O rozlišení výstupu

Rozlišení rendrovaného obrázku lze nastavit zadáním šířky a výšky v pixelech.

Existují tři nastavení rozlišení, která řídí vzhled rendrovaného obrázku; šířka, výška a poměr stran obrázku.

Nastavení šířky a výšky

Nastavení šířky a výšky řídí velikost rendrovaného obrázku měřenou v pixelech. Pixel (zkratka pro obrazový prvek) je jednotlivý bod rastrového obrázku.

Výchozí výstupní rozlišení je 640 x 480. Maximální rozlišení, které lze nastavit, je 12 000 x 12 000. Nastavení vyššího rozlišení má za následek menší pixely a jemnější zobrazení detailů, ale zároveň se zvýší doba potřebná k vygenerování rendrovaného obrázku a velikost souboru obrázku.

Výstupní rozlišení, která jsou nastavena v dialogu Nastavení výstupu rendrování na velikost, jsou uložena s aktuálním výkresem a zobrazují se v rozevírací nabídce ovládacího prvku Rendrovat na velikost na panelu Rendrování na pásu karet. Při testování rendrování použijte nižší nastavení rozlišení (320 x 200 nebo nižší). Při přidávání detailů a materiálů přejděte na nastavení rozlišení ve středním rozsahu, například 640 x 480. Pro rendrování konečné prezentace použijte nejvyšší rozlišení vyžadované projektem (1024 x 768 nebo vyšší) nebo médiem, ve kterém bude rendrovaný obrázek použitý.

Nastavení poměru stran

Poměr stran popisuje proporce rendrování, které jsou vyjádřené jako poměr šířky k výšce bez ohledu na rozlišení obrázku. Poměr stran se obvykle vyjadřuje jako poměr šířky vůči výšce (například 4:3) nebo jako součinitel (například 1.333). Například obrázek s rozlišením 800 x 600 pixelů, který má poměr stran 4:3, má na každé 3 pixely na výšku 4 pixely na šířku.

Pokud uzamknete poměr stran obrázku, budou šířka a výška vzájemně svázány; změna jedné automaticky změní i druhou, přičemž poměr stran zůstane zachován.

Následující příklady ukazují různé poměry stran.