Wprowadza parametry obliczeń splajnu równoległego.
Dostęp: |
Wstążka:
karta Projekt
![]() ![]() ![]() |
Określa typ splajnu i jego podstawowe właściwości. |
|
Typ splajnu |
Aby otworzyć okno dialogowe pozwalające na wybór podstawowego typu splajnu kliknij strzałkę znajdującą się obok pola wyboru Typ splajnu. Wybierz standard i odpowiedni typ splajnu. |
Wielowypust |
Wymiary splajnu są uaktualniane w oparciu o wybrany wielowypust. |
Długość |
Podaje długość splajnu. Długość splajnu można wstawić na kilka sposobów: wybrać z uprzednio zdefiniowanej listy, zmierzyć, wstawić długość niestandardową lub użyć podglądu graficznego. |
Określa rowek w wale i jego umieszczenie. |
|
Wielowypust można wstawić na podstawie istniejącego rowka w wale lub utworzyć rowek. Zgodnie z wyborem przyciski umiejscowienia są dostępne w polu Rowek w wale.
|
|
Odniesienie 1 |
Wybiera powierzchnię walcową. |
Odniesienie 2 |
Wybiera powierzchnię początkową płaszczyzny konstrukcyjnej z opcją odwrócenia. |
Uwaga: Opcja odwrócenia jest dostępna, gdy wybrana jest płaszczyzna konstrukcyjna.
|
|
Orientacja |
Polecenie Płaszczyzna orientacji jest używane do umieszczenia rowka na powierzchni walcowej (płaszczyzna orientacji zostanie wybrana automatycznie. W przypadku problemów z określeniem płaszczyzny orientacji użytkownik musi wybrać ją samodzielnie). |
Promień |
Podaj promień. |
Definiuje tworzony rowek w piaście i jego umieszczenie. |
|
Odniesienie 1 |
Wybierz płaską powierzchnię początkową/końcową lub płaszczyznę konstrukcyjną. (W programie Autodesk Inventor powierzchnia końcowa jest wybierana automatycznie. W przypadku problemów z określeniem powierzchni końcowej użytkownik musi wybrać ją samodzielnie). |
Odniesienie 2 |
Wybiera punkt początkowy (może być krawędzią walcową lub punktem konstrukcyjnym) z opcją odwrócenia. |
Uwaga: Opcja odwrócenia jest dostępna, gdy wybrana jest płaszczyzna konstrukcyjna.
|
|
Orientacja |
Polecenie Płaszczyzna orientacji jest używane do umieszczenia rowka na powierzchni walcowej. (W programie Autodesk Inventor płaszczyzna orientacji jest wybierana automatycznie.) |
Zaleca się wybranie rowka w piaście bez otworu wewnętrznego. Dla zaprojektowanego rowka w piaście tworzony jest otwór zgodnie ze wstawionymi wartościami. Jeśli średnica rowka w piaście jest większa od wybranej średnicy, projekt zakończy się niepowodzeniem i rowek w piaście nie zostanie utworzony. |
Wstawienie definiowane jest za pomocą dwóch opcji: |
|
![]() |
Rowek w wale Na wybranej geometrii tworzony jest rowek w wale. |
![]() |
Rowek w piaście Na wybranej geometrii tworzony jest rowek w piaście. |
Domyślnie dostępne są obie opcje. Wyłącz opcje, klikając ikony. |
|
Uwaga: Jeśli obiekt (rowek w wale lub w piaście) zostanie wstawiony, nie można go zmienić podczas edycji.
|
|
Uwaga: Jeśli wstawione zostają rowki w piaście lub w wale, ich wspólne położenie jest automatycznie ustalane za pomocą wiązań. Nie można zatem osobno zmieniać ich położenia.
|
Aby wyświetlić obszar Wyniki po prawej stronie kart Obliczenia i Projekt, kliknij dwukrotnie podwójną linię po prawej stronie lub znak >>.
W obszarze wyświetlane są obliczone wartości oraz sprawdzenie wytrzymałości splajnu. Wartości obliczane są po kliknięciu przycisku Oblicz.
Istnieje możliwość zmiany jednostek wartości wynikowych. Kliknij dwukrotnie wartość, którą chcesz zmienić.
Wyświetlane są raporty dotyczące obliczeń. Aby otworzyć obszar Podsumowanie wiadomości na dole kart Obliczenia i Projekt, kliknij dwukrotnie podwójną linię lub znak >> na dole kart.
Podgląd graficzny wybranej geometrii jest wyświetlany w programie Autodesk Inventor. Można na przykład użyć uchwytów do określenia długości splajnu.