Dialog Editor výšek zemního tělesa

Pomocí tohoto dialogu lze upravit výšky a spády pro návrhovou linii, linii pozemku nebo segmenty polygonu zaměření. Nelze změnit hodnoty staničení nebo délky segmentů.

Pomocí klávesy SHIFT nebo CTRL lze vybrat více řádků pro úpravy.

Ikony

Vybrat úsečku

Vybere návrhovou linii, linii pozemku nebo polygon zaměření k úpravám.

Zoom na

Přiblíží zobrazení výkresu na vybrané vrcholy směrového polygonu nebo výškový bod.

Rychlý profil

Vytvoří rychlý profil návrhové linie.

Zvýšit/Snížit

Upraví výšku bodů směrem nahoru nebo dolů. Klikněte na tlačítko Zvýšit/Snížit a do textového pole zadejte příslušnou hodnotu.

Pokud není vybrán žádný řádek, budou všechny řádky upraveny o stejnou hodnotu. Jestliže jsou vybrány řádky, je první vybraný bod upraven na zadanou výšku a všechny zbývající vybrané řádky jsou pak upraveny o rozdíl mezi předchozí výškou prvního bodu a jeho novou výškou. Pokud je například první vybraný bod ve výšce 3 stopy a zadáte hodnotu 10 stop, bude výška prvního bodu změněna na 10 stop a k dalším vybraným bodům bude přičtena hodnota 7 stop.

Zvýšit inkrementálně

Upraví výšku všech bodů vzestupně o hodnotu přírůstku. Není-li vybrán žádný řádek, jsou upraveny všechny body, v opačném případě jsou upraveny body vybraných řádků.

Snížit inkrementálně

Upraví výšku všech bodů sestupně o hodnotu přírůstku. Není-li vybrán žádný řádek, jsou upraveny všechny body, v opačném případě jsou upraveny body vybraných řádků.

Nastavit inkrement

Určuje hodnotu použitou příkazy Zvýšit a Snížit. Zadejte hodnotu.

Vyrovnání výšek

Určuje, že výšky všech vybraných řádků jsou vyrovnány buď na stejnou výšku jako má první řádek ve výběru, nebo na konstantní spád od počáteční výšky po koncovou výšku výběru. Kliknutím otevřete dialog Vyrovnat.

Vložit bod výšky

Vloží bod výšky mezi počáteční a koncové staničení návrhové linie a vytvoří vložený bod výšky.

Odstranit bod výšky

Odstraní bod výšky mezi počátečním a koncovým staničením návrhové linie. Lze odstranit pouze jednořádkový výběr dočasných výškových bodů.

Položit na povrch

Otevře dialog Nastavit položení na povrch, kde můžete nastavit výšky návrhových linií od povrchu ve výkresu. Tato možnost je deaktivována, pokud výkres nemá povrchy.

  • Pokud je zaškrtnuto políčko Relativní výška k povrchu, budou aktualizovány výšky všech bodů (bez ohledu na to, zda jsou v Editoru výšek zemního tělesa vybrány všechny řádky).

    Každý bod návrhové linie, který leží mimo povrch, si zachová svou původní výšku a je nastaven jako absolutní.

  • Pokud je zaškrtnutí políčka Relativní výška k povrchu zrušeno a v Editoru výšek zemního tělesa nejsou vybrány žádné řádky, budou aktualizovány výšky všech bodů.
    Pokud jsou v Editoru výšek zemního tělesa vybrány řádky a je zrušeno zaškrtnutí políčka Relativní výška k povrchu, bude chování při aktualizaci záviset na tom, zda je zaškrtnuto políčko Vložit přechodové lomové body v podélném spádu či nikoli.
    • Jestliže je zaškrtnutí políčka Vložit přechodové lomové body v podélném spádu také zrušeno, budou aktualizovány pouze vybrané řádky.
    • Jestliže je políčko Vložit přechodové lomové body v podélném spádu zaškrtnuto, budou bez ohledu na to, zda jsou vybrány nějaké řádky, aktualizovány výšky všech bodů.

Pokud leží návrhová linie mimo povrch, zobrazí se zpráva s varováním. Jestliže jsou aktualizovány některé výšky, ale jeden nebo více bodů neleží na povrchu, zobrazí se zpráva informující o počtu bodů mimo povrch, ke kterým nebylo možné přiřadit výšky. Každý bod návrhové linie, který leží mimo povrch, si zachová svou původní výšku.

Obrácený

Změní směr návrhových linií. Aktualizuje editor tak, že se převrátí pořadí bodů. Tento příkaz má vliv na značení a staničení návrhových linií.

Zobrazit pouze lomy v podélném spádu

Zobrazí pouze počáteční a koncové body návrhové linie a všechny lomy v podélném spádu mezi těmito body. Tato možnost zjednodušuje postup úpravy, protože umožňuje, aby úpravy výšky platily pro více bodů. Ve výchozím nastavení jsou v tabulce uvedeny všechny body návrhových linií.

Zrušit výběr všech řádků

Vymaže všechny vybrané řádky, takže příkazy Zvýšit, Snížit a Vyrovnat budou mít vliv na celou délku průmětu.

Relativní vzhledem k povrchu

Určuje povrch, vůči kterému budou výšky návrhové linie relativní.

Po určení povrchu v tomto seznamu se zobrazí sloupec Výška (relativní) a sloupce Výška odvozená od (pokud dříve nebyly zobrazeny). Pokud vyberete možnost <žádné>, dojde ke skrytí těchto sloupců.

Poznámka: Možnosti relativní výšky jsou podporovány také při úpravách hran parcel v Editoru výšek zemního tělesa, ale nikoli při úpravách polygonů zaměření nebo extrahovaných návrhových linií, které jsou dynamické vůči nadřazeným koridorům nebo nadřazeným trasám/profilům.

Pokud nebyla návrhová linie původně vytvořena jako relativní vzhledem k povrchu, můžete po výběru povrchu v tomto seznamu vybrat v rozevíracím seznamu ve sloupci Výška odvozená od pro body návrhové linie, které budou relativní vzhledem k povrchu, položku Relativní vzhledem k povrchu. Zadáním výšky do sloupce Výška (relativní) pak také můžete odsadit body nad nebo pod povrch.

Po výběru povrchu a nastavení bodů jako relativních vzhledem k povrchu dojde v závislosti na původním způsobu vytvoření návrhové linie k následujícím akcím:

  • Pokud byla návrhová linie původně vytvořena jako relativní vzhledem k povrchu, dojde po výběru jiného povrchu v seznamu Relativní vzhledem k povrchu k aktualizaci hodnot ve sloupci Výška (skutečná). Jestliže jsou zadány hodnoty ve sloupci Výška (relativní), zůstanou zachovány a budou použity pro výšky povrchu, což se projeví v hodnotách skutečných výšek.

    Následující návrhová linie byla například vytvořena v relativní výšce 0.500 m vzhledem k povrchu EG.

    V případě změny povrchu (na povrch First Street) budou hodnoty ve sloupci Výška (relativní) použity pro výšky povrchu First Street. Výsledkem budou nové výšky ve sloupci Výška (skutečná).

  • Pokud byla návrhová linie původně vytvořena s pevnou výškou nebo spádem, bude po nastavení návrhové linie na relativní vzhledem k povrchu ve sloupci Výška (relativní) zobrazen rozdíl mezi hodnotou Výška (skutečná) a výškou zadaného povrchu v daném bodě. Hodnota ve sloupci Výška (skutečná) se nezmění.

    Následující návrhová linie byla například vytvořena s prvním bodem v pevné výšce 10.000 m a dalším bodem se spádem 2.00 %. Není relativní vzhledem k povrchu.

    Jestliže se změní tak, že bude relativní vzhledem k povrchu EG, zůstane skutečná výška stejná a ve sloupci Výška (relativní) se zobrazí výškový rozdíl mezi návrhovou linií a povrchem.

    Poznámka: Pokud budete chtít v tomto případě nastavit skutečné výšky znovu na výšky povrchu, můžete použít výše popsanou možnost Položit na povrch.

Další informace o tomto chování najdete v části O relativních návrhových liniích.

Sloupce

Symbol
  • Zelené trojúhelníky označují body, které představují hlavní body směrového návrhu. Při vytváření návrhové linie, jsou například všechny vrcholy zobrazeny jako trojúhelníky. Pokud vložíte vrcholy směrového polygonu (PI), jsou zobrazeny také jako trojúhelníky.
  • Bílé trojúhelníky označují rozdělovací body, kde se protínají dvě návrhové linie, ale žádná z nich nemá v tomto místě bod geometrie. Výšku těchto bodů nelze upravit přímo. Další informace naleznete v níže uvedené části Rozdělovací body.
    Poznámka: Ikony šedých bodů také znázorňují objekty určené pouze ke čtení, například hrany paty svahu a dynamicky propojené návrhové linie.
  • Kružnice označují body změny výšky. Vložte nový bod výšky pomocí ikony Vložit výškový bod v Editoru výšek zemního tělesa.
  • Poznámka: Pokud vrchol tvoří sdílený bod s jinou protínající se návrhovou linií, zobrazí se vedle ikony pro daný řádek malý symbol + .
Staničení

Identifikuje počáteční bod aktuálního segmentu.

Výška (relativní)

Určuje kladnou nebo zápornou relativní výšku bodu určeného staničením. Tato výška je relativní vzhledem k povrchu, který je vybrán v rozevíracím seznamu Relativní vzhledem k povrchu.

Pokud je například relativní výška 0.5 m, bude se bod nacházet 0.5 m nad zadaným povrchem.

Poznámka: Jestliže není v rozevíracím seznamu Relativní vzhledem k povrchu vybrán žádný povrch, není sloupec Výška (relativní) zobrazen.
Výška (skutečná)

Určuje skutečnou výšku bodu určeného staničením.

Délka

Zobrazuje délku aktuálního segmentu.

Sklon vpřed

Určuje koncovou výšku aktuálního segmentu v dopředném směru. Při úpravě tohoto spádu dojde ke změně výšky segmentu. Jedná se o výšku příštího bodu staničení v dalším řádku tabulky.

Poznámka: Chcete-li upravit spád několika řádků, vyberte požadované řádky a upravte spád jednoho z vybraných řádků. Nový spád bude použit na všechny vybrané řádky.
Sklon vzad

Určuje spád aktuálního segmentu od jeho konce směrem k začátku. Při úpravě tohoto spádu dojde ke změně počáteční výšky segmentu, což je bod na začátku aktuálního řádku.

Výška odvozená od

Určuje, zda je výška absolutní, nebo zda je relativní vzhledem k povrchu vybranému v rozevíracím seznamu Relativní vzhledem k povrchu.

Poznámka: Při výběru povrchu v rozevíracím seznamu Relativní vzhledem k povrchu nedojde k automatickému nastavení všech bodů návrhové linie jako relativních vzhledem k danému povrchu. Je také nutné zajistit, aby byla pro každý bod, který má být relativní, vybrána v seznamu Výška odvozená od položka Relativní vzhledem k povrchu. Zadáním výšky do sloupce Výška (relativní) pak také můžete odsadit body nad nebo pod povrch.

Poznámka: Jestliže není v rozevíracím seznamu Relativní vzhledem k povrchu vybrán žádný povrch, není sloupec Výška odvozená od zobrazen.