Emitery są węzłami definiowanymi przez użytkownika, w których pobliżu siatka elementów skończonych będzie zagęszczana. Opcja dostępna jest: 
- poprzez kliknięcie opcji Analiza / Siatkowanie / Emitery 
 
- poprzez kliknięcie ikony 
.  
Sposoby definicji emiterów zależą od sposobu przyrostu siatki elementów skończonych: 
- Przyrost stały jest używany do konstrukcji płytowych lub powłokowych (w oknie dialogowym Emitery wybierz opcję Stały). 
 
W powyższym oknie dialogowym wybrana może zostać jedna z trzech opcji: 
 - Wstawienie węzła z emiterem — zdefiniowane węzła, w którym będzie się znajdował emiter o podanych przez użytkownika współrzędnych. 
 
- Nadanie emitera na węzeł/węzły — określenie numeru węzła, w którym będzie się znajdował emiter. 
 
- Usunięcie emitera — określenie numeru węzła, z którego usuwany będzie emiter. 
 
 W zależności od wybranego sposobu definicji emitera dostępne są następujące parametry: 
 - H0 — początkowa długość fali siatki (inne parametry tworzenia siatki wokół emitera można zdefiniować w oknie dialogowym Opcje generacji siatki) 
 
- Współrzędne — współrzędne położenia definiowanego węzła z emiterem o określonym parametrze H0 
 
- Lista węzłów — lista numerów węzłów pozwalających na zlokalizowanie lub usunięcie emiterów 
 
  
- Przyrost zmienny jest używany do konstrukcji pojemnościowych (w oknie dialogowym Emitery wybierz opcję Zmienny). 
 
Oprócz opcji dotyczących przyrostu stałego siatki dostępne są następujące pola: 
 - r1 — promień kuli, w której siatka będzie charakteryzowała się początkową długością fali H0 
 
- r2 — promień kuli, w której następowało będzie rozgęszczenie siatki (tzn. rozgęszczenie siatki będzie miało miejsce w strefie pomiędzy promieniem r1 a r2) 
 
- szacunkowa liczba elementów w kuli o promieniu r1 — pole ma status tylko do odczytu. W programie Robot wyznaczana jest liczba elementów po podaniu współrzędnych emitera oraz wartości H0, r1 i r2. 
 
  
Emitery mogą być definiowane w sposób graficzny (po podaniu wartości parametru H0 za pomocą myszy wskazywane jest położenie emitera) lub z klawiatury (po podaniu parametrów emitera należy nacisnąć przycisk Zastosuj). 
Zobacz także: 
Zaawansowane opcje siatkowania