Staveniště slouží k shromažďování nebo seskupování knihoven (parcely, trasy, zemní tělesa a návrhové linie) podle topologie, kterou mají společnou.
V aplikaci Autodesk Civil 3D můžete spravovat objekty se společnou topologií v kolekci nazvané staveniště. Objekty, které sdílejí topologii, jsou parcely, trasy, zemní tělesa a návrhové linie.
Příklady stavenišť zahrnují půdní mapy, povodí nebo rozparcelování. Staveniště se mohou navzájem geograficky překrývat tak, jak je zobrazeno v následujícím obrázku, a při tom zůstat nezávislá. Například mapa povrchu a rozparcelování se silnicemi a pozemky se mohou navzájem překrývat, avšak přitom zůstat na sobě nezávislé. Z tohoto důvodu nebude mít na parcelu umístěnou na staveništi na tomto povrchu nikdy vliv trasa v rozparcelování staveniště, i když se budou jejich rozsahy překrývat.
Všechny objekty v knihovně topologie staveniště sdílejí společnou topologii a mají vzájemný vztah.
Když vytváříte parcely a zemní tělesa, zadáváte pro ně staveniště. Pokud tyto objekty vytváříte dříve, než je explicitně vytvořeno staveniště, je pro ně vytvořeno výchozí staveniště s názvem Staveniště 1.
Při vytváření trasy nebo návrhové linie můžete přijmout výchozí výběr staveniště s hodnotou <žádné>, umístit trasu nebo návrhovou linii na existující staveniště nebo vytvořit nové staveniště. Pokud u staveniště vyberete možnost <žádné>, bude trasa nebo návrhová linie umístěna v nejvyšší úrovni kolekce Trasy nebo Návrhové linie ve stromové struktuře Prospektor a nikoli v kolekci Staveniště.
Po umístění trasy tvořící uzavřené úseky na staveniště budou vytvořeny parcely a existující parcely na staveništi budou rozděleny, pokud jimi daná trasa prochází. Pokud u staveniště vyberete možnost <žádné>, nebude trasa tvořit parcely nebo jiné objekty a nebude je ani ovlivňovat.