Při vytváření objektů lze k umístění bodů použít absolutní nebo relativní polární souřadnice (vzdálenost a úhel).
Při použití polárních souřadnic k určení bodu zadejte vzdálenost a úhel oddělené znakem úhlu (<).
Úhel se ve výchozím nastavení zvětšuje proti směru pohybu hodinových ručiček a zmenšuje ve směru pohybu hodinových ručiček. Chcete-li zadávat úhel ve směru hodinových ručiček, zadejte zápornou hodnotu úhlu. Například zadání 1<315 určuje stejný bod jako zadání 1<-45. V případě potřeby můžete pro aktuální výkres změnit konvence zadávání úhlů pomocí příkazu JEDNOTKY.
Absolutní souřadnice jsou založeny na počátku souřadnicového systému USS (0,0), který je průsečíkem os X a Y. Absolutní polární souřadnice použijte v případě, že znáte přesnou hodnotu úhlu a vzdálenosti bodu.
Při dynamickém zadání se absolutní souřadnice zadávají s předponou #. Zadáváte-li souřadnice na příkazovém řádku místo do dynamického pole, předpona # se nepoužije. Například zadání #3<45 určuje bod vzdálený 3 jednotky od počátku pod úhlem 45 stupňů vzhledem k ose X.
Následující příklad ukazuje vytvoření dvou úseček použitím absolutních polárních souřadnic pomocí nastavení výchozího směru úhlu. Do dynamického pole zadejte:
Příkaz: úsečka
Z bodu: #0,0
Do bodu: #4<120
Do bodu: #5<30
Relativní souřadnice vycházejí z posledního zadaného bodu. Relativní souřadnice použijte v případě, že znáte umístění bodu ve vztahu k předchozímu bodu.
K zadávání relativních souřadnic použijte jako předponu symbol @. Například zadání @1<45 určuje bod ve vzdálenosti 1 jednotka od posledního zadaného bodu pod úhlem 45 stupňů vzhledem k ose X.
Následující příklad znázorňuje vytvoření dvou úseček s polárními souřadnicemi. V každém obrázku začíná čára na pozici označené jako předchozí bod.
Příkaz: úsečka
Z bodu: @3<45
Do bodu: @5<285