Rysunki nowych użytkowników AutoCAD Map 3D mogą nie być przygotowane do pełnego wykorzystania zalet produktu AutoCAD Map 3D. W niniejszej lekcji przedstawiono niektóre sposoby przygotowywania danych.
Jeśli dane są zapisane w rysunkach na papierze, można użyć narzędzia AutoCAD Raster Design w celu ich digitalizacji oraz zapisania w formacie rysunku AutoCAD.
Za pomocą narzędzia AutoCAD Raster Design można także tworzyć odniesienia geograficzne dla danych. Odniesienia geograficzne umożliwiają dopasowanie obiektów rysunkowych do lokalizacji rzeczywistych. Rysunki zawierające odniesienia geograficzne mogą korzystać z wielu zalet oprogramowania AutoCAD Map 3D, między innymi z łączenia danych z wielu źródeł.
W niniejszym ćwiczeniu nie przedstawiono czynności wymaganych do wykonania w programie AutoCAD Raster Design w celu digitalizacji i tworzenia odniesień geograficznych na rysunkach. Informacje na ten temat zawiera dokumentacja AutoCAD Raster Design.
Więcej informacji na temat produktu AutoCAD Raster Design zawiera strona http://www.autodesk.pl/rasterdesign.
Gdy jeden użytkownik konfiguruje rysunki w produkcie AutoCAD Map 3D, inni użytkownicy mogą pracować z tymi samymi rysunkami w tym samym czasie. Poszczególne obiekty są zablokowane podczas pracy z nimi, dlatego jedna osoba może edytować część rysunku, a w tym samym czasie inna osoba może pracować z inną sekcją.
W celu korzystania z tej funkcji należy postępować zgodnie z procedurami zawartymi w tej sekcji w celu skonfigurowania aliasu napędu.
W celu uwzględniania istniejących rysunków na mapach należy tworzyć na nich odniesienia geograficzne. W przeciwnym wypadku obiekty rysunkowe nie zostaną dopasowane do obiektów na większych mapach.
Na mapach wykorzystywane są układy współrzędnych w celu opisywania położeń obiektów za pomocą ich długości i szerokości geograficznej względem konkretnego odniesienia (uzgodniony punkt odniesienia). Po przypisaniu układu współrzędnych do mapy należy dodać do mapy dane, które korzystają z innych układów współrzędnych. AutoCAD Map 3D automatycznie przekształca dane podczas dodawania ich do mapy, dzięki czemu wszystko jest poprawnie ustawione.
Jeśli jednak do danych przychodzących nie jest przypisany układ współrzędnych, wówczas nie ma możliwości przekształcenia tych danych. Zamiast tego użytkownik musi samodzielnie wyznaczyć położenie dla danych.
W niniejszej lekcji przedstawiono sposób dopasowywania obiektów na rysunkach niezawierających odniesień geograficznych do elementów na rysunkach zawierających znany układ współrzędnych.