Vytvoření nové definice výpočtu kubatur
Jako první krok analýzy kubatur objemů materiálů řezů vytvořte definice výpočtu kubatur. 
Jakmile vytvoříte definice výpočtu kubatur, můžete je použít u skupiny stop příčných řezů k vytvoření definic materiálů. Definice matriálů slouží pro účely vytváření tabulek a výkazů o výpočtech kubatur. 
Cvičení výukového programu: Výpočty kubatur z modelů koridoru
- V Prostoru nástrojů na kartě Nastavení rozbalte kolekci 
Výpočet kubatur. Klepněte pravým tlačítkem myši na knihovnu Definice výpočtu kubatur. Klepněte na položku .  
- V dialogu 
Definice výpočtu kubatur
 klikněte na kartu Informace. 
 
- Chcete-li upravit název kritéria, zadejte nový název do pole Název. 
 
- Chcete-li upravit popis kritéria, zadejte nový popis do pole Popis. 
 
- Chcete-li definovat nebo upravit kritérium, klikněte na kartu Definice materiálů. 
 
- Klepněte na možnost Přidat nový materiál. 
 
- Vyberte nový materiál. Klepněte do pole Typ množství. Vyberte typ množství, buď Výkop, Násyp, Výkop a násyp, Zemní práce nebo Stavební objekty. 
 
- Klepněte na pole Styl tvaru. Vyberte výchozí styl použitý k zobrazení řezu materiálu v zobrazení příčného řezu. Další informace o použití stylů tvaru ke grafické kontrole výpočtů materiálů naleznete v části Grafická kontrola výsledků objemů v příčných řezech. 
 
- Volitelně upravte faktory výkopu, násypu a výplně v odpovídajících polích. Zadejte nové hodnoty. 
 
- Jestliže jste pro přidání povrchů vybrali typ hmoty Výkop, Násyp, Výkop a násyp nebo Zemní práce, zvolte nový materiál. V seznamu Typ dat vyberte Povrch. V seznamu Vybrat povrch zadejte název povrchu nebo povrch vyberte. 
 
- Pokud jste pro přidání tvarů koridoru vybrali typ množství Stavební objekty, vyberte nový materiál. Vyberte Tvary koridoru v seznamu Typ dat. V seznamu Vybrat tvar zadejte název tvaru nebo vyberte tvar. Klepněte na pole Styl tvaru. Vyberte styl pro tvary. 
 
- Pro každý typ dat přidaný k materiálu klepněte na pole Podmínka. Vyberte podmínku. 
 
- Volitelně zopakujte kroky 7 až 13 a vytvořte všechny požadované materiály a povrchy. 
 
- Volitelně můžete také přidat dílčí kritéria. Další informace naleznete v části Výpočet kubatur překrývajících se materiálů nebo přesahů. 
 
- Klepněte na tlačítko OK. 
 
 
Určení definice výpočtu kubatur ze stop příčných řezů
- V Prostoru nástrojů na kartě Nastavení rozbalte kolekci 
Výpočet kubatur. Klikněte pravým tlačítkem na složku Definice výpočtu kubatur a klikněte na tlačítko .  
- V dialogu 
Definice výpočtu kubatur
 klikněte na kartu Informace. 
 
- Chcete-li upravit název kritérií, zadejte nový název do pole Název. 
 
- Chcete-li upravit popis kritérií, zadejte nový popis do pole Popis. 
 
- Chcete-li definovat kritéria, klikněte na kartu Definice materiálů. 
 
- Klikněte na možnost Definovat podle skupiny stop příčných řezů. 
 
- V dialogu 
Definovat kritéria materiálu
 klikněte na pole Vybrat trasu. Vyberte trasu nebo kliknutím na položku 
 vyberte trasu ve výkresu.  
- Chcete-li vybrat skupinu stop příčných řezů, klikněte na pole Vybrat skupinu stop příčných řezů. 
 
- Vyberte povrchy, které chcete použít v kritériích tak, že zaškrtnete nebo zrušíte zaškrtnutí políčka Vybrat vedle názvu příslušného povrchu. 
 
- Klikněte na tlačítko OK. 
 
- V dialogu Definice výpočtu kubatur klikněte na tlačítko OK.