Pomocí živého řezu lze objekt řezu dynamicky posunovat v 3D modelu nebo oblasti.
Živý řez je analytický nástroj pro prohlížení geometrie řezu v 3D tělese, povrchu nebo oblasti.
Živý řez lze použít také k analýze modelu, a to posunutím objektu řezu v modelu. Například posouvání objektu řezu skrze sestavu motoru usnadňuje vizualizaci jejích vnitřních komponent. Tuto metodu lze použít k vytváření pohledu průřezu, který lze uložit nebo znovu použít.
Živý řez funguje pouze s 3D objekty a oblastmi v modelovém prostoru. Při aktivaci živého řezu lze změnit roviny zobrazení pomocí uzlů a nastavení umístění objektu řezu nebo jeho segmentů.
Zapnutím geometrie řezu lze zobrazit celý objekt, který obsahuje rovinu řezu. Tuto možnost (dostupná v místní nabídce) lze zapnout, pouze když je aktivní rovina řezu.
Živý řez se zapíná a vypíná automaticky, v závislosti na způsobu vytvoření objektu řezu. Pokud například vyberete plochu k definici roviny řezu, funkce živého řezu se zapne. Pokud řezy vytvoříte pomocí možnost Kreslit řez příkazu ROVINAPRŮŘ, funkce živého řezu se vypne. Funkci živého řezu lze po vytvoření objektu řezu zapnout a vypnout ručně.
Výkres může obsahovat několik objektů řezu. Funkce živého řezu však nesmí být aktivní pro více objektů řezu současně. Předpokládejme, že model obsahuje dva objekty řezu: Řez A a Řez B. V případě, že je funkce živého řezu zapnutá u řezu A a poté ji zapnete u řezu B, funkce se u řezu A automaticky vypne.
Vypnutím hladiny objektu řezu se funkce živého řezu nevypne. Zmrazení hladiny však funkci živého řezu vypne.