Információk az alkatrészek létrehozásáról az Alkatrészkészítővel

Ez a szakasz lépésről-lépésre bemutatja azokat az eljárásokat, amelyekkel csőhálózat tartalmakat lehet létrehozni az Alkatrészkészítő segítségével, továbbá ehhez kapcsolódó ábrákat és tippeket is tartalmaz.

Az AutoCAD Civil 3D program tartalmával valós csőhálózati alkatrészeket, például csöveket, aknákat, vízgyűjtő medencéket és torlófalakat ábrázoló rajztartalmakat ábrázolhat. A csöveket alakjuk alapján a következő alkatrészcsalád-kategóriákba rendezi a program: kör, tojás, illetve ellipszis alakú vagy négyszögletes csövek. A műtárgyakat, például az aknákat, víznyelő medencéket és torlófalakat a program alakjuk alapján a következő kategóriákba, vagy alkatrészcsaládokba osztja: általános műtárgyak, bevezető-kivezető műtárgyak (torlófalak), csomóponti műtárgyak (víznyelő medencék). Az Alkatrészkészítő lehetővé teszi az alkatrész családok, illetve egyes alkatrészek létrehozását és szerkesztését.

Csőhálózati alkatrészt létrehozásakor meg kell adni az alkatrész jellemzőit és az egymáshoz való kapcsolatukat. Minden csőhálózati alkatrész egy egyedi alkatrész családot képvisel. Vizsgálja meg a cső- és műtárgy katalógusok szerkezetét, hogy megtalálja az alkatrész családok hozzáadásának legmegfelelőbb helyét. Fontos még a létrehozni kívánt alkatrészméretek közötti kapcsolat felismerése. A modellben definiált jellemzők határozzák meg a különböző alkatrészméretek létrehozásának rugalmasságát. Egészében kell vizsgálni a létrehozni kívánt alkatrészt, és így eldönteni azt, hogy milyen egyszerű alakzatokra bontható le, valamint a különböző alakok között létrehozandó kapcsolatok is így határozhatók meg.

Egy alkatrész létrehozása az Alkatrészkészítővel a következő lépéseket foglalja magában:

  1. Határozza meg az alkatrész konfigurációját.

    A parametrikus környezetben hozza létre az egyszerű csőhálózati alkatrészeket. Amikor ebben a környezetben dolgozik, csak egyetlen alkatrész létezhet a rajzban. Az egyes rajzok egy alkatrészkatalógushoz kapcsolódnak, hogy létrehozzanak egy alkatrész elemtárat. A típus és altípus megadásával határozhatja meg az alkatrész alapvető működését. További információ: Információk az alkatrészkonfigurációról az Alkatrészkészítőben.

  2. Hozza létre az alkatrész 2D vagy 3D modelljét.

    A folyamat ezen szakaszában hozza létre a 2D cső alkatrészek vagy 3D műtárgy alkatrészek modelljét, és ezt használhatja az alkatrész 2D nézeteinek dinamikus létrehozásához. Az alkatrészt alakzatokból hozza létre, amelyek összekapcsolódnak, és létrehozzák az alkatrészt. A modellt az alakzatainak mérete, alakja és helyzete határozza meg. Korlátozhatja az alkatrész alakzatainak összeillesztését. Az alkatrész modell méretének és alakjának jobb megértése érdekében létrehozhat méreteket, kényszereket és módosítókat, amelyek meghatározzák az alkatrész felépítését. További információ: Információk az alkatrészek modellezéséről az Alkatrészkészítőben, Információk a méretekről az Alkatrészkészítőben, Információk a kényszerekről az Alkatrészkészítőben és Információk a módosítók használatáról az Alkatrészkészítőben.

  3. Hozzon létre egy előnézeti képet, és határozza meg az alkatrész beillesztési helyét.

    Miután elkészítette a modellt, az alkatrész előnézeti képét a modell pillanatképének rögzítésével hozhatja létre. Meghatározhatja azt a beillesztési helyet, ahol az alkatrészt a rajzba fogja helyezni. További információt az Alkatrész előnézeti képének létrehozása az Alkatrészkészítőben és az Alkatrészek beillesztési pozíciójának meghatározása az Alkatrészkészítőben című témakörökben talál.

  4. Érvényesítse és mentse az alkatrészt.

    A modell elkészítése után az alkatrészt érvényesíteni és menteni kell. Az érvényesítés ellenőrzi a modellt és megkeresi a hibákat, amelyek érvénytelenné teszik a modellt. Minden hibát ki kell javítani ahhoz, hogy az alkatrészt sikeresen menteni tudja, majd hozzáadhassa a rajzhoz. További információ: Alkatrészek érvényesítése és mentése az Alkatrészkészítőben.

A parametrikus modellezésben, koncepciókban és technikákban jártas felhasználók könnyedén kihasználhatják az Alkatrészkészítőben található szolgáltatások egész sorát. A parametrikus modellezést kevésbé vagy egyáltalán nem ismerő felhasználóknak sem okozhat nehézséget az Alkatrészkészítő alapvető szolgáltatásinak használata, mint a meglévő alkatrészcsaládok alkatrészméreteinek hozzáadása és módosítása. További információt a Csőhálózati alkatrészcsalád méreteinek módosítása című fejezetben talál.

Az Alkatrészkészítő használata előtt győződjön meg arról, hogy érti az alábbiakat:

További információt az AutoCAD Civil 3D Bevált módszerek útmutató Csőhálózatok fejezetében talál.

Alkatrészkészítő – oktatóanyagok