A vezérlővonalak magassága kinyerhető egy felületből, és relatív is lehet egy felülethez, így ha a felület frissül, a vezérlővonal is frissül.
A relatív vezérlővonalak frissítési viselkedése attól függ, hogy a vezérlővonal akkor lett-e relatívként beállítva egy felülethez, amikor létrejött, vagy abszolút magasságon lett-e létrehozva, és aztán lett beállítva relatívként.
Videó megtekintése: Relatív vezérlővonalak használata felület modellezéséhez
00:03:56 Hanggal Vezérlővonal-magasságok beállítása egy hivatkozási felülethez képest relatívként, és a relatív vezérlővonalak hozzáadása egy másik felülethez törésvonalakként. |
Az alábbi ábra bemutat egy zöld vezérlővonalat, amely úgy lett megrajzolva, hogy kövesse a felület magasságait (szaggatott szürke vonallal jelölve) egy pozitív magassági eltolás mellett. Ez a vezérlővonal úgy lett létrehozva, hogy felülethez képest relatív legyen.
Ha szerkeszti a felületet, a vezérlővonal automatikusan frissül, és megtartja a magassági eltolásokat, ahogy az az alábbi ábrán is látható.
Az alábbi ábrán egy rögzített magasságokon megrajzolt, a felülethez képest nem relatív vezérlővonal látható. Ha az alatta lévő felületet szerkeszti, a vezérlővonal magasságai nem frissülnek.
Ezután a vezérlővonal beállítása a felülethez képest relatív lesz. Ezzel létrehoz egy kapcsolatot a vezérlővonal és a felület között, de nem állítja a vezérlővonal magasságait vissza úgy, hogy kövessék a felületet.
A relatív magassági eltolások a vezérlővonal és a felület között viszont mostantól megmaradnak, ha a felületet szerkeszti, például ha a magasság csökken a következő ábrán látható módon.
A következő táblázat információkat tartalmaz a relatív vezérlővonalak mint felületdefiníciókban szereplő adatok felhasználásáról az AutoCAD Civil 3D 2018 programban és az AutoCAD Civil 3D 2018.1 Update frissítésben.
AutoCAD Civil 3D 2018 | AutoCAD Civil 3D 2018.1 |
---|---|
Ha az AutoCAD Civil 3D 2018 programban egy relatív vezérlővonalat törés- vagy peremvonaladatként szeretne használni egy felületen, tegye relatívvá a vezérlővonalat, mielőtt törés- vagy peremvonalként definiálná. A felületen már adatként definiált nem relatív vezérlővonalak nem tehetők relatívvá semmilyen felülethez. |
Az AutoCAD Civil 3D 2018.1 programban egy felület törésvonalaként vagy peremvonalaként definiált nem relatív vezérlővonal utólagosan a felülethez viszonyítva relatívvá tehető (kivéve azt a felületet, amelyiken adatként van meghatározva).
Megjegyzés: Az AutoCAD Civil 3D 2018.1 programban egy vezérlővonal nem tehető relatívvá olyan felülethez viszonyítva, amelyen törésvonal- vagy peremvonaladatként van definiálva.
|
Ha az AutoCAD Civil 3D 2018 programban egy relatív vezérlővonalat törés- vagy peremvonalként definiál egy felületen, a relatív felülethez társítása nem módosítható. |
Ha az AutoCAD Civil 3D 2018.1 programban egy relatív vezérlővonalat felület törésvonal- vagy peremvonaladataként definiál, a relatív felülethez társítása módosítható (kivéve azt a felületet, amelyen adatként van meghatározva). |
Az AutoCAD Civil 3D 2018 programban kerülje a relatív vezérlővonalak törés- vagy peremvonalként történő hozzáadását ugyanahhoz a felülethez, amelyhez képest relatívak. |
Az AutoCAD Civil 3D 2018.1 programban relatív vezérlővonal törésvonalként vagy peremvonalként nem adható hozzá ugyanahhoz a felülethez, amelyhez képest relatív. |
Az AutoCAD Civil 3D 2018 programban és az AutoCAD Civil 3D 2018.1 programban egyaránt körkörös függőségi problémák léphetnek fel, ha különböző felületekhez viszonyított vezérlővonalak törésvonalakként vagy peremvonalakként egymás felületdefinícióiba kerülnek. Például ha az 1. vezérlővonal az 1. felülethez, a 2 vezérlővonal pedig a 2. felülethez relatív, problémák léphetnek fel, ha az 1. vezérlővonalat adatként definiálja a 2. felületen, a 2. vezérlővonalat pedig az 1. felületen. Ilyen helyzetekben az egyes felületek újraépítése elavulttá teszi a másik felületet.
A vezérlővonal-szerkesztő parancsok támogatottak a relatív vezérlővonalak esetében.
Amikor megnyitja a Rézsűmagasság-szerkesztőt egy felülethez képest relatívként beállított vezérlővonalhoz, a kiválasztott felület látható a Rézsűmagasság-szerkesztő listájában, és a szerkeszthető vezérlővonal-pontok a felülethez képest relatívként jelennek meg.
A Rézsűmagasság-szerkesztő alábbi funkcióival adhat meg relatív magassági beállításokat.
Olyan vezérlővonal esetében, amely korábban nem lett a felszínhez képest relatívként beállítva, a Rézsűmagasság-szerkesztő megnyitásakor, majd egy felület A felülethez képest listáról való kiválasztásakor az Emelkedés innen oszlop kezdeti beállítása Abszolút magasság minden pontnál, és az érték nem vált át A felülethez képest értékre. A legördülő listából válassza ki A felülethez képest lehetőséget azoknál a pontoknál, amelyeket relatívként szeretne beállítani.
Amikor létrehoz egy vezérlővonalat, és egy felület alapján rendel hozzá szintmagasságokat, bejelölheti a Közbülső eséstörési pontok beillesztése jelölőnégyzetet. Ez magasságpontokat hoz létre a vezérlővonal hosszán azokon a helyeken, ahol a vezérlővonal felületi TIN-vonalakat keresztez. Ezeket a pontokat zöld körökkel jelöltük a következő ábrán.
Ha szerkesztéssel vagy másként áthelyez egy relatív vezérlővonalat, vagy ha a felület, amelyhez képest relatív, frissítve lesz, magasságpontok nem lesznek a felületi TIN-vonalaknak megfelelően automatikusan hozzáadva vagy törölve a vezérlővonalon, amint az a következő ábrán látható.
A vezérlővonalon a magasságpontokat a Rézsűmagasság-szerkesztőben vagy a Vezérlővonal szalaglap Szintmagasságok szerkesztése panelén található Magasságpont beillesztése és Magasságpont törlése szerkesztési beállítások használatával frissítheti.