O definování 2D kartézských souřadnic

Při vytváření objektů lze použít k umístění bodů absolutní nebo relativní kartézské (pravoúhlé) souřadnice.

Při použití kartézských souřadnic k určení bodu zadejte hodnoty X a Y oddělené čárkou. Hodnota X je kladná nebo záporná vzdálenost, v jednotkách, podél horizontální osy. Hodnota Y je kladná nebo záporná vzdálenost, v jednotkách, podél vertikální osy.

Absolutní souřadnice

Absolutní souřadnice jsou založeny na počátku souřadnicového systému USS (0,0), který je průsečíkem os X a Y. Absolutní souřadnice používejte, znáte-li přesné hodnoty X a Y bodu.

Při dynamickém zadání se absolutní souřadnice zadávají s předponou #. Zadáváte-li souřadnice na příkazovém řádku místo do popisu, předpona # se nepoužije. Například zadání #3,4 určuje bod posunutý 3 jednotky ve směru osy X a 4 jednotky ve směru osy Y od počátku USS.

V následujícím příkladu je kreslena úsečka začínající v bodě X -2, Y 1 a s koncovým bodem 3,4. Do dynamického pole zadejte:

Příkaz: úsečka

Z bodu: #-2,1

Do bodu: #3,4

Úsečka bude umístěna následovně:

Relativní souřadnice

Relativní souřadnice vycházejí z posledního zadaného bodu. Relativní souřadnice použijte v případě, že znáte umístění bodu ve vztahu k předchozímu bodu.

K zadávání relativních souřadnic použijte jako předponu symbol @. Například zadání @3,4 určuje bod posunutý o 3 jednotky ve směru osy X a 4 jednotky ve směru osy Y od posledního zadaného bodu.

V následujícím příkladu jsou nakresleny strany trojúhelníka. První strana je úsečka začínající v bodě o absolutních souřadnicích -2,1 a končící v bodě ve vzdálenosti 5 jednotek ve směru osy X a 0 jednotek ve směru osy Y. Druhá strana je úsečka začínající v koncovém bodě první úsečky a končící v bodě vzdáleném 0 jednotek ve směru osy X a 3 jednotky ve směru osy Y. Segment konečné úsečky používá relativní souřadnice pro návrat do počátečního bodu.

Příkaz: úsečka

Z bodu: #-2,1

Do bodu: @5,0

Do bodu: @0,3

Do bodu: @-5,-3