Nagranie wideo: Tworzenie terenu i płyty budynku

W 3. części tego ćwiczenia za pomocą narzędzia Model terenu utworzysz obszar, dodasz płytę budynku w celu zapewnienia miejsca na model budynku, a następnie za pomocą zakresu przekroju dodasz do terenu głębokość.

Co przedstawiono w tym filmie:

  1. Tworzenie modelu terenu przez definiowanie punktów na różnych rzędnych.
  2. Tworzenie płyty budynku w oparciu o podrys ścian fundamentowych.
  3. Użycie zakresu przekroju w widoku ramowym 3D wraz z terenem.
  4. Określenie materiału trawiastego dla terenu w celu uzyskania realistycznego widoku 3D.
Uwaga: To nagranie wideo zarejestrowano przy użyciu programu Revit LT 2020. Podczas wykonywania procedur można zauważyć nieznaczne różnice w funkcjach oraz interfejsie użytkownika.

Postępuj zgodnie z instrukcjami

Transkrypcja

Aby utworzyć kontekst dla projektu, można użyć narzędzia Model terenu w celu dodania terenu. Ponieważ widoczność jest wyłączona dla kategorii topografii w standardowym widoku rzutu kondygnacji, trzeba otworzyć widok rzutu terenu, aby model terenu był widoczny po jego utworzeniu.

Narzędzie Model terenu znajdujące się na karcie Modelowanie bryłowe i teren na wstążce jest modalne — po jego wybraniu na wstążce jest wyświetlana karta kontekstowa z narzędziami potrzebnymi do tworzenia i edycji modelu terenu. Aby wyjść z tego trybu, należy kliknąć opcję Zakończ powierzchnię lub Anuluj powierzchnię. Model terenu zostanie utworzony przy użyciu narzędzia Umieść punkt — przez wstawianie punktów na rzucie terenu, które będą odzwierciedlać rzędne punktów. Geometria modelu terenu jest automatycznie generowana przy użyciu tych punktów. Model terenu można również utworzyć z zaimportowanych plików CAD uwzględniających dane konturów 3D lub z pliku punktów, który można wygenerować w różnych aplikacjach do projektowania konstrukcji.

W polu Rzędna na pasku opcji wprowadź wartość 1000 mm. Rzędna punktu 1000 mm zostanie teraz ustanowiona w miejscu każdego kliknięcia (utworzenia punktu). Zmień wartość rzędnej na pasku opcji i umieść dodatkowe punkty. W miarę umieszczania punktów generowany jest model terenu i wyświetlane są kontury. Model terenu z nachyleniami można wyświetlić w widoku 3D.

Aby zmodyfikować model terenu i zapewnić miejsce na model budynku, można umieścić płytę budynku w modelu. Model terenu zostanie zmieniony po umieszczeniu elementu płyty. Aby to zrobić, kliknij narzędzie Płyta budynku, które jest również modalne, jak narzędzie Model terenu. Aby wygenerować element płyty, należy ukończyć szkic zamkniętej pętli zakresu płyty. Przy użyciu narzędzia Wskaż ściany i klawisza Tab można wybrać ściany, które zostały już opracowane w projekcie.

Przy użyciu narzędzia ViewCube ustaw widok tak, aby linie szkicu płyty znajdowały się na wewnętrznych powierzchniach ścian. Używając kontrolek odwracania, odwróć szkic na odwrotną stronę wskazanych elementów. Po zakończeniu szkicu kliknij znacznik zakończenia trybu edycji, aby zakończyć płytę i wyjść z trybu szkicu.

Aby nadać modelowi terenu trochę głębi, użyj zakresu przekroju w widoku 3D. W tym celu kliknij pustą część obszaru rysunku (wybierz widok), a następnie w obszarze Zakres na palecie Właściwości wybierz opcję Zakres przekroju. Po wybraniu zakresu przekroju w widoku 3D można przesuwać jego uchwyty kształtu, aby krawędzie pola przekroju przecinały się z krawędzią modelu terenu ze wszystkich stron. Góra zakresu przekroju jest przesuwana do góry, tak aby po wstawieniu dachu na modelu przekrój nie został przycięty.

Gdy zakres przekroju jest wciąż wybrany, kliknij prawym przyciskiem myszy i wybierz opcję Ukryj w widoku, aby krawędzie zakresu przekroju nie były widoczne w widoku.

Materiał modelu terenu można zmienić, wybierając model i klikając wartość parametru Materiały w palecie Właściwości. W oknie dialogowym Materiały zostanie wybrany wygląd trawy. Na koniec na pasku sterowania widokiem można zastosować styl cieniowania do widoku, aby zwizualizować wygląd budynku.