Na příkazovém řádku vytvoří definici bloku z vybraných objektů.
Pokud na příkazovém řádku zadáte příkaz -blok, zobrazí se následující výzvy.
Zobrazí se následující výzvy.
Zadejte název bloku nebo [?]: Zadejte název nebo ?
Pojmenovává blok. Název může být dlouhý až 255 znaků a může obsahovat písmena, číslice, mezery a jakékoli speciální znaky, které nepoužívá operační systém nebo program pro jiné účely, pokud je systémová proměnná EXTNAMES nastavena na hodnotu 1.
Pokud zadáte název existujícího bloku, zobrazí se následující výzva:
Když blok předefinujete, automaticky se aktualizují všechny reference tohoto bloku. Informace uložené v atributech bloku se ve výkrese nezmění. Pokud jsou v nové definici bloku zahrnuty definice atributů, není při novém vložení bloku zobrazena výzva k jejich zadání.
Atributy existujícího vložení bloku lze aktualizovat příkazem ATTREDEF. (není k dispozici v aplikaci AutoCAD LT).
Bod určený jako základní bod se používá pro následná vložení bloku. Základním bodem bývá obvykle střed bloku nebo jeho levý dolní roh. Kolem základního bodu je možné blok během vkládání natáčet. Blok s natočením 0 se obvykle orientuje podle USS tak, jak orientován při vytvoření. Když zadáte 3D bod, bude se blok vkládat se zadaným zdvihem. Pokud vynecháte souřadnici Z, použije se aktuální zdvih.
Zadáním možnosti a vytvořte popisný blok.
Pokud zadáte možnost ano, vytvoří se blok poznámek.
Zadáte-li možnost ano, přizpůsobí se orientace bloku ve výřezech výkresového prostoru orientaci rozvržení.
Pokud určíte základní bod vložení, zobrazí se výzva k výběru objektů.
Program použije k definici bloku vybrané objekty, základní bod vložení a zadaný název a potom tento blok z výkresu vymaže. Vymazané objekty můžete obnovit zadáním příkazu OBNOV ihned po zadání příkazu BLOK.
Základní bod vložení se stane počátkem souřadnicového systému bloku, který je rovnoběžný s USS aktuálním v okamžiku definice bloku. Když vložíte blok do výkresu, jeho souřadnicový systém se natočí tak, aby byl rovnoběžný s aktuálním USS. Proto můžete vložit blok v jakékoliv orientaci v prostoru, pokud předtím nastavíte USS.
Vypíše v textovém okně seznam názvů bloků.
V seznamu jsou externí reference (xrefy) označeny poznámkou.Xref: zpracován.
Kromě toho jsou externě závislé bloky (bloky v externí referenci) označeny poznámkou xzáv: XREFNAME, kde xrefname značí název externě odkazovaného výkresu. V seznamu jsou použity tyto pojmy: