Profily

Hlavním účelem profilu je zobrazení výšek profilu podél horizontální trasy.

Profily slouží k vizualizaci terénu podél vybrané trasy v konkrétní oblasti. Existuje několik typů profilů: profily povrchu, profily rozvržení, překryté profily, rychlé profily a profily koridoru.

Profily rozložení používají dva typy oblouků: vrcholové výškové a údolnicové výškové oblouky. Vrcholové výškové oblouky se umísťují na vrcholy kopců nebo na místa, kde se spád mění na nižší hodnotu. Existují tři typy vrcholových výškových oblouků – přechod od pozitivního spádu k negativnímu, od pozitivního spádu k pozitivnímu a od negativního spádu k negativnímu:

Vzorové vrcholové výškové oblouky

Údolnicové oblouky jsou umisťovány v údolích nebo na místech, kde se spád mění na vyšší hodnotu. Existují tři typy údolnicových oblouků – přechod od negativního spádu k pozitivnímu, od negativního spádu k negativnímu a od pozitivního spádu k pozitivnímu:

Vzorové údolnicové oblouky

Dalším typem profilu, který je běžně používán v návrzích cest, je profil odstupu. Zatímco osy trasy vozovky poskytuje hlavní směrové vedení trasy, odstup různých čar od osy trasy vyznačuje další lineární objekty jako jsou hrany zpevnění vozovky, příkopy a krajnice. Profily podél těchto odstupů je možné analyzovat ve vztahu k sobě samým a ve vztahu k profilu osy trasy a tím docílit úplnějšího zobrazení povrchu podél koridoru. Odsazené profily jsou vytvořeny a spravovány nezávisle na existujících odsazených trasách a díky tomu je možné je použít v procesu návrhu dohromady.

Při vytvoření profilu povrchu můžete určit, zda bude profil dynamický nebo statický. Dynamický profil se automaticky změní při změně výšky povrchu. K těmto změnám může dojít při přesunu směrového vedení trasy či úpravě povrchu. Statický profil představuje terén v době jeho vytvoření a nemění se v závislosti na změnách povrchu.

Profily jsou zobrazeny jako čáry grafu v rastru, který se nazývá zobrazení profilu. Obvykle zobrazení profilu vytvoříte, chcete-li zobrazit profily povrchu. Potom na stejný rastr nakreslíte profily rozvržení, abyste zobrazili rozdíly výšek mezi dvěma povrchy. Profily je možné vytvořit a uložit ve výkresu a později zobrazit při vytváření zobrazení profilu.

Rychlý profil lze použít k zobrazení výšek povrchu podél nějakého objektu nebo přes vybrané body. Tento rychlý profil je určen pro dočasné použití a neukládá se do výkresu.

Vztahy objektů profilu

Objekt profilu je prvek podřazený směrovému vedení trasy. Aby bylo možné definovat trasu profilu v terénu, musí existovat směrové vedení trasy. Pokud po vytvoření dynamických profilů povrchu upravíte směrové vedení trasy podél délky profilu, profily se automaticky změní.

Objekt zobrazení profilu je také závislý na směrovém vedení trasy. Délka trasy může řídit horizontální meze rastru zobrazení profilu a staničení trasy řídí poznámky na osách směrového vedení. Vertikální meze zobrazení profilu obsahují volitelný vztah s jedním z profilů v zobrazení profilu. Můžete nastavit svislé šířky na pevnou hodnotu, ale normálně jsou dynamicky propojeny s jedním z profilů. Dynamické propojení zajišťuje, že zobrazení profilu má vždy několik čar rastru nad a pod profilem.

Zobrazení profilu může obsahovat promítnuté objekty, například body, návrhové linie nebo bloky aplikace AutoCAD. Tyto objekty se nacházejí v půdorysu a jsou promítnuty do zobrazení profilu, takže je můžete vizualizovat vzhledem k profilu.

Pracovní postup pro profily

Výukové programy zaměřené na profily