Termin modelowanie parametryczne odnosi się do dostępnych w programie Revit relacji pomiędzy wszystkimi elementami modelu umożliwiających koordynację i zarządzanie zmianami. Relacje te tworzone są automatycznie przez oprogramowanie lub przez użytkownika w trakcie pracy.
W matematycznym i mechanicznym CAD wartości liczbowe lub cechy definiujące te relacje nazywane są parametrami; stąd działanie oprogramowania jest parametryczne. Dzięki tym możliwościom zapewnione są podstawowe zalety koordynacji i wydajności programu Revit: każda zmiana kiedykolwiek wprowadzona przez użytkownika do projektu w dowolnym miejscu jest w programie Revit koordynowana na przestrzeni całego projektu.
Oto kilka przykładów relacji między elementami:
Revit natychmiast jest wykonywane sprawdzenie, których elementów zmiany dotyczą, a następnie odpowiednie zmiany są odzwierciedlane w tych elementach. Podstawową cechą programu Revit jest możliwość stałego koordynowania zmian i zachowania spójności danych. Użytkownik nie musi ingerować w proces aktualizacji rysunków czy innej zawartości. Po wprowadzeniu zmiany przez użytkownika w programie Revit używane są dwie kluczowe koncepcje, które sprawiają, że wydajność programu jest znaczna i jest on łatwy w obsłudze. Pierwszą koncepcją jest przechwytywanie relacji równolegle z pracą użytkownika. Drugą - podejście do propagowania zmian w budynku. W rezultacie powstało oprogramowanie, które działa zgodnie z tokiem myślenia użytkownika, uwalniając go niepotrzebnej w procesie projektowania czynności wprowadzania danych.