Model siatkowy składa się z wierzchołków, krawędzi i ścian, w przypadku których do zdefiniowania kształtu 3D jest używana reprezentacja za pomocą wielokątów (w tym trójkątów i czworokątów).
W przeciwieństwie do modeli bryłowych do siatki nie są przypisane właściwości fizyczne. Jednak podobnie jak w przypadku brył 3D istnieje możliwość tworzenia form prymitywów siatkowych, takich jak kostki, stożki i ostrosłupy.
Modele siatki można zmodyfikować na sposoby, które nie są osiągalne w przypadku powierzchni lub brył 3D. Na przykład można stosować fałdowania, podziały i zwiększanie poziomów gładkości. Aby ukształtować siatkę, można przeciągać podobiekty siatki (ściany, krawędzie i wierzchołki). Aby osiągnąć bardziej subtelne efekty, przed zmodyfikowaniem siatki można ją w określonych obszarach rozdrobnić.
Reprezentacja siatki
Reprezentacja siatki zapewnia ulepszone możliwości modelowania kształtów obiektów w bardziej szczegółowy sposób. Począwszy od produktów opartych na programie AutoCAD 2010, domyślny typ obiektu siatki można wygładzać, fałdować, dzielić i rozdrabniać. Mimo że można wciąż tworzyć starsze typy siatki wielokątów i polipowierzchni, bardziej przewidywalne efekty można osiągnąć, przekształcając do nowego typu obiektu siatki.
Metody tworzenia siatki
Obiekty siatki można utworzyć z użyciem następujących metod:
- Tworzenie prymitywów siatki. Tworzenie kształtów standardowych, takich jak kostka, stożek, walec, ostrosłup, sfera, klin lub torus (SIATKA).
- Tworzenie siatki na podstawie innych obiektów. Umożliwia tworzenie siatki prostokreślnej, walcowej, obrotowej lub zdefiniowanej przez krawędzie, której obwiednie są interpolowane od innych obiektów lub punktów (POWPROST, POWWALC, POWOBROT, POWKRAW).
- Przekształcenie z innych typów obiektów. Przekształcanie istniejących modeli powierzchni lub brył, w tym modeli złożonych, w obiekty siatki (GŁADSIATKA).
- Tworzenie niestandardowych siatek (starszego typu). Polecenie SIATKA3W umożliwia utworzenie siatek wielokątnych, zazwyczaj z użyciem skryptów z programami języka AutoLISP, w celu tworzenia otwartych siatek. Polecenie PFACE umożliwia utworzenie siatki o wielu wierzchołkach zdefiniowanych przez określone współrzędne. Mimo że można wciąż tworzyć starsze siatki polipowierzchni i siatki wielokątne, zaleca się przekształcenie elementów w ulepszony typ obiektów siatki, aby uzyskać ulepszone możliwości edycyjne.
Informacje na temat reprezentacji
Reprezentacja jest zbiorem płaskich kształtów składających się na obiekt siatki w sposób podobny do dachówek. Podziały reprezentacji widoczne w niewybranych obiektach siatki, oznaczają krawędzie możliwych do edycji ścian siatki. (Aby wyświetlić te podziały w stylach wizualnych Ukryty lub Koncepcyjny, konieczne jest ustawienie zmiennej systemowej VSEDGES na wartość 1).
W przypadku wygładzenia i rozdrobnienia obiektu siatki zostanie zwiększona gęstość reprezentacji (liczba podziałów).
- Wygładzanie.Określa, jak blisko powierzchnia siatki ma przylegać do zaokrąglonej bryły. Poziomy gładkości siatki można zwiększać dla wybranych obiektów skokowo lub zmieniając poziom gładkości w oknie Właściwości. Poziom gładkości 0 (zero) powoduje zastosowanie najniższego poziomu wygładzania do obiektu siatki. Poziom gładkości 4 powoduje, że stosowany jest wysoki poziom gładkości.
- Rozdrobnienie.Zwiększa czterokrotnie liczbę podziałów w wybranym obiekcie siatki lub w wybranym podobiekcie, takim jak ściana. Funkcja wygładzania również resetuje bieżący poziom gładkości do 0, tak więc obiekt nie może być już bardziej wyostrzany poza ten poziom. Ponieważ wygładzanie w znaczącym stopniu zwiększa gęstość siatki, może zaistnieć potrzeba ograniczenia tej opcji tylko do obszarów wymagających modyfikacji na poziomie drobnych szczegółów. Funkcja wygładzania również pomaga wymodelować niewielkie przekroje z mniejszym wpływem na całościowy kształt modelu.
Mimo że bardzo rozdrobniona siatka daje możliwości wprowadzania zmian na dużym poziomie szczegółowości, zmniejsza to szybkość działania programu. Zachowując maksymalne poziomy gładkości, ścian i siatek, można zapewnić, że nie zostaną utworzone siatki zbyt gęste do efektywnego modyfikowania (można użyć zmiennych SMOOTHMESHMAXLEV i SMOOTHMESHGRID).
Ustawienie właściwości siatki przed i po utworzeniu
Domyślne wartości sterujące różnymi właściwościami można ustawić przed i po utworzeniu obiektów siatki.
- Okno dialogowe Opcje prymitywów siatki.Umożliwia ustawienie gęstości reprezentacji (liczbę podziałów) na wymiar dla każdego tworzonego typu obiektu siatki.
- Okno dialogowe Opcje reprezentacji siatki.Umożliwia określenie domyślnych ustawień dla powierzchni lub bryły 3D przekształcanej w siatkę. Opcje definiują, jak blisko ściany siatki mają przylegać do kształtu obiektu i poziom gładkości. Można również ustawić wartość domyślną, którą jest preferowanie ustawień z okna dialogowego Opcje prymitywów siatki dla konwersji obiektów.
- Okno Właściwości. Umożliwia zmodyfikowanie właściwości dla obiektów siatki i jego podobiektów po ich utworzeniu. Dla wybranego obiektu siatki można zmodyfikować poziom gładkości. W przypadku ścian i krawędzi można zastosować lub usunąć fałdowanie i zmodyfikować poziomy zachowywania fałdowania.
- Poziom gładkości. Domyślnie tworzone obiekty prymitywów siatki nie mają przypisanej gładkości. To domyślne ustawienie można zmienić opcją Ustawienia polecenia SIATKA. Zmodyfikowana wartość gładkości jest zachowywana tylko podczas bieżącej sesji rysunku.