Publikowanie plików 3D DWF

Pliki DWF lub DWFx modeli 3D można publikować, aby wyświetlać je i drukować w programie Autodesk Design Review.

Istnieje możliwość tworzenia plików DWF lub DWFx modeli 3D o dokładności odwzorowania niemal takiej jak w przypadku oryginalnych plików DWG. Można utworzyć jednoarkuszowy lub wieloarkuszowy plik DWF lub DWFx zawierający obiekty 2D i 3D obszaru modelu.

Publikowanie materiałów

Jeśli do modelu zostały przypisane materiały w postaci map tekstur, te materiały mogą być publikowane w pliku 3D DWF lub 3D DWFx. Orientacja i skalowanie mapy tekstury ustawione w edytorze rysunku są zachowywane w opublikowanym pliku 3D DWF lub 3D DWFx.

Istnieją pewne ograniczenia publikowania materiałów.

Uwaga: Ponieważ przeglądarka DWF Viewer oraz silnik renderowania różnią się, mogą wystąpić pewne rozbieżności w wyglądzie map tekstur w przeglądarce DWF Viewer.

Uzyskiwanie gładszych modeli 3D DWF lub 3D DWFx

Gładkość modeli 3D DWF lub 3D DWFx można zwiększyć, zmieniając wartość zmiennej systemowej 3DDWFPREC. Zmienna systemowa 3DDWFPREC przyjmuje wartości od 1 do 6. Wyższe ustawienia znacznie poprawiają wygląd obiektów w przeglądarce DWF Viewer.

Uwaga: Zmienna systemowa 3DDWFPREC to globalne ustawienie wpływające na wszystkie obiekty modelu 3D. Wyższe wartości mogą więc powodować tworzenie plików o bardzo dużych rozmiarach.

Zwiększanie wydajności dla dużych modeli

Podczas publikowania pliku DWF lub DWFx przetwarzany jest każdy obiekt w modelu. Przy pracy z dużymi modelami można znacznie zwiększyć wydajność publikowania, używając bloków. Przykładowo, model biura zawiera podstawowe rozmieszczenie boksu z ośmioma ściankami, biurkiem i krzesłem. Oddzielne przetworzenie tych obiektów nie zajmuje dużo czasu. Jeśli jednak to podstawowe rozmieszczenie boksu jest używane 100 razy, oznacza to, że trzeba przetworzyć 1000 obiektów i czas publikowania odpowiednio się zwiększa. Jeśli podstawowe rozmieszczenie boksu zostanie wstawione do modelu jako jeden blok, te dziesięć obiektów jest przetwarzane jednokrotnie dla każdego wstawienia.

Wydajność publikowania można jeszcze dodatkowo zwiększyć, grupując różne obiekty w bloki tymczasowe. Po zakończeniu publikowania można te bloki rozbić i kontynuować pracę z osobnymi obiektami.

W miarę zbliżania się do końca projektu można tworzyć bloki złożone z tych części modelu, które raczej nie będą już edytowane. Jeśli np. parter w modelu biura nie będzie już ulegał dużym zmianom, można utworzyć blok zawierający wszystkie jego komponenty. Podczas publikowania ten blok jest przetwarzany jako jeden obiekt, a nie jako zestaw pojedynczych obiektów na parterze.

Nieobsługiwana zawartość 3D DWF lub 3D DWFx

Podczas publikowania pliku 3D DWF lub 3D DWFx niektóre rysunki mogą nie pojawić się w przeglądarce DWF Viewer. Zawartość wymieniona w poniższej tabeli nie jest obsługiwana przy wysyłaniu danych wyjściowych do pliku 3D DWF lub 3D DWFx.

Zawartość nieobsługiwana

Szczegóły

Animacje i spacery

Atrybuty bloku

Typy czcionek (różne)

Zobacz poniższą sekcję „Obsługiwane czcionki”

Wypełnienia gradientowe (Kreskowania)

Krawędzie ukryte

Hiperłącza

Rysunki

Informacje o warstwach

Światła i cienie

Komponenty materiału

  • Mapy tekstur Wypukłości, Pochłanianie, Refleksy
  • Materiały proceduralne (na przykład drewno i marmur)
  • Odbicie i załamanie
  • Światło własne
  • Połysk
  • Przezroczystość

Tekst wielowierszowy (częściowo)

Tekst pogrubiony i pochyły

Nazwane widoki i kamery

Obiekty OLE

Promienie i proste

Przycięcia przekrojów i odnośników

Grubość tekstu

Style wizualne

Obsługiwane czcionki

Wiele czcionek nie jest obsługiwanych przy publikowaniu plików 3D DWF i 3D DWFx. W poniższej tabeli wymieniono czcionki, które są publikowane.

Obsługiwane czcionki

Arial

Arial Black

Comic Sans MS

Courier New

Impact

Lucinda Console

Lucinda Sans Unicode

Martlett

Tahoma

Times New Roman

Verdana

Verdana Italic

Webdings

Wingdings