více než třemi body. Body nemusí být na oblouku umístěny postupně.

101 … EP1 BC

112 … EP1

123 … EP1

134 … EP1

145 … EP1 EC

EP1 je název aktivního polygonu, který pokračuje k aktuálnímu bodu, „ “ (mezera) je Oddělovač objektu/kódu a EC označuje, že aktuální bod je koncem obloukových segmentů.

Při zpracování skici se začne u bodu s kódem <Začít oblouk> a hledá se kód <Ukončit oblouk>. Pokud je kód <Ukončit oblouk> nalezen, jsou všechny body mezi kódem <Začít oblouk> a <Ukončit oblouk> použity k proložení obloukových segmentů polygonu. Oblouky procházejí každým z bodů (podobně jako u možnosti PEDIT/Fit [oblouk]). Pokud za kódem <Začít oblouk> nenásleduje žádný kód <Ukončit oblouk>, je u polygonu použit oblouk určený třemi body.

Kružnice: Kód, který označuje počátek objektu kružnice. Tento kód ukončí skicu v předchozím bodu, pokud se jedná u kružnici určenou dvěma či třemi body.

Kružnice určená jedním bodem s poloměrem je podobná příkazu Připojit bod. Kód skici se ukončí a vytvoří se nový objekt kružnice pomocí bodu určujícího středový bod a poloměr. Kružnice určené dvěma a třemi body se chovají podobně jako příkazy Začít, které vytvoří nový polygon a ukončí aktivní polygon se stejným názvem.

POOL CIR5.0

POOL je název polygonu, „ “ (mezera) je Oddělovač objektu/kódu, CIR je kód <Kružnice>, který vytvoří nový objekt kružnice, jejíž střed je určen aktuálním bodem, a 5.0 je hodnota poloměru kružnice. Výška polygonu je určena výškou aktuálního bodu. Tento příklad používá pouze aktuální bod jako středový bod a kód <Kružnice> je následován poloměrem.

Metoda 1 používá pouze aktuální bod jako středový bod, přičemž kód <Kružnice> je následován poloměrem.

Metoda 2 používá k definování kruhového polygonu dva po sobě jdoucí body. První bod definuje umístění středu a druhý bod definuje výšku a poloměr.

Metoda 3 používá k definování kruhového polygonu tři body. Používá se výška všech tří bodů, přičemž uzavření je provedeno pomocí oblouku, nikoli přímky.

Bod na oblouku: Kód, který značí, že aktuální bod leží na obloukovém segmentu.

EP1 OC

EP1 se shoduje s názvem aktuálního polygonu, „ “ (mezera) je Oddělovač pole/kódu a OC je kód Bod na oblouku. Polygon pokračuje a bod je vyhodnocen jako bod ležící na oblouku. Pokud neexistuje shoda s aktivním polygonem, může být EP1 OC chybou kódování bodu.

Proložení oblouku – žádná křivka: V následujícím obrázku má každý zeměměřický bod stejný název polygonu EP1, přičemž se jedná o body na přímce (bez kódu <Bod na oblouku> značícího bod na oblouku nebo kódu <Začít křivku>). Výsledný polygon tvoří řada propojených přímkových segmentů.

Proložení oblouku – jeden bod na oblouku: V následujícím obrázku má každý bod stejný název polygonu EP1, přičemž jeden zeměměřický bod je kódován jako bod na oblouku (kód OC <Bod na oblouku>). U výsledného polygonu bude vypočten hlavní bod tečna-kružnice (PC) a hlavní bod kružnice-tečna (PT), přičemž oblouk bude procházet tímto bodem.

Proložení oblouku – tříbodový oblouk: V následujícím obrázku má každý bod stejný název polygonu EP1 a existují tři po sobě jdoucí body na oblouku (kód OC <Bod na oblouku> nebo BC <Začít oblouk> na začátku oblouku). Výsledný polygon bude obsahovat kód Začít oblouk (BC) v prvním bodu EP1, Ukončit oblouk (EC) ve třetím bodu EP1, přičemž oblouk bude procházet druhým bodem EP1.

Proložení oblouku – vícebodový oblouk: V následujícím oblouku má každý bod stejný název polygonu EP1 a existují více než tři po sobě jdoucí body s kódem OC (Bod na oblouku), nebo první bod na obloukovém segmentu má kód BC (Začít oblouk) a koncový bod obloukových segmentů má kód EC (Ukončit oblouk). Výsledný polygon bude obsahovat počátek oblouku (BC) v prvním bodu CL1 a konec oblouku (EC) v posledním bodu CL1. Složené a protisměrné oblouky budou procházet každým bodem mezi vrcholem BC polygonu a vrcholem EC polygonu.