System sterowania wyświetlaniem w programie AutoCAD Architecture jest elastyczny, daje wiele możliwości i działa w oparciu o rysunki. Dlatego domyślne ustawienia wyświetlania powinny być określone w szablonie rysunku. W szablonach dostarczanych z programem AutoCAD Architecture zdefiniowano już wiele z niezbędnych ustawień systemu wyświetlania. Co prawda może zajść konieczność dostosowania ustawień do standardów pracowni lub standardów projektowych, jednak w większości przypadków należy tworzyć własny szablon na podstawie gotowych szablonów i modyfikować istniejące ustawienia, a nie budować własny system wyświetlania od podstaw.
Sterowanie wyświetlaniem poszczególnych obiektów może odbywać się na trzech poziomach: domyślnych ustawień rysunku, nadpisań stylów i nadpisań obiektów. Definiując styl obiektu, należy stosować nadpisania stylów tylko gdy jest to bezwzględnie konieczne. Często w celu sterowania wyświetlaniem linii i kreskowania komponentów obiektów można użyć przypisań materiałów. Dlatego w licznych obiektach reprezentacje wyświetlania zdefiniowane są w ustawieniach domyślnych rysunku z opcją Według materiału.
Podobnie jak większość aspektów programu AutoCAD Architecture system wyświetlania również można dostosowywać. Przystępując do modyfikowania, należy jednak pamiętać o kilku zaleceniach.
Dobre praktyki w dostosowywaniu systemu wyświetlania
Tworząc nowe obiekty biblioteczne i nowe reprezentacje wyświetlania, należy zawsze brać pod uwagę poziom szczegółowości. Domyślnie w szablonach rysunków programu AutoCAD Architecture dostępne są trzy konfiguracje wyświetlania o różnych poziomach szczegółowości.
Konfiguracja wyświetlania | Skala projektu [jednostki metryczne w nawiasach] |
---|---|
Duża liczba szczegółów | 1/4”=1’-0” [1:50]lub większa |
Średnia liczba szczegółów | 1/8”=1’-0” [1:100] |
Mała liczba szczegółów | 1/16”=1’-0” [1:200] lub mniejsza |
Obiekty architektoniczne często zawierają parametry wzorów kreskowania, będące jednym z elementów sterujących wyświetlaniem. Należy zadbać o to, by rodzaj i skala wzoru kreskowania były dobrane odpowiednio do poziomu szczegółowości, na jakim dana reprezentacja wyświetlania ma być używana. Należy również pamiętać o określeniu skali i rodzaju wzoru kreskowania w definicjach materiałów, ponieważ najlepszym rozwiązaniem jest przypisywanie definicji materiałów do komponentów opartych na stylach. Wzory kreskowania o charakterze symbolicznym (na przykład linie ukośne oznaczające cegłę na rzucie) powinny być wyskalowane odpowiednio do poziomu szczegółowości. Wzory kreskowania o charakterze geometrycznym (na przykład wzór cegły na elewacji) powinny mieć skalę 1 jednostki.