Ćwiczenie 3: Dodawanie części do sieci rurociągów

Celem ćwiczenia będzie dodanie elementów do sieci rurociągów przez utworzenie rur i struktur łączących się z istniejącymi strukturami.

Podczas konstruowania sieci rurociągów użytkownik zawsze ma możliwość połączenia jej z elementami istniejącej sieci. W programie Autodesk Civil 3D będą wyświetlane wskazówki informujące o miejscach, w których dodawana rura lub struktura połączy się z istniejącym obiektem lub przerwie rurę w celu utworzenia połączenia.

W poprzednim ćwiczeniu do jednoczesnego rozmieszczania struktur i rur zostało użyte narzędzie Rysuj rury i struktury. Celem tego ćwiczenia jest dodanie wpustów ulicznych za pomocą narzędzia Rysuj tylko struktury, a następnie połączenie tych wpustów z siecią za pomocą narzędzia Rysuj tylko rury.

Ćwiczenie stanowi kontynuację części Ćwiczenie 2: Tworzenie sieci rurociągów według układu.

Uwaga:

W tym ćwiczeniu wykorzystywany jest zmodyfikowany w poprzednim ćwiczeniu plik Pipe Networks-1B.dwg. Można również otworzyć plik Pipe Networks-1C.dwg znajdujący się w folderze rysunków samouczka.

Dodawanie struktur do sieci rurociągów

  1. Wybierz na rysunku część sieci rurociągów. Kliknij prawym przyciskiem myszy. Kliknij opcję Edytuj sieć.
  2. Na liście Struktury upewnij się, że jest zaznaczona pozycja Struktura mimośrodowa walcaStruktura mimośrodowa 48 śr 18 rama 24 stożek 5 ściana 6 podłoga.
  3. Przełącz opcję Nachylenie w górę/w dół do pozycji (nachylenie w dół).
  4. Kliknij przycisk Tylko struktury.
  5. W wierszu polecenia wprowadź wyrażenie 'SO.
  6. Kliknij etykietę linii trasowania ROAD1, aby zaznaczyć tę linię.
  7. Utwórz strukturę, wpisując liczbę 960 w polu pikiety i 15 jako wartość odsunięcia.
  8. Powtórz czynności opisane w punkcie 7, aby dodać struktury odsunięte o 15 stóp od pikiet 11+10, 12+60 i 13+10.
  9. Naciśnij dwukrotnie klawisz Enter, aby zakończyć działanie polecenia Odsunięcie pikiety i Dodaj struktury.

Dodawanie rur do sieci rurociągów

  1. Na liście Rury upewnij się, że jest zaznaczona pozycja 18-calowa rura betonowa.
  2. Na pasku narzędzi Narzędzia układu sieci kliknij przycisk Tylko rury.
  3. Umieść wskaźnik na strukturze, której odsunięcie od pikiety 9+60 wynosi 15 stóp.

    Zostanie wyświetlony znacznik informujący, że rurę można dołączyć do struktury.

  4. Przy wyświetlonym znaczniku połączenia kliknij strukturę, aby podłączyć do niej nową rurę.
  5. Umieść wskaźnik na strukturze, której odsunięcie od pikiety 9+50 wynosi -15 stóp. Przy wyświetlonym znaczniku połączenia kliknij strukturę, aby podłączyć do niej nową rurę.
  6. W wierszu polecenia wprowadź literę S, aby nanieść kolejny punkt początkowy.
  7. Powtórz czynności opisane w punktach od 3 do 6, aby dodać rury między strukturami, które są odsunięte 15 stóp od pikiet 11+10, 12+60 i 13+10, a siecią główną.
  8. Naciśnij dwukrotnie klawisz Enter, aby zakończyć działanie poleceń Odsunięcie pikiety i Dodaj rury.

Aby kontynuować naukę, przejdź do następnego samouczka: Zmiana właściwości sieci rurociągów.