Wstawianie bloków

Można zaoszczędzić czas i kontrolować wielkość rysunku przez wstawianie odniesień do zestawu obiektów, które zostały połączone w blok.

Źródła definicji bloków

Bloki można wstawiać z następujących źródeł:

Wstawianie bloków

Podczas wstawiania odniesienia do bloku określasz jego położenie, skalę i kąt obrotu. Kolejne odniesienia do tej definicji bloku można wstawić w innych miejscach, skalach i pod innymi kątami obrotu. Podczas wstawiania bloku do rysunku jest on automatycznie skalowany na podstawie współczynnika będącego stosunkiem jednostek zdefiniowanych w rysunku do jednostek zdefiniowanych w bloku. Jeśli na przykład jednostką miary używaną w rysunku docelowym są metry, a jednostką miary w bloku — centymetry, blok zostanie wstawiony w skali 1/100.

Mimo że odniesienie do bloku jest zawsze wstawiane w bieżącej warstwie, zachowuje właściwości określone w definicji bloku. Oznacza to na przykład, że bloki mogą mieć różne kolory, nawet jeśli zostaną wstawione na warstwie z przypisanym kolorem czerwonym lub innym.

Dostępnych jest kilka narzędzi do wstawiania bloków. Wyboru narzędzia dokonuje użytkownik na podstawie takich czynników jak liczba bloków potrzebnych zwyczajowo w rysunku oraz czy wykorzystywane rysunki źródłowe są bardzo zróżnicowane.

Wypróbuj każde z tych narzędzi i ustal, które z nich jest najbardziej odpowiednie w Twoim środowisku. Palety i okno DesignCenter można zadokować, a następnie ponownie włączyć opcję autoukrywania w celu wygodniejszego i bardziej wydajnego wykorzystania obszaru rysunku.

Uwaga: Można usunąć odniesienia do bloków w rysunku poprzez ich wykasowanie, natomiast nieużywane definicje bloków usuwa się z rysunku przez ich wyczyszczenie.