MiejskiZastąpKrawężnikŚciek2

Podzespół służy do zastępowania istniejącego krawężnika i ścieku z pasem darniny dołączonym do istniejącej, wewnętrznej krawędzi chodnika. Pionowe umieszczanie krawężnika i ścieku kontrolowane jest poprzez profil projektowy tyłu krawężnika.

Do stosowania tego podzespołu niezbędna jest informacja o punkcie kołnierzowym (wartości linii trasowania lub odsunięcia).

Dołączenie

Punktem dołączenia jest punkt zewnętrznej/wyższej strony krawędzi pasa darniny chodnika. Choć pojęciowo ten punkt dołączenia powinien oznaczać wyższą stronę pasa darniny, rzeczywiste położenie wyższego punktu pasa darniny może się od niego różnić po dołączeniu przez użytkownika odpowiedniego oznaczonego punktu lub linii trasowania i profilu. Dlatego ten punkt dołączenia bardziej umożliwia skrócenie czasu tworzenia układu niż jest kontrolnym punktem projektowym.

Parametry wejściowe

Uwaga: jeśli nie zaznaczono inaczej, wszystkie wymiary podawane są w metrach lub stopach. Wszystkie nachylenia podawane są jako kąt względem pionu (np. 4 : 1), chyba że podano nachylenie w procentach.

Parametr

Opis

Rodzaj

Wartość domyślna

Bok

Określa wstawianie podzespołu po lewej lub prawej stronie punktu dołączenia.

Lewa/Prawa

Prawo

Odsunięcie punktu kołnierzowego od osi

Punkt definiujący odsunięcie powierzchni kołnierza ścieku. Odsunięcie mierzone jest od linii bazowej zespołu (lub korytarza w stanie korytarza).

Liczbowy

3.6 m

10 stóp

Punkt chodnika

Ten wewnętrzny punkt chodnika używany będzie jako wyższy punkt pasa darniny. (OPCJA)

Ciąg

Brak

Oznacz punkt wewnętrzny

Oznacz punkt kołnierzowy — nazwa oznaczonego punktu do zapisania na punkcie kołnierzowym — do późniejszego odnowienia podzespołów. Ciąg

Brak

  Następne parametry są takie same jak w przypadku podzespołu KrawężnikIŚciekOgólny.    

Głębokość dolnej warstwy nośnej

Głębokość dolnej warstwy nośnej w punkcie kołnierzowym. W przypadku braku dolnej warstwy nośnej należy wprowadzić zero.

Liczbowy, dodatni

0.450 m

1.5 stopy

Przedłużenie dolnej warstwy nośnej

Przedłużenie dolnej warstwy nośnej poza tył krawężnika. Aby zakończyć dolną warstwę nośną równo z tyłem krawężnika, należy użyć wartości zero.

Liczbowy, dodatni

0.3 m

1 stopa

Metoda nachylenia dolnej warstwy nośnej

Określa, czy dla dolnej warstwy nośnej ma być używane nachylenie przechyłki zewnętrznego pasa ruchu, czy też ma być ustawiona liczbowa procentowa wartość nachylenia.

Lista wyboru

Nachylenie stałe

Nachylenie dolnej warstwy nośnej %

Nachylenie dolnej warstwy nośnej (w %). Nieużywane, jeśli parametr Użyj SE ustawiony jest jako Prawda.

Liczbowy

-2 (%)

Wymiar A

(mm/cale)

Głębokość ścieku w punkcie kołnierzowym.

Liczbowy, dodatni,

niezerowy

175 mm

7 cali

Wymiar B

(mm/cale)

Szerokość od punktu kołnierzowego do linii przepływu ścieku.

 

400 mm

16 cali

Wymiar C

(mm/cale)

Głębokość od punktu kołnierzowego do linii przepływu ścieku.

Liczbowy, dodatni,

niezerowy

25 mm

1 cal

Wymiar D

(mm/cale)

Wysokość krawężnika od linii przepływu ścieku do góry krawężnika.

Liczbowy, dodatni,

niezerowy

150 mm

6 cali

Wymiar E

(mm/cale)

Szerokość od linii przepływu ścieku do tyłu krawężnika.

Liczbowy, dodatni,

niezerowy

200 mm

8 cali

Wymiar F

(mm/cale)

Szerokość góry krawężnika.

Liczbowy, dodatni,

niezerowy

150 mm

6 cali

Wymiar G

(mm/cale)

Wysokość tyłu krawężnika.

Liczbowy, dodatni,

niezerowy

325 mm

13 cali

Parametry docelowe

W tej sekcji opisano występujące w tym podzespole parametry, które można mapować do jednego lub większej liczby obiektów docelowych, takich jak powierzchnia, linia trasowania lub obiekt profilu na rysunku. Więcej informacji zawiera temat Określanie ustawień docelowych korytarza.

Parametr

Opis

Stan

Wewnętrzna krawędź chodnika Ustawiana jest wartość odsunięcia punktu wyższej strony pasa darniny. Następujące typy obiektów można zastosować jako obiekty docelowe do określania tego odsunięcia: linie trasowania, polilinie, linie charakterystyczne lub figury pomiarowe.

Opcja

Punkt kołnierzowy Ustalane jest odsunięcie punktu kołnierzowego niezbędnego do zapoczątkowania tworzenia podzespołu. Następujące typy obiektów można zastosować jako obiekty docelowe do określania tego odsunięcia: linie trasowania, polilinie, linie charakterystyczne lub figury pomiarowe.

Opcja

Profil tyłu krawężnika

Pomocny podczas ustawiania krawężnika i ścieku. Następujące typy obiektów można zastosować jako obiekty docelowe do określania tej rzędnej: profile, polilinie 3D, linie charakterystyczne lub figury pomiarowe.

Wymagany

Wewnętrzna krawędź chodnika

Ustawiana jest wartość odsunięcia punktu wyższej strony pasa darniny. Następujące typy obiektów można zastosować jako obiekty docelowe do określania tej rzędnej: profile, polilinie 3D, linie charakterystyczne lub figury pomiarowe.

Opcja

EGTopSurf Nazwa istniejącej powierzchni używana do wyznaczania rzędnej krawędzi nawierzchni drogi w punkcie kołnierzowym oraz rzędnej Punktu chodnika, jeśli jest on dany jako odsunięcie lub linia trasowania a profile nie są ustawione. Następujące typy obiektów można zastosować jako obiekty docelowe do określania tej powierzchni: powierzchnie.

Wymagany

Jeśli zdefiniowano oznaczone punkty, parametry docelowe są zbyteczne i nawet jeśli je ustawiono, zostaną zignorowane. Jeśli oznaczone punkty nie są ustalone i do lokalizacji punktów używane są odsunięcia lub linie trasowania, profile można ustawić za pośrednictwem parametrów docelowych. W takiej sytuacji podzespół pobiera ich rzędne z powierzchni, która jest ustawiona w opisanych powyżej parametrach docelowych.

Jeśli profil tyłu krawężnika nie jest przypisany w definicji korytarza, zostanie wyświetlony komunikat o błędzie w przeglądarce zdarzeń.

Parametry wyjściowe

Parametr

Opis

Rodzaj

Wartość domyślna

Oś obrotu przechyłki

Wskazuje, czy podzespół obsługuje obliczanie osi obrotu. Aby wyświetlić opis parametru, w oknie właściwości ustaw wskaźnik na parametrze.

Aby uzyskać więcej informacji, zobacz Korekty linii nachylenia profilu podczas tworzenia przechyłki.

Statyczne (opis)

Nachylenie pasa darniny

Nachylenie poprzeczne projektowanego pasa darniny Liczbowy

Nachylenie ścieku

Nachylenie ścieku w nowym podzespole krawężnika i ścieku

Liczbowy, dodatni

Zachowanie

Podzespół ten służy do parametrycznego umieszczania nowego krawężnika i ścieku oraz opcjonalnie może łączyć się (za pomocą pasa darniny) z wewnętrzną krawędzią istniejącego chodnika lub z nowym chodnikiem utworzonym przy użyciu innego podzespołu. Poziome położenie krawężnika i ścieku wyznaczane jest na podstawie znanego, poprzedniego położenia punktu kołnierzowego. Wyższa strona pasa darniny może znajdować się przy stałym odsunięciu lub jakimkolwiek oznaczonym punkcie, takim jak wewnętrzna krawędź chodnika. Punkt ten może także pochodzić z parametru docelowego linii trasowania i profilu. Nowo zaprojektowany punkt kołnierzowy, opcjonalnie oznaczony, tak aby mógł później służyć jako punkt wejściowy dla podzespołów wymiany pasa.

Zasadnicza sekwencja kroków podczas tworzenia tego warunkowego podzespołu jest następująca:

  1. Ustalenie odsunięcia „tyłu krawężnika” na podstawie odsunięcia punktu kołnierzowego i parametrów wejściowych.
  2. Pobranie rzędnej „tyłu krawężnika” przy tej pikiecie z parametru docelowego i ustalenie tego punktu jako P4.
  3. Ustalenie wszystkich punktów i połączeń krawężnika i ścieku na podstawie powyższego punktu przy użyciu parametrów wejściowych (podobnie jak w przypadku podzespołu Miejski Krawężnik Ściek Ogólny 1).
  4. Jeśli dołączony jest wewnętrzny, oznaczony punkt chodnika, ustalenie go jako P10. Jeśli oznaczony punkt nie jest dołączony, wyszukaj parametrów docelowych linii trasowania „wewnętrzna krawędź chodnika”. Jeśli przypisanie istnieje, wówczas pobierana jest rzędna profilu z parametru docelowego powierzchni.
  5. Jeśli nie ma możliwości pobrania powyższych danych dla wyższej strony pasa darniny, do ustalenia punktu P10 służy odsunięcie określone przez punkt dołączenia.

W oparciu o parametry wejściowe: Wymiar A — Wymiar F wstawiane są wszystkie pozostałe połączenia krawężnika i ścieku. Wszystkie wymiary muszą być dodatnie, niezerowe. Jeśli dana jest niezerowa głębokość dolnej warstwy nośnej, jest ona wstawiana do tyłu krawężnika i wydłużana o szerokość Przedłużenia nośnego. Dolna warstwa nośna zostaje zamknięta do krawędzi spodu i tyłu krawężnika, jak pokazano na schemacie.

Działanie w trybie układu

W trybie układu podzespół ustawiany jest na podstawie punktu dołączenia i domyślnego odsunięcia punktu kołnierzowego od linii bazowej. Szerokość pasa darniny obliczana jest przez odjęcie całkowitej szerokości krawężnika i ścieku od odległości „od punktu kołnierzowego do punktu dołączenia”. Do obliczenia niższej strony pasa darniny (lub punktu tyłu krawężnika), od której rysowana jest reszta krawężnika i ścieku przy użyciu danych parametrów wejściowych, służy 2% nachylenie.

Punkt, połączenie i kody kształtu

W następującej tabeli wymieniono kody kształtów, połączeń i punktów dla tych podzespołów, do których przypisano kody. Kody kształtu, połączeń i punktów dla tych podzespołów, do których nie przypisano kodów, nie zostały uwzględnione w tej tabeli.

Punkt / Połączenie

Kod

Opis

P1

Kołnierz

Punkt kołnierzowy ścieku

P2

Flowline_Gutter

Punkt linii przepływu ścieku

P3

SzczytKraw

Szczyt krawężnika

P4

TyłKraw

Tył krawężnika

L1–L6

Krawężnik

Wszystkie połączenia krawężnika

L1–L3

Góra

Nachylenie końcowe na krawężniku i ścieku

L7

Dolna warstwa nośna

Rzędna odniesienia

L4, L8, L9

Rzędna odniesienia

L11

Góra, Rzędna odniesienia, Darń

S1

Krawężnik

Betonowa powierzchnia krawężnika i ścieku

S2

Dolna warstwa nośna

Schemat kodowania