Panel nástrojů Formátování textu

Určuje styl textu objektu s odstavcovým textem a formátování znaků a odstavců ve vybraném textu.

Při práci s víceřádkovým textem je součástí textového editoru na místě panel nástrojů. Pokud ho chcete zobrazit, klikněte pravým tlačítkem myši v oblasti textu textového editoru na místě a klikněte na položku Nastavení editoru > Zobrazit panel nástrojů.

Styl Písmo Poznámky Výška textu Tučné Kurzíva Přeškrtnutí Podtržení Nadtržení Přizpůsobit formátování textu Zpět Znovu Zlomek Barva textu Pravítko Uložit a zavřít Možnosti nabídky Sloupce Zarovnání textu Dialog Odstavec Nalevo Na střed Napravo Zarovnat Rozložené Řádkování Odrážky a číslování Vložit pole Velká písmena Malá písmena Horní index Dolní index Symbol Úhel sklonu Rozteč znaků Faktor šířky

Přesouváním kurz myši nad obrázkem vyhledejte oblastí, na které lze kliknout a které umožňují přejít do části nápovědy věnované příslušným ovládacím prvkům.

Seznam možností

Styl

Použije na objekty víceřádkového textu vybraný styl. Aktuální styl se uloží do systémové proměnné TEXTSTYLE.

Jestliže použijete nový styl na existující odstavcový text, zruší se tím formátování písma, atributy výšky, tloušťky nebo kurzíva. Atributy zlomku, podtržení a barvy jsou zachovány u znaků, které mají nový styl.

Styly, které mají nastaven příznak Pozpátku nebo Vzhůru nohama, nejsou aplikovány.

Písmo

Udává písmo pro nový text nebo mění písmo vybraného textu. Písma TrueType se vypisují podle názvu skupiny písem. Písma s kompilovaným tvarem (SHX) jsou uvedena v seznamu podle názvu souboru, ve kterém jsou uložena. Uživatelská písma a písma třetích stran se zobrazí v editoru se zástupnými písmy aplikace Autodesk .

Vzorový výkres (TrueType.dwg) ukazující každé písmo je dostupný v online vzorových výkresech. Chcete-li vyhledat online vzorové výkresy, klikněte na tlačítko aplikace a vyberte příkazy Otevřít Vzorové soubory Online vzorové soubory.

Poznámka

Zapíná nebo vypíná poznámky pro aktuální textový objekt.

Výška textu

Nastavuje výšku znaku nového textu ve výkresových jednotkách nebo mění výšku vybraného textu. Pokud aktuální styl textu nemá pevně nastavenou výšku, bude se výška textu rovnat hodnotě uložené v systémové proměnné TEXTSIZE. Každý odstavcový text může obsahovat znaky různých velikostí.

Tučné

Vypíná a zapíná tučné písmo pro nový nebo vybraný text. Tato volba je dostupná pouze pro znaky používající písma TrueType.

Kurzíva

Vypíná a zapíná kurzívu pro nový nebo vybraný text. Tato volba je dostupná pouze pro znaky používající písma TrueType.

Přeškrtnutí
Vypíná a zapíná přeškrtnutí pro nový nebo vybraný text.
Podtržené

Vypíná a zapíná podtržení pro nový nebo vybraný text.

Nadtržení

Vypíná a zapíná nadtržení pro nový nebo vybraný text.

Přizpůsobit formátování textu
Použije formátování vybraného textu u cílového textu.
Zpět

Ruší akce provedené v Textovém editoru na místě, včetně změn v obsahu a formátování textu.

Znovu

Znovu provede akci vrácenou zpět v Textovém editoru na místě, včetně změn v obsahu a formátování textu.

Zlomek

Vytvoří zlomkový text, například zlomky, jestliže vybraný text obsahuje určité znaky pro tvorbu zlomku. Jestliže jsou v textu znaky pro tvorbu zlomku – stříška (^), lomítko (/) nebo mřížka (#) – text nalevo od znaku je umístěn do zlomku nad text napravo od znaku.

  • Lomítko (/) slouží k vytvoření vertikálního zlomku, ve kterém je text oddělen horizontální úsečkou.
  • Znak mřížky (#) slouží k vytvoření diagonálního zlomku, ve kterém je text oddělen diagonální úsečkou.
  • Stříška (^) slouží k vytvoření zlomku tolerance, který není oddělen úsečkou.
Barva textu

Udává barvu pro nový text nebo mění barvu vybraného textu.

Pro text můžete určit barvu přiřazenou k hladině, ve které se text nachází (DLEHLAD), nebo barvu bloku, ve kterém se text nachází (DLEBLOK). Můžete také vybrat jednu z barev ze seznamu nebo kliknutím na možnost Další otevřít dialog Výběr barvy.

Pravítko

Zobrazí v horní části editoru pravítko. Chcete-li změnit šířku textového objektu, přetáhněte šipky na konci pravítka. Pokud je aktivní sloupcový režim, zobrazí také uzly pro výšku a sloupec.

Z pravítka můžete také vybrat tabulátory. Kliknutím na tlačítko Výběr tabulátoru se mění styl tabulátoru mezi levým, středovým, pravým a desetinným. Po výběru můžete odpovídající tabulátor upravit v pravítku nebo v dialogu Odstavec.

OK

Zavře editor a uloží všechny změny, které jste provedli.

Možnosti

Zobrazí seznam dalších možností textu. Viz téma Další možnosti textu.

Sloupce

Zobrazí nabídku Sloupce, která obsahuje možnosti pro nastavení a úpravu sloupců. Viz téma Nabídka Sloupce.

Zarovnání textu

Zobrazí nabídku s devíti možnostmi zarovnání textu.

Odstavec

Zobrazí dialog Odstavec, kde můžete pracovat s tabulátory, odsazením a roztečí. Seznam možností naleznete v tématu Dialog Odstavec.

Levý, Střed, Pravý, Zarovnaný a Distribuovaný

Nastavuje zarovnání aktuálního nebo vybraného odstavce pro jeho levou či pravou hranici nebo střed. Mezery vložené na konci řádku se uvažují a mají vliv na jeho zarovnání.

Řádkování

Zobrazí navržené možnosti řádkování nebo dialog Odstavec. Řádkování vyjadřuje vzdálenost mezi spodkem horního řádku a vrškem spodního řádku textu ve víceřádkovém odstavci. Řádkování se nastaví pro aktuální nebo vybraný odstavec.

Číslování

Zobrazí možnosti vytvoření seznamu. (Není k dispozici pro buňky tabulky.) Seznam se zarovná podle prvního vybraného odstavce.

  • Ne: Odebere z vybraného textu naformátovaného pomocí seznamu písmena, číslice a odrážky. Odsazení se nezmění.
  • S písmeny: Použije formátování seznamu, při kterém jsou pro položky seznamu použita písmena s tečkami. Pokud má seznam více položek, než je písmen abecedy, pokračuje sekvence dvojitými písmeny.
  • S číslováním: Použije formátování seznamu, při kterém jsou pro položky seznamu použity číslice s tečkami.
  • S odrážkami: Použije formátování seznamu, při kterém jsou pro položky seznamu použity odrážky.
  • Začít: Začne ve formátování seznamu novou posloupnost písmen nebo číslic. Jestliže se vybrané položky nachází uprostřed seznamu, stanou se následující nevybrané položky také součástí nového seznamu.
  • Pokračovat: Přidá vybrané odstavce k poslednímu seznamu výše a pokračuje v posloupnosti. Pokud vyberete položky seznamu a nikoliv odstavce, nevybrané položky pod vybranými položkami budou pokračováním posloupnosti.
  • Povolit automatické odrážky a číslování: Použije během psaní formátování seznamu. Následující znaky lze použít jako interpunkci po písmenech a číslech a nelze je použít pro odrážky: tečka (.), čárka (,), pravá závorka ()), pravá ostrá závorka (>), pravá hranatá závorka (]) a pravá složená závorka (}).
  • Povolit odrážky a seznamy: Je-li vybrána tato volba, je formátování seznamu použito na veškerý prostý text v objektu odstavcového textu, který vypadá jako seznam. Za seznam se považuje text, který splňuje následující kritéria:
    1. řádek začíná jedním nebo více písmeny nebo čísly nebo symbolem,
    2. následovaným interpunkcí,
    3. následovaným mezerou nebo tabulátorem,
    4. následovaným textem před koncem řádku, který je proveden stisknutím klávesy Enter nebo kláves Shift+Enter.

    Pokud zaškrtnutí zrušíte, je veškeré formátování seznamu v objektu odstavcového textu odebráno a položky jsou převedeny na prostý text. Všechny možnosti odrážek a seznamů nejsou dostupné, s výjimkou možnosti Povolit odrážky a seznamy.

Vložit pole

Zobrazí dialog Pole, kde můžete vybrat pole, které se má vložit do textu.

Velká

Změní ve vybraném textu malá písmena na velká.

Malá

Změní ve vybraném textu velká písmena na malá.

Horní index

Změní vybraný text na horní index, což je o něco menší text posazený nad linií písma.

Změní vybraný text v horním indexu na běžný text.

Dolní index

Změní vybraný text na dolní index, což je o něco menší text posazený pod linií písma.

Změní vybraný text v dolním indexu na běžný text.

Symbol

Vloží na pozici kurzoru symbol nebo tvrdou mezeru. Značky můžete také vložit ručně. Viz část Symboly a speciální znaky.

Běžně používané symboly jsou vypsány v podnabídce společně s jejich řídícím kódem nebo řetězcem Unicode. Pokud vyberete položku Další, zobrazí se dialog Mapa znaků ukazující celou znakovou sadu každého písma dostupného v systému. Vyberte znak a kliknutím na tlačítko Vybrat jej umístíte do pole Znaky ke zkopírování. Po výběru všech požadovaných znaků uzavřete dialog kliknutím na tlačítko Kopírovat. Klikněte pravým tlačítkem do editoru a vyberte příkaz Vložit.

Úhel sklonu

Určuje náklon textu dopředu nebo dozadu. Úhel reprezentuje otočení od 90 stupňů. Zadání hodnoty mezi -85 a 85 způsobí sklopení textu. Kladný úhel zešikmení naklání text doprava. Záporný úhel zešikmení naklání text doleva.

Trasování

Zvětšuje nebo zmenšuje mezery mezi vybranými znaky. Nastavení 1.0 představuje normální řádkování. Nastavením hodnoty vyšší než 1.0 lze řádkování zvýšit, nastavením hodnoty menší než 1.0 snížit.

Faktor šířky

Rozšiřuje nebo zužuje vybrané znaky. Nastavení 1.0 představuje normální šířku písmene tohoto písma. Šířku můžete zvětšit (například při použití faktoru 2.0 bude šířka dvojnásobná) nebo zmenšit (například při použití faktoru 0.5 bude šířka poloviční).