Modelowanie — Najważniejsze umiejętności

Dowiedz się, w jaki sposób zmiany wprowadzone w elementach w jednym widoku widoczne są we wszystkich pozostałych widokach.

Model programu Revit jest wirtualną wersją projektu budynku. Zawiera on nie tylko geometrię elementów modelu, ale odzwierciedla również założenia projektowe i logiczne powiązania pomiędzy elementami modelu. Widoki 2D modelu (rzuty, przekroje, rzędne itd.) można traktować jak płaty modelu 3D. Zmiany wprowadzone w jednym widoku są natychmiast widoczne we wszystkich pozostałych widokach modelu z zachowaniem ciągłej synchronizacji widoków. Model 3D jest używany w celu tworzenia widoków 2D, które składają się na zestaw drukowanych dokumentów.

Terminy i pojęcia

Termin/pojęcie Definicja
Model Umożliwia utworzenie wirtualnej reprezentacji 3D projektu. Widoki projektu to płaty modelu w określonym położeniu. Każdy widok modelu to aktualny widok elementów. Jeśli element jest przesuwany w jednym widoku, jego położenie zmienia się natychmiast we wszystkich widokach. Model umożliwia również kodowanie założeń projektowych za pomocą wiązań.
Wiązania Wiązania określają zależności między elementami tak, aby po zmianie jednego elementu wszystkie związane z nim elementy zostały również zmienione w celu zachowania założeń projektowych modelu. Na przykład szczyty ścian mogą być wiązane dachem. Jeśli dach jest podnoszony lub obniżany bądź zmieniane jest jego nachylenie, ściany z powodu wiązania również ulegają zmianom i pozostają połączone z dachem.
Szkic Określa obwiednię elementu, takiego jak dach lub strop. W większości przypadków aby szkic elementu był prawidłowy, musi mieć formę zamkniętej pętli linii. Linie szkicu mogą być związane z innymi elementami, aby zapewnić zachowanie zależności obwiedni elementu z innymi elementami w modelu.
Widok Umożliwia wyświetlenie modelu z określonego punktu widzenia, takiego jak rzut lub przekrój modelu. Wszystkie widoki są aktywne. Zmiany wprowadzone w elemencie w jednym widoku zostaną natychmiast uwzględnione w innym widoku modelu z zachowaniem ciągłej synchronizacji widoków. Widoki umożliwiają również określenie pozycji elementów modelu po ich umieszczeniu. Przykładowo widok rzutu dachu ustala płaszczyznę roboczą, która umożliwia umieszczenie dachu na właściwej wysokości.

Nagranie wideo

Co przedstawiono w tym filmie:
  • Umieszczenia elementu dachu.
  • Przeniesienia elementów w modelu.
  • Wiązanie szkicu dachu ścianą.

Transkrypcja

W tym nagraniu wideo wyjaśniono, w jaki sposób zmiany elementów w jednym widoku modelu projektu są natychmiast widoczne we wszystkich pozostałych widokach. Natychmiastowa aktualizacja modelu jest możliwa, ponieważ zawiera on zarówno elementy, jak i reguły wyznaczające zależności między tymi elementami.

Aby zobaczyć to zachowanie w praktyce, w modelu umieścimy dach. Najpierw wybieramy widok rzutu dachu w oknie Przeglądarka projektu. Poziom dachu staje się wtedy aktywną płaszczyzną roboczą, dzięki czemu umieszczany dach zostanie ograniczony do poziomu dachu w projekcie.

Następnie ustawiamy okap i przy użyciu ścian szkicujemy obwiednię dachu. Po ustaleniu obwiedni można ustawić nachylenie dachu i zakończyć modyfikację elementu.

Wybieramy ściany i dołączamy górne powierzchnie ścian do dachu. Ściany są teraz związane z dachem. Gdy geometria lub położenie dachu jest zmieniane, ściany również ulegają zmianie.

W podobny sposób ze ścianami związane są linie szkicu dachu, ponieważ ściany posłużyły do jego ułożenia. Podczas zmiany położenia ściany przy użyciu wymiarów tymczasowych dach jest również zmieniany.

Widoki modeli są zawsze ze sobą zsynchronizowane. Gdy element zostaje zmieniony w jednym widoku, zmiana jest natychmiast widoczna w pozostałych widokach modelu. W ten sposób wyświetlany czy drukowany model jest na pewno zawsze aktualny.