POŁĄCZ (polecenie)

Łączy punkty końcowe obiektów liniowych i zakrzywionych w celu utworzenia pojedynczego obiektu.

Wyszukiwanie

Łączy serię określonych skończonych obiektów liniowych i obiektów z otwartymi krzywymi w ich wspólnych punktach końcowych, tworząc pojedynczy obiekt 2D lub 3D. Typ obiektu wynikowego zależy od typów wybranych obiektów, typu obiektu wybranego jako pierwszy i tego, czy obiekty znajdują się na tej samej płaszczyźnie.

Uwaga: Linie konstrukcyjne, promienie i zamknięte obiekty nie mogą zostać połączone.

Wyświetlane są następujące monity.

Wybierz obiekt źródłowy lub wiele obiektów w celu połączenia równocześnie:
Wybierz linie, polilinie, polilinie 3D, łuki, łuki eliptyczne, spirale, helisy lub splajny.

Obiekt źródłowy

Określa pojedynczy obiekt źródłowy, z którym można połączyć inne obiekty. Po wybraniu obiektu źródłowego naciśnij klawisz Enter, aby rozpocząć wybieranie obiektów do połączenia. Poniższe reguły mają zastosowanie dla każdego typu obiektu źródłowego:

Linia

Do źródłowej linii mogą być dołączane wyłącznie obiekty liniowe. Obiekty liniowe muszą być współliniowe, ale mogą między nimi występować odstępy.

Polilinia

Do polilinii źródłowej mogą być dołączone linie, polilinie, łuki. Wszystkie obiekty muszą być ciągłe i współpłaszczyznowe. Obiektem wynikowym jest pojedyncza polilinia.

Polilinia 3D

Do źródłowej polilinii 3D mogą być dołączone wszystkie obiekty liniowe lub zakrzywione. Wszystkie obiekty muszą być ciągłe, ale mogą nie być współpłaszczyznowe. Wynikowy obiekt to pojedyncza polilinia 3D lub pojedynczy splajn, w zależności od tego, czy dołączanie następuje do obiektu liniowego, czy zakrzywionego.

Łuk

Do źródłowego łuku mogą być dołączane tylko łuki. Wszystkie obiekty łukowe muszą mieć ten sam promień i punkt środkowy, ale mogą między nimi występować odstępy. Łuki są dołączane w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, poczynając od łuku źródłowego.

Opcja Zamknij przekształca łuk źródłowy w okrąg.

Łuk eliptyczny

Do źródłowego łuku eliptycznego mogą być dołączane tylko łuki eliptyczne. Łuki eliptyczne muszą być współpłaszczyznowe i mieć identyczne osie wielkie i małe, ale mogą między nimi występować odstępy. Łuki eliptyczne są dołączane w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, poczynając od źródłowego łuku eliptycznego.

Opcja Zamknij powoduje przekształcenie źródłowego łuku eliptycznego w elipsę.

Helisa

Do źródłowej spirali mogą być dołączone wszystkie obiekty liniowe lub zakrzywione. Wszystkie obiekty muszą być ciągłe, ale mogą nie być współpłaszczyznowe. W wyniku powstaje jeden splajn.

Splajn

Do źródłowego splajnu mogą być dołączone wszystkie obiekty liniowe lub zakrzywione. Wszystkie obiekty muszą być ciągłe, ale mogą nie być współpłaszczyznowe. W wyniku powstaje jeden splajn.

Jednoczesne łączenie wielu obiektów

Łączy wiele obiektów bez określania obiektu źródłowego. Reguły i typy obiektów wynikowych są następujące:

  • Obiekt liniowy jest wynikiem połączenia linii współliniowych. Między punktami końcowymi linii mogą występować odstępy.
  • Obiekt łukowy lub okrąg są wynikiem połączenia współpłaszczyznowych łuków o tym samym punkcie środkowym i promieniu. Między punktami końcowymi łuków mogą występować odstępy. Przedłużenie występuje w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Obiekt okręgu jest wynikiem utworzenia z łuków pełnego okręgu.
  • Obiekt splajnu jest wynikiem połączenia splajnów, łuków eliptycznych lub spiral ze sobą lub z innymi obiektami. Obiekty mogą nie być współpłaszczyznowe.
  • Obiekt polilinii jest wynikiem połączenia współpłaszczyznowych linii, łuków, polilinii lub polilinii 3D.
  • Polilinia 3D jest wynikiem połączenia obiektów niewspółpłaszczyznowych innych niż obiekty zakrzywione.