Obiekty z jednego rysunku mogą być udostępniane na drugim rysunku poprzez tworzenie zapytań, nawet jeśli na rysunkach zastosowano inne układy współrzędnych, pod warunkiem, że obydwa rysunki dotyczą tego samego obszaru geograficznego. Obiekty, dla których tworzone są zapytania, są automatycznie przekształcane na przypisany układ współrzędnych. Jeśli na rysunku nie użyto znanego układu współrzędnych, wówczas należy ręcznie dopasować obiekty do mapy.
W tym ćwiczeniu tworzone jest odniesienie geograficzne do obiektu rysunkowego poprzez dodanie go do mapy zawierającej znany układ współrzędnych.
W praktyce można uzyskać taką mapę z lokalnego urzędu gminy lub miasta. Na przykład: w celu narysowania mapy działek miasta należy uzyskać cyfrową wersję starszej mapy miasta. Należy się upewnić, że znany jest układ współrzędnych, jaki został wykorzystany w celu utworzenia mapy. Tę mapę określamy jako „mapę docelową”. W niniejszym ćwiczeniu należy nawiązać połączenie ze składnicą danych SDF, która zawiera informacje o działce.
W celu dopasowania obiektów rysunku do znanych położeń na mapie docelowej można użyć polecenia Dopasuj arkusz elastycznie.
Jeśli komputer jest podłączony do Internetu, odtwórz nagranie wideo, aby zobaczyć, jak utworzyć geoodniesienie do obiektów rysunkowych. Są dostępne trzy nagrania. Czynności wykonywane podczas tej procedury zamieszczono poniżej nagrań. |
W celu utworzenia odniesień geograficznych dla obiektów rysunkowych
W tym przykładzie: nawiąż połączenie z przykładowym plikiem ćwiczenia PARCELS.SDF, w którym wykorzystano układ współrzędnych CA-I.
W niniejszym przykładzie: otwórz przykładowy rysunek subdivision_block.dwg, który nie zawiera układu współrzędnych.
Obiekty w pliku subdivision_block.dwg są zdefiniowane w postaci bloku.
Do pustego obszaru wklej blok podrzędny. Znajdź działkę, do której podział ma zostać dopasowany. Na ilustracji działka jest zaznaczona kolorem czerwonym (nie jest zaznaczona kolorem czerwonym w pliku przykładowym).
Na przykład: jeśli rysunek reprezentuje nowe działki, znajdź osiedle, które zawiera te działki. Znajdź co najmniej dwa wspólne punkty.
Na utworzonym rysunku działek żądana działka znajduje się po lewej stronie pustego obszaru. Na ilustracji powyżej jest zaznaczona kolorem czerwonym.
Kolejność wybierania punktów oraz ich rozmieszczenie będą miały wpływ na efekt końcowy. W przypadku złożonych figur o zaokrąglonych krawędziach większa liczba wierzchołków powoduje uzyskanie bardziej dokładnego dopasowania.
Dotychczas omówiliśmy sposób tworzenia aliasu napędu dla rysunków zapisanych na napędzie współużytkowanym. Tworzyliśmy odniesienia geograficzne dla obiektów rysunkowych za pomocą komendy Dopasuj arkusz elastycznie w celu dopasowania obiektów do znanych położeń.
Aby kontynuować, przejdź do sekcji Lekcja 2: Czyszczenie rysunków.