Zaoblení nebo zakulacení spojuje dva objekty tečným obloukem ve 2D nebo vytvoří zaoblený přechod mezi přilehlými plochami 3D tělesa.
Vnitřní roh se nazývá zaoblení a vnější roh se nazývá zakulacení; oba můžete vytvořit pomocí příkazu ZAOBLI.
K definování zaoblení nebo zakulacení lze použít následující typy objektů:
Zaoblení nebo zakulacení lze vložit do jednoho vrcholu nebo všech vrcholů 2D křivky pomocí jediného příkazu. Pomocí možnosti Křivka můžete přidat zaoblení nebo zakulacení na každý vrchol křivky.
Pokud chcete přidat zaoblení nebo zakulacení na křivku, nastavte aktuální poloměr zaoblení na nenulovou hodnotu a vyberte dva úsečkové segmenty, které se protínají. Vzdálenost mezi vybranými úsečkovými segmenty musí být dostatečná s ohledem na poloměr zaoblení, jinak oblouk nebude vložen. Pokud jsou vybrané úsečkové segmenty odděleny obloukovým segmentem, obloukový segment je odstraněn a nahrazen novým.
Pokud je aktuální poloměr zaoblení nastaven na hodnotu 0 a dva vybrané úsečkové segmenty jsou odděleny obloukovým segmentem, obloukový segment je odstraněn a oba úsečkové segmenty jsou prodlouženy, aby se protínaly.
Je možné vytvořit zakulacení, které bude tečné ke dvěma rovnoběžným čarám, polopřímkám nebo přímkám. Aktuální poloměr zaoblení je ignorován a upraven na vzdálenost mezi dvěma vybranými objekty. Vybrané objekty musí být umístěny ve stejné rovině.
První vybraný objekt musí být úsečka nebo polopřímka, druhý vybraný objekt může být úsečka, polopřímka nebo přímka.
Ve výchozím nastavení jsou objekty vybrané k definování zaoblení nebo zakulacení oříznuty nebo prodlouženy do výsledného oblouku. Pomocí možnosti Oříznutí je možné určit, jestli budou vybrané objekty změněny nebo ponechány beze změny.
Pokud je povolena možnost Oříznutí a jsou vybrány dva úsečkové segmenty křivky, přidané zaoblení nebo zakulacení se spojí s křivkou jako obloukový segment.