-WTEKST (polecenie)

Tworzy obiekt tekstu wielowierszowego.

Wyświetlane są następujące monity.

Najpierw przeciwległy narożnik

Po kliknięciu urządzeniem wskazującym w celu wskazania jednego narożnika, a następnie narożnika znajdującego się po przekątnej, wyświetlany jest prostokąt, aby pokazać położenie i rozmiar obiektu tekstu wielowierszowego. Strzałki wewnątrz prostokąta wskazują kierunek tekstu w akapicie.

Wysokość
Określa wysokość tekstu dla znaków w tekście wielowierszowym.
  • Wysokość. Ten monit jest wyświetlany tylko wtedy, gdy bieżącym stylem tekstu nie jest styl opisowy.
  • Wysokość tekstu na papierze. Ten monit jest wyświetlany tylko wtedy, gdy bieżącym stylem tekstu jest styl opisowy.

Wysokość domyślna, jeśli ma wartość inną niż zero, jest wysokością bieżącego stylu; w przeciwnym wypadku jest to wysokość przechowywana w zmiennej systemowej TEXTSIZE. Wysokość znaków jest wyliczana w jednostkach rysunku. Zmienianie wysokości aktualizuje wartość przechowywaną w zmiennej TEXTSIZE.

Wyrównanie
Określa wyrównanie tekstu i jego kierunek dla nowego lub wybranego tekstu względem obramowania tekstu. Do nowego tekstu jest stosowane bieżące wyrównanie. Tekst jest wyrównywany wewnątrz określonego prostokąta w oparciu o ustawienie wyrównywania i jeden z dziewięciu punktów wyrównania na prostokącie. Punkt wyrównywania jest oparty na pierwszym punkcie użytym do określenia prostokąta. Tekst jest wyrównywany do środka, do lewej lub do prawej z uwzględnieniem prawego i lewego obramowania tekstu. Spacje wprowadzone na końcu linii są traktowane jako część tekstu i wpływają na wynik wyrównania linii. Kierunek tekstu określa, czy tekst jest wyrównywany do środka, do góry lub do dołu akapitu względem górnej i dolnej granicy tekstu.
Opcje wyrównania Opis
GL Góra Lewo
GS Górna symetria
GP Góra Prawo
CL Centrum lewo
CS Centrum symetria
CP Centrum prawo
DL Dół Lewo
DS Dół symetria
DP Dół Prawo

Poniższa ilustracja pokazuje każdą opcję wyrównania.

Odstęp między liniami
Określa odstęp między liniami dla tekstu wielowierszowego. Odstęp między liniami jest pionowym odstępem między linią bazową wiersza tekstu i dołem następnego wiersza tekstu.
Uwaga: Dokładne podanie odstępów jest zalecane, jeśli używasz polecenia WTEKST do tworzenia tabeli. Użyj tekstu o mniejszej wysokości niż wybrany odstęp między liniami, aby upewnić się, że tekst nie będzie się nakładał.
  • Przynajmniej. Dopasowuje wiersze tekstu automatycznie w oparciu o wysokość największego znaku w wierszu. Po wybraniu Przynajmniej, wiersze tekstu z wyższymi znakami mają wstawione dodatkowe odstępy.
  • Odległość. Ustawia odstęp między liniami na wartość bezwzględną mierzoną w jednostkach rysunku. Poprawne wartości mieszczą się między 0.0833 (0.25x) a 1.3333 (4x).
  • Dokładnie. Wymusza takie same odstępy między wierszami dla wszystkich wierszy w tekście wielowierszowym. Odstęp bazuje tu na wysokości tekstu obiektu lub stylu tekstu.
  • Współczynnik odstępu. Ustawia odstępy między liniami na wielokrotność odstępu pojedynczego.
Odstęp pojedynczy to 1,66 razy wysokość znaków tekstu. Możesz wprowadzić współczynnik odstępu jako liczbę, po której występuje x, aby umożliwić odstęp pojedynczy lub wielokrotny. Przykładowo, określ odstęp pojedynczy przez wpisanie 1x lub odstęp podwójny przez wpisanie 2x.
Obrót:
Określa kąt obrotu obramowania tekstu.
  • Kąt obrotu. Jeśli do określenia punktu używane jest urządzenie wskazujące, kąt obrotu zależy od kąta między osią X a linią określoną przez ostatnio wprowadzony punkt (domyślnie 0,0,0) i określony punkt.

Poprzedni monit wyświetlany jest do momentu określenia przeciwległego narożnika obramowania tekstu.

Styl
Określa styl tekstu do użycia w tekście wielowierszowym.
  • Nazwa stylu. Określa nazwę stylu tekstu. Style tekstu mogą być definiowane i zapisywane za pomocą polecenia STYL.
  • ?-Wyświetl listę stylów. Tworzy listę nazw i charakterystyk stylów tekstu.

Poprzedni monit wyświetlane jest do momentu określenia przeciwległego narożnika obramowania tekstu.

Szerokość
Określa szerokość obramowania tekstu.

Po użyciu urządzenia wskazującego do podania punktu, szerokość zostanie wyznaczona jako odległość między punktem początkowym a punktem wskazanym. Słowa w każdej linii tekstu wielowierszowego są zawijane, tak aby zmieściły się w danej szerokości obramowania tekstu. Podając szerokość równą 0, zawijanie wyrazów zostaje wyłączona, a szerokość tekstu wielowierszowego jest tak szeroka jak najdłuższa linia tekstu. Wiersz tekstu można zakończyć w dowolnym miejscu, naciskając klawisz Enter. Aby zakończyć wykonywanie polecenia, w monicie WTEKST naciśnij klawisz Enter.

Kolumny
Określa opcje kolumn dla obiektu tekstu wielowierszowego.
  • Statyczne. Określa łączną szerokość kolumn, liczbę kolumn, odstęp (szerokość) pomiędzy kolumnami i wysokość kolumn.
  • Dynamiczne. Określa szerokość kolumny, odstępu pomiędzy kolumnami i wysokość kolumny. Kolumnami dynamicznymi steruje tekst. Dopasowywanie kolumn wpływa na ułożenie tekstu, a ułożenie tekstu powoduje, że kolumny są dodawane lub usuwane.
  • Brak kolumn. Wyłącza tryb kolumn dla bieżącego obiektu wielowierszowego.

Domyślne ustawienie kolumny jest przechowywane w zmiennej systemowej MTEXTCOLUMN.