Jedním z faktorů používaných k vyhodnocení bezpečnosti okružní křižovatky je maximální možná rychlost imaginárního vozidla na nejpřímější linii (v rychlém pruhu) okružní křižovatkou. Ta je označována jako rychlost na nejrychlejší trase. Funkce Okružní křižovatky při výpočtu rychlosti na nejrychlejší trase nejprve vypočítá požadovanou trasu a pak po ní postupuje, přičemž zkoušením zjišťuje nejmenší poloměr. Čím menší je poloměr, tím nižší je rychlost. Rychlost se vypočítá pomocí následující rovnice, která pochází z dokumentu sdružení AASHTO „Zásady geometrického návrhu dálnic a ulic“:
V2 = 127R(e+f)
Kde:
Rozbalte položku Analýza nejrychlejší dráhy a v levém podokně klikněte na tlačítko Výpočet nejrychlejší dráhy. Zobrazí se stránka Výpočet nejrychlejší dráhy.
Způsoby výpočtu rychlého pruhu se liší a různé postupy mají často různé výsledky. Nastavení na této stránce slouží k přizpůsobení výpočtu.
Následující odsazení lze měřit od hran vozovky (mezí) nebo linií obrubníku a od ostrůvku nebo prstence. V rozevíracím seznamu Odsazení trajektorie od vyberte požadovanou metodu.
Koncová vzdálenost od příčné čáry je délka přímky od vepsané kružnice po přední nápravu zkušebního vozidla.
Délka výpočtu poloměru je vzdálenost, na které má být testován poloměr. Funkce Okružní křižovatky vypočítá poloměr oblouku třemi body s touto délkou podél nejrychlejší trasy s použitím počátečního, středního a koncového bodu.
Nejrychlejší trasa a rychlost se počítají nepřetržitě a volitelně se zobrazují na průhledovém displeji (HUD) nebo ve výkazu okružní křižovatky.
Maximální a minimální hodnoty představují ve všech případech mezní hodnoty z převzatého standardu návrhu.