POLIBRYŁA (polecenie)

Tworzy bryłę 3D przypominającą ścianę.

Wyszukiwanie

Można utworzyć ściany z prostymi i zakrzywionymi segmentami o stałej wysokości i szerokości.

Za pomocą polecenia POLIBRYŁA można przekształcić istniejącą linię, polilinię 2D, łuk lub okrąg na bryłę o prostokątnym profilu. Polibryła może zawierać zakrzywione segmenty, ale profil jest zawsze prostokątem (standardowo).

Za pomocą polecenia POLIBRYŁA można rysować bryłę tak, jakby się rysowało polilinię. Domyślna szerokość bryły jest określona przez zmienną systemową PSOLWIDTH. Domyślna wysokość bryły jest określona przez zmienną systemową PSOLHEIGHT.

Wyświetlane są następujące monity.

Punkt początkowy

Określa punkt początkowy segmentu polibryły.

Obiekt

Określa obiekt, który zostanie przekształcony w bryłę. Przekształcać można następujące obiekty:

  • Linia
  • Łuk
  • Polilinia 2D
  • Okrąg

Wysokość

Określa wysokość bryły. Domyślna wysokość jest taka jak bieżące ustawienie zmiennej systemowej PSOLHEIGHT.

Szerokość

Określa szerokość bryły. Domyślna szerokość jest taka jak bieżące ustawienie zmiennej systemowej PSOLWIDTH.

Wyrównanie

Szerokość i wysokość jest ustawiana, tak aby bryła była wyrównana do lewej, do prawej lub do środka podczas definiowania profilu za pomocą polecenia. Wyrównanie jest określane na podstawie kierunku rozpoczęcia pierwszego segmentu profilu.

Następny punkt

Określa kolejny punkt profilu polibryły.

Łuk

Dodaje segment łuku do bryły. Domyślny kierunek rozpoczęcia łuku jest styczny do ostatnio narysowanego segmentu. Aby określić inny kierunek rozpoczęcia, należy użyć opcji Zwrot.

Zamknij

Zamyka bryłę, tworząc segment linii lub łuku między ostatnim wierzchołkiem a początkiem bryły.

Zwrot

Określa segment łukowy poprzez ustawienie początkowego kierunku stycznego i punktu końcowego.

Linia

Zamyka monit Łuk i rysuje segmenty prostoliniowe.

Drugi punkt

Określa drugi punkt i punkt końcowy trzypunktowego segmentu łuku.

Cofaj

Usuwa ostatnio dodany do bryły segment łuku.

Zamknij

Zamyka obszar, tworząc segment linii lub łuku od ostatniego określonego punktu do punktu początkowego obszaru. Aby użyć tej opcji, należy określić co najmniej trzy punkty.

Cofaj

Usuwa ostatnio dodany do bryły segment.