Pro definování nového uvolnění zvolte nosník a určete uvolněné stupně volnosti na počátku a na konci prvku nosníku. Uvolnění jsou definována v souřadnicovém systému nosníku.
Poznámka: Když se vyskytují dva nebo více přilehlých nosníků, jeden z nich musí být pevný bez uvolnění na konci nosníku. Vazba již obsahuje informace o hraničních podmínkách přilehlého nosníku.
Karty počátku a konce nosníku vám umožňují určit chování uvolnění nosníku nezávisle na jednotlivých koncích nosníku. Když provádíte úpravu, souřadnicový systém nosníku se zobrazuje blízko počátku a konce nosníku.
Také když definujete uvolnění, v grafickém okně se zobrazují symboly stupně volnosti na počátečním a koncovém uzlu nosníku. „x” znamená „pevný“ typ, „f“ znamená typ „žádný zdvih“, „f+“ znamená typ „zdvih+“ a „f-“ znamená typ „zdvih-“. Například: Symbol „xxxffx“ zobrazený v grafickém okně znamená, že daný počátek nebo konec nosníku je spojen s pevným posunutím pro osy X, Y, Z. Také s typem žádný zdvih (volný) pro otáčení v ose X a Y a také s pevným otáčením v ose Z.
Koeficienty pružné a částečné tuhosti uzpůsobují metodu, kterou můžete přidat tuhost k danému stupni volnosti.
|
-
Na pásu karet klikněte na kartu Analýza rámových konstrukcí panel Spojení Uvolnění.
-
Zvolte nosník tam, kde chcete definovat uvolnění. Zobrazí se souřadnicový systém nosníku. Je umístěn blízko počátku nosníku a souřadnicový systém je orientován směrem ke konci nosníku. Také se zobrazí symboly stupňů volnosti u počátečního a koncového uzlu nosníku. Používají se následující symboly:
- „x“ znamená „pevný“ typ posunutí nebo otáčení
- „f“ znamená typ „žádný zdvih“ posunutí nebo otáčení
- „f+“ znamená typ „zdvih+“ posunutí nebo otáčení
- „f-“ znamená typ „zdvih-“ posunutí nebo otáčení
-
Zvolte koeficient, který se používá k definování hodnot posunutí a otáčení:
Zvolte pružný koeficient k definování přesných hodnot v N/mm. Pružný koeficient (například pružný koeficient pro směr UZ) může být definován pouze pro uvolněný směr (tj. pro směr UZ).
Zvolte koeficient částečné tuhosti k zadání hodnot mezi 0,0 (uvolněný směr) a 1,0 (bez uvolnění). Hodnota tuhosti prvku je násobena hodnotou koeficientu na příslušném konci.
-
Určete posunutí. Pomocí rozevírací nabídky určete stupně volnosti pro uvolnění na začátku a konci prvku nosníku pro osu X, Y a Z.
Když zvolíte pevný typ, nebude v tomto směru žádné uvolnění.
Možnosti „Zdvih“ znamenají nepevný typ. Možnosti Žádný zdvih, Zdvih+ a Zdvih- určují volná posunutí Ux, Uy, nebo Uz na začátku nebo na konci prvku nosníku v kompatibilním („+“) nebo opačném („-“) směru vzhledem k ose místního souřadnicového systému nosníku.
-
Určete otáčení. Pomocí rozevírací nabídky určete stupně volnosti pro uvolnění na začátku a konci prvku nosníku pro osu X, Y a Z.
Když zvolíte pevný typ, nebude v tomto směru žádné uvolnění.
Možnosti Žádný zdvih, Zdvih+ a Zdvih- určují volná otáčení Rx, Ry, nebo Rz na začátku nebo na konci prvku nosníku v kompatibilním („+“) nebo opačném („-“) směru vzhledem k ose místního souřadnicového systému nosníku (podle pravidla pravé ruky).
|
Poznámka: Uvolnění jsou definována v souřadnicovém systému nosníku.
Pro odstranění uvolnění klikněte na uvolnění v prohlížeči, pak klikněte pravým tlačítkem myši a zvolte položku Vymazat.
Přiřazení uvolnění pro úpravu chování jednotlivých nosníků
Uvolnění lze použít pro úpravu chování jednotlivých nosníků.
V následujícím příkladu se vyskytují dvě stejné síly, které mají stejnou velikost a směr.
Přiřaďte uvolnění. Na pásu karet klikněte na kartu Analýza rámových konstrukcí panel Spojení Uvolnění . K nosníku zvolíme uvolnění, aby se mohl otáčet.
Spusťte simulaci. Na panelu Řešit klikněte na příkaz Simulovat.
Zatížení jsou stejná, ale posunutí na uvolněném nosníku je podstatně větší.