Układy współrzędnych standardowo wykorzystywane w systemach informacji geograficznej (GIS) nazywane są układami współrzędnych GIS.
Układy współrzędnych CAD, takie jak LUW i GUW, opisują punkty względem modelowanego obiektu, a nie względem położenia na powierzchni Ziemi. Natomiast układy współrzędnych GIS opisują położenia na powierzchni Ziemi. W przypadku układów współrzędnych GIS mamy do czynienia ze znacznie większymi skalami niż w przypadku układów współrzędnych CAD i musimy radzić sobie z takimi problemami, jak krzywizna Ziemi i terenu, które są nieistotne w przypadku układów współrzędnych CAD.
Istnieją dwa powszechnie używane typy układów współrzędnych GIS. Są to układy współrzędnych geograficznych i układy współrzędnych kartograficznych.
Układy współrzędnych geograficznych uwzględniają krzywiznę powierzchni Ziemi i zazwyczaj określają położenie za pomocą długości geograficznej, szerokości geograficznej i wysokości nad poziomem morza.
Ponieważ Ziemia nie jest idealnie okrągła, żaden pojedynczy układ współrzędnych geograficznych nie może dokładnie zdefiniować wszystkich położeń na powierzchni Ziemi. W rezultacie różne organizacje definiują lokalne układy współrzędnych, w których pomiary są wykonywane lokalnie z lokalnej bazy pomiarowej.
Lokalne układy współrzędnych uważa się za bardziej dokładne, ponieważ lepiej odwzorowują powierzchnię Ziemi w danym rejonie w porównaniu z geocentryczną bazą pomiarową. Często lokalizację stanowiącą przedmiot zainteresowania może obejmować więcej niż jeden układ współrzędnych. Generalną zasadą jest, że układ współrzędnych, którego baza pomiarowa jest najbliższa tej lokalizacji, uważany jest za najbardziej dokładny.
W przypadku układów współrzędnych kartograficznych wykorzystywana jest matematyczna transformacja do przekształcenia układów współrzędnych geograficznych w płaską reprezentację 2D. W ich przypadku współrzędnymi są wymiary liniowe. Jako takie umożliwiają one przekształcanie współrzędnych GIS we współrzędne CAD.
Podczas przypisywania informacji o położeniu geograficznym do pliku rysunku (polecenie POŁGEOGR), do rysunku przypisywany jest również układ współrzędnych kartograficznych.
Zazwyczaj rysunki CAD są bezwymiarowe i są rysowane w skali 1:1. Użytkownik może określić jednostkę liniową reprezentowaną przez jednostkę rysunku. Natomiast w przypadku układów GIS jednostki liniowe są określane przez układ współrzędnych. Aby odwzorować współrzędne CAD na współrzędne GIS, system musi zinterpretować jednostki rysunku programu CAD jako jednostki liniowe. System używa ustawień przechowywanych w zmiennej systemowej INSUNITS jako domyślnych wymiarów liniowych jednostki rysunku. Jednak w przypadku wstawiania informacje o położeniu geograficznym użytkownik ma możliwość określenia innego wymiaru liniowego (dla jednostki rysunku).