Wiązania geometryczne można zastosować w celu skojarzenia obiektów geometrycznych 2D lub określenia ustalonego położenia lub kąta.
Można na przykład określić, że konkretna linia powinna zawsze zachowywać prostopadłość względem innej linii, że łuk oraz okrąg powinny zawsze pozostawać koncentryczne względem siebie albo że linia powinna zawsze być styczna do łuku.
Po zastosowaniu wiązania widoczne są trzy zmiany:
Po zastosowaniu wiązań pozwalają one tylko na takie zmiany w geometrii, które nie spowodują naruszenia wiązań. Zapewnia to metodę testowania opcji projektowych lub wprowadzania zmian przy zachowaniu wymagań i specyfikacji projektu.
Kolejność, w jakiej zostaną wybrane dwa obiekty podczas stosowania wiązania, ma w niektórych przypadkach znaczenie. Typowo drugi wybrany obiekt jest dopasowywany do obiektu pierwszego. Na przykład w przypadku wybrania więzu prostopadłości obiekt wybrany jako drugi zostanie dopasowany tak, aby zachowywał prostopadłość względem pierwszego obiektu.
W przypadku niektórych wiązań zamiast podawania obiektów należy określić punkty dostępne dla wiązania na obiektach. Punkty dostępne dla wiązania są podobne do lokalizowania względem obiektów, ale położenia nie muszą być wyłącznie punktami końcowymi, punktami środkowymi i punktami wstawienia. Przykładowo wiązanie zgodności może ograniczać położenie punktu końcowego jednej linii względem punktu końcowego innej linii.
Podczas przewijania kursora nad obiektem jest na nim wyświetlany następujący znacznik. W takim przypadku oznacza to, że następny więz zostanie zastosowany na lewym punkcie końcowym linii poziomej.
Po zastosowaniu punktów dostępnych dla wiązania do obiektu znaczniki wskazujące ograniczone punkty można wyświetlić, przesuwając kursor nad ikoną wiązania.
Ikony związane z wiązaniami może zawierać małe wersje, które zawierają informacje na temat zastosowanego wiązania.
Ikony wiązań unieruchomienia, poziomości i pionowości wskazują, czy do obiektu lub punktu zastosowano wiązania. Na przykład wiązanie unieruchomienia, które jest stosowane do punktu zamiast obiektu, zawiera mały okrąg w ikonie:
Podobnie ikona wiązania symetrii wskazuje, czy symetria jest zdefiniowany przez punkt, obiekt czy linię:
Jeśli wiązanie poziomości lub pionowości nie jest już równoległe do osi X lub Y bieżącego LUW, ikony wiązania zawierają niebieski symbol reprezentujący LUW. Przywracanie orientacji LUW powoduje usunięcie symbolu.
Wiązanie mocujące powoduje skojarzenie punktu dostępnego dla wiązania na obiekcie lub samego obiektu z ustalonym położeniem względem Globalnego Układu Współrzędnych.
Często właściwym rozwiązaniem będzie określenie wiązania unieruchomienia w ważnym elemencie geometrycznym. Spowoduje to zablokowanie położenia tego punktu lub obiektu i zapobiegnie zmianie położenia geometrii podczas wprowadzania zmian w projekcie.
Wiele wiązań geometrycznych względem obiektów można zastosować ręcznie lub automatycznie.
W razie potrzeby automatycznego zastosowania wszystkich istotnych wiązań geometrycznych do projektu można użyć polecenia AUTOWIĄZGEOM względem obiektów wybranych w rysunku. Po automatycznym zastosowaniu wiązania konieczne może się okazać ręczne zastosowanie i usunięcie wiązań geometrycznych.
Polecenie AUTOWIĄZGEOM również zapewnia ustawienia, w których można określić następujące opcje:
Jeśli konieczna jest zmiana wiązania, można je usunąć i zastosować inne. Wszystkie więzy ze zbioru wskazań można usunąć w pojedynczej operacji, używając polecenia USUŃWIĄZANIA.