Rézsűmagasság-szerkesztő párbeszédpanel

Ezen párbeszédpanellel módosíthatja a magasságok és rézsűk vezérlővonalát, telekhatárvonalát vagy földmérési alakzat szakaszait. Nem változtathatja meg a szelvények vagy szakaszok hosszát.

Több sort a Shift vagy a Ctrl gombok folyamatos lenyomásával jelölhet ki szerkesztésre.

Ikonok

Válasszon egy vezérlővonalat vagy telekvonalat

Vezérlővonalat, telekhatárvonalat vagy földmérési alakzatot jelöl ki szerkesztésre.

Ráközelítés

A rajz megjelenítését a választott sarokpontra (SP) vagy magasságpontra közelíti.

Gyors hossz-szelvény

Gyors hossz-szelvényt hoz létre a vezérlővonalhoz.

Emelés/süllyesztés

Felfelé vagy lefelé irányban állítja a pontok magasságát. Kattintson az Emelés/süllyesztés parancsra, majd írja be az értéket a szövegmezőbe.

Ha nem választott ki sort, akkor az összes sor azonos érték szerint lesz beállítva. Ha kiválaszt sorokat, az elsőként kiválasztott pont a megadott magasságra lesz beállítva, majd a többi kiválasztott sor az első pont korábbi és új magassága közötti különbség szerint lesz beállítva. Ha például az első kiválasztott pont magassága 3 láb, és 10 láb értéket ad meg, az első pont magassága 10 láb lesz, a többi kiválasztott pont esetében pedig a rendszer 7 lábas növekményt alkalmaz.

Növelés lépésenként

A megadott növekmény értékével megnöveli az összes pont magasságát. Ha nincs kijelölt sor, akkor a beállítás az összes pontot beállítja, más esetben pedig csak a kijelölt sorok pontjait állítja be.

Csökkentés lépésenként

A megadott növekmény értékével csökkenti az összes pont magasságát. Ha nincs kijelölt sor, akkor az összes pontot állítani fogja, egyébként pedig a kijelölt sorok pontjait állítja be.

Növekmény megadása

Megadja a Növelés és Csökkentés parancsok által használt értéket. Írja be az értéket.

Adott magasságra vetítve

Megadja, hogy az összes kijelölt sor magassága a kijelölés első sorának magasságára lesz vetítve, vagy a magasságok értéke egy konstans eséssel a kezdőmagasságtól a kijelölés végső magasságáig futó érték lesz. Kattintson a Vetítés párbeszédpanel megnyitásához.

Magasságpont beillesztése

Beilleszt egy magasságpontot az alapkontúr kezdő- és zárószelvényei között, így közepes magasságú pontot hoz létre.

Magasságpont törlése

Magasságpontot töröl az alapkontúr kezdő- és zárószelvényei között. A köztes magassági pontoknak csak egyszeres kijelölésű sorát törölheti.

Magasságok a felülettől

Megnyitja a Magasságok beállítása felületről párbeszédpanelt, ahol beállíthatja a vezérlővonalak rajzi felületről származó magasságait. Ez a beállítás le van tiltva, ha a rajzban nincsenek felületek.

  • Ha a Relatív magasság felülethez jelölőnégyzet be van jelölve, az összes pont magassága frissül, függetlenül attól, hogy a sorok ki vannak-e jelölve a Rézsűmagasság-szerkesztőben.

    A felületen rajta nem lévő vezérlővonalpontok megtartják meglévő magasságértékeiket, és azok beállítása abszolút magasság lesz.

  • Ha a Relatív magasság felülethez jelölőnégyzet nincs bejelölve, és nincs sor kijelölve a Rézsűmagasság-szerkesztőben, az összes pont magassága frissül.
    Ha ki vannak jelölve sorok a Rézsűmagasság-szerkesztőben, és a Relatív magasság felülethez jelölőnégyzet nincs bejelölve, a frissítési viselkedés attól függ, hogy a Közbülső eséstörési pontok beillesztése jelölőnégyzet be van-e jelölve vagy sem.
    • Ha a Közbülső eséstörési pontok beillesztése jelölőnégyzet szintén nincs bejelölve, csak a kijelölt sorok lesznek frissítve.
    • Ha a Közbülső eséstörési pontok beillesztése jelölőnégyzet be van jelölve, az összes pont magassága frissül, függetlenül attól, hogy vannak-e sorok kijelölve.

Ha a vezérlővonal nincs a felületen, figyelmeztető üzenet jelenik meg. Ha néhány szintmagasság frissül, de egy vagy több pont nincs a felületen, egy üzenet jelenik meg azon, nem a felületen lévő pontok számát jelezve, amelyekhez nincs szintmagasság rendelve. A felületen rajta nem lévő vezérlővonalak megtartják meglévő magasságértékeiket.

Megfordítás

Módosítja a vezérlővonalak irányát. Frissíti a szerkesztőt, így a pontok sorrendje felcserélődik. Ez a parancs befolyásolja a vezérlővonalak feliratozását és szelvényezését.

Csak eséstörések megjelenítése

Csak a vezérlővonal kezdő- és végpontjait és a közöttük lévő eséstöréseket jeleníteni meg. Ez a beállítás leegyszerűsíti a szerkesztési folyamatot, mivel a magasság módosítása több ponton is lehetséges. Alaphelyzetben a táblázat a vezérlővonal összes pontját megjeleníti.

Összes sor jelölésének törlése

Törli az esetlegesen kijelölt sorokat, így az Emelés, Süllyesztés és Vetítés parancsok az alapkontúr teljes hosszára vonatkoznak.

A felülethez képest

Megad egy olyan felületet, amelyhez képest a vezérlővonalak magasságai meg lesznek adva.

A listában szereplő felületek egyikének megadásakor megjelennek az Emelkedés (relatív) és az Emelkedés innen oszlopok, ha azokat a rendszer korábban még nem jelenítette meg. A <Nincs> lehetőség kiválasztásakor ezek az oszlopok el lesznek rejtve.

Megjegyzés: A relatív magassági beállítások akkor is támogatottak, amikor telekvonalakat szerkeszt a Rézsűmagasság-szerkesztőben, de az olyan földmérési alakzatok vagy kiemelt vezérlővonalak szerkesztésekor nem, amelyek a szülő nyomtervekkel vagy a szülő nyomvonalakkal/hossz-szelvényekkel dinamikusak.

Ha az adott vezérlővonal eredetileg nem egy felülethez relatívan lett létrehozva, a listában szereplő felületek egyikének kiválasztását követően az Emelkedés innen oszlop legördülő menüjéből válassza a Relatív a felülethez beállítást a felülethez viszonyítva megadni kívánt vezérlővonalpontok esetében. Ezt követően megadhat egy magasságértéket is az Emelkedés (relatív) oszlopban a pontoknak a felülethez képes feljebb vagy lejjebb történő eltolásához.

A vezérlővonal eredeti létrehozásának módjától függően, a felületek kijelölése és a felülethez relatív pontok megadása a következőket vonja maga után:

  • Ha a vezérlővonal eredetileg egy felülethez relatívan lett létrehozva, a Relatív a felülethez listából egy másik felületet kiválasztva az Emelkedés (aktuális) oszlop értékei frissülnek. Ha a Emelkedés (relatív) oszlopban értékek vannak megadva, azokat a rendszer megőrzi, és a felületmagasságokra alkalmazva számítja a tényleges szintmagasságokat.

    Az alábbi vezérlővonal például 0,500 m-rel az EG felülethez képest lett létrehozva.

    Ha a felület a First Streetre lett módosítva, az Emelkedés (relatív) oszlop értékei a First Street-szintmagasságokra vonatkoznak, a rendszer pedig ebből számítja az Emelkedés (aktuális) oszlop új magasságértékeit.

  • Ha az adott vezérlővonal eredetileg rögzített magasságon vagy esési értékkel lett létrehozva, a vezérlővonal felülethez relatívként történő beállítását követően az Emelkedés (relatív) oszlopban az adott pontban az Emelkedés (aktuális) és a megadott felület közötti magasságkülönbség jelenik meg. Az Emelkedés (aktuális) mező értéke nem változik.

    Az alábbi vezérlővonal például úgy lett létrehozva, hogy első pontjához 10,000 m-es rögzített magasság, a következő ponthoz pedig 2,00%-os esés lett megadva. Ez nem egy felülethez viszonyítva értendő.

    Ha a magasságokat az EG felülethez viszonyítottra módosítjuk, a tényleges magasság nem változik, az Emelkedés (relatív) oszlopban pedig a vezérlővonal és a felület közötti magasságkülönbség látható.

    Megjegyzés: Ebben az esetben, ha vissza szeretné állítani a tényleges magasságokat a felületmagasságokra, ehhez a fent részletezett a Magasságok a felületről beállítást használhatja.

További információk erről a viselkedésről: Információk a relatív vezérlővonalakról.

Oszlopok

Jel
  • A zöld háromszögek a legfontosabb vízszintes geometriapontokat mutató pontokat jelölik. Ha például egy vezérlővonalat hoz létre, minden csúcspont háromszögként jelenik meg. Ha sarokpontokat (SP) illeszt be, azok is háromszögekként jelennek meg.
  • A fehér háromszögek jelölik a felosztási pontokat, ahol két vezérlővonal keresztezi egymást, bár amelyeknek nincs geometriapontja az adott helyen. Ezen pontok magasságát közvetlenül szerkesztheti. További információkat az alábbi „Felosztási pontok” szakaszban talál.
    Megjegyzés: A szürke pontikonok jelölik az írásvédett objektumokat, például a körömvonalakat és a dinamikusan hivatkozott vezérlővonalakat is.
  • A Körök a magasság változásának pontjait jelölik. Új magasságpontot a Rézsűmagasság-szerkesztő Magasságpont beillesztése ikonjával illeszthet be.
  • Megjegyzés: Ha egy töréspont egy másik keresztező vezérlővonallal megosztott pont, egy kicsi + szimbólum jelenik meg az ikonnal abban a sorban.
Szelvény

Azonosítja az aktuális szakasz kezdőpontját.

Emelkedés (relatív)

Megadja a szelvény által azonosított pont pozitív vagy negatív relatív magasságát. Ez a magasságérték az A felülethez képest legördülő listában megadott felülethez van viszonyítva.

Ha például a relatív magasság 0,5 m, akkor a pont a megadott felülettől 0,5 m-rel feljebb van.

Megjegyzés: Ha az A felülethez képest legördülő listában nincs megadva felület, az Emelkedés (relatív) oszlop el lesz rejtve.
Emelkedés (aktuális)

Megadja a szelvény által azonosított pont tényleges magasságát.

Hossz

Megjeleníti az aktuális szakasz hosszát.

Kimenő esés

Megadja az aktuális szakasz esését az előre mutató irányban. Ennek az esésnek a módosításával a szakasz magassága is változni fog. Ez a Szelvény következő pontjának magassága a háló következő sorában.

Megjegyzés: Több sor esésének együttes szerkesztéséhez jelölje ki a szerkeszteni kívánt sorokat, és módosítsa az esést a kijelölt sorok valamelyikében. Az új esés lesz érvényes az összes kijelölt sorra.
Bejövő esés

Az aktuális szakasz esését határozza meg a végétől az elejéig. Ennek az esésnek a módosításával meg fog változni a szakasz kezdőmagassága, azaz a jelenlegi sor elején lévő pont.

Emelkedés innen

Megadja, hogy az adott magasságérték abszolút, vagy az A felülethez képest legördülő listában megadott felülethez viszonyított érték.

Megjegyzés: Egy felületnek az A felülethez képest listából történő kiválasztásával a vezérlővonal összes pontja nem lesz automatikusan ahhoz a felülethez viszonyítva. Arról is meg kell győződnie, hogy az összes viszonyítani kívánt pont esetében ki van választva az Emelkedés innen lista Relatív a felülethez beállítása. Ezt követően megadhat egy magasságértéket is az Emelkedés (relatív) oszlopban a pontoknak a felülethez képes feljebb vagy lejjebb történő eltolásához.

Megjegyzés: Ha az A felülethez képest legördülő listában nincs megadva felület, a Emelkedés innen oszlop el lesz rejtve.