Existují dva typy pevných tras – typ tuhého potrubí s tvarovkami a typ trubky s ohyby. Trasy tuhého potrubí mohou po obsazení zahrnovat segmenty potrubí, spojky, standardní 45 a 90stupňová kolena, vlastní kolena provedení se samoodvodněním (úhly mezi 45 a 90 stupni), příruby, těsnění, mezery pro tupé svary a vlastní ohyby. Trasy potrubí s ohyby zahrnují segmenty trubek, ohyby potrubí a spojky.
Pevná trasa může být řadou oblastí automatických tras a segmentů náčrtů tras. Oblasti automatických tras se vytvářejí tam, kde geometrické vazby nejsou důležité nebo kde jsou preferovány dynamické aktualizace. Segmenty náčrtů tras se vytvářejí k vytvoření přísné vazby trasy k existující geometrii nebo kótám. Oblasti automatické trasy lze podle potřeby převést do segmentů náčrtu trasy.
Před obsazením nebo po obsazení trasy do ní lze umísťovat tvarovky knihovny a součásti vedení pomocí funkce AutoDrop nebo je možné vložit tvarovku z pracovního prostředí projektu. Umístěné tvarovky umožňují rozdělit trasu nebo splnit příslušné požadavky návrhu.
Po definování segmentu pevné trasy nebo oblasti automatického trasování mohou mít body a segmenty příslušné trasy v náčrtu trasy různé barvy. Implicitně jsou to tyto:
Své trasy můžete definovat co možná nejblíže potřebným výsledkům a později je upravit nebo je vytvořit rovnou pomocí přesných vzdáleností, úhlů a vazeb.
Před začátkem navrhování je nejlepší si oblasti automatických tras a segmenty náčrtů tras dobře naplánovat. Chcete-li urychlit tvorbu a naplánovat dynamické aktualizace, povolte systému automaticky vytvářet body tras co možná nejčastěji. Body tras definujte ručně tam, kde je důležité, aby trasa byla v souladu s referenční geometrií nebo přesnými kótami.
V trasách typu tuhého potrubí s tvarovkami jsou mezi všechny body trasy automaticky vkládány výchozí tvarovky . Systém stanovuje použitou tvarovku na základě základního stylu trubek a potrubí. Pokud jste například nastavili 90stupňové i 45stupňové tvarovky, systém může k realizaci trasy použít 45stupňová i 90stupňová kolena.
Spojky asociované s geometrií modelu mohou být v režimu úprav vypnuty zrušením zaškrtnutí políčka Tvarovky v kontextové nabídce. Když políčko Tvarovky není zaškrtnuto, tvarovka se neobjeví a bod trasy zůstává asociován s objektem v sestavě.
Je-li vybrán styl tupého svaru a je nastaveno zobrazení mezer, mezi segmenty potrubí a mezi segmenty potrubí a tvarovky jsou automaticky přidávány mezery. V tomto stylu je nastaveno zobrazení mezer. V případě mezer mezi potrubím a tvarovkou v rámci trasy se velikost mezery (1) odečte od konce segmentu potrubí (2). Ke stejnému chování dojde mezi segmenty potrubí a tvarovkami použitými pro začátek a konec trasy.
V případě mezer mezi segmenty potrubí má mezera (1) střed v uzlu a od konců obou potrubí (2) se odečte polovina velikosti mezery.
Tvarovky z knihovny lze umísťovat do obsazených i neobsazených tras nebo kamkoliv na pozadí sestavy trubek a potrubí. Součásti vedení z knihovny lze umístit kamkoliv na pozadí grafického okna. Do pracovního prostředí projektu lze přidávat i tvarovky, které nepocházejí z knihovny. Umístěné tvarovky lze připojovat k odpovídající základní tvarovce nebo použít k vytvoření vidlice či odbočky v primárním vedení, z níž může vycházet další trasa. Tvarovky lze rovněž vložit mezi dvě spojené tvarovky nebo mezi tvarovku a segment potrubí.
Přestože oba ohyby mají poloměr ohybu a jejich účelem je změnit orientaci trasy, pracovní postup jejich tvorby je různý:
Segmenty v oblasti automatické trasy se mohou vždy dynamicky aktualizovat při provádění změn na asociované geometrii. Systém automaticky vypočte nové řešení oblasti automatické trasy, takže lze přidávat nebo odebírat segmenty.
Segmenty náčrtů tras se musí upravovat nebo mazat ručně. Systém dynamicky přizpůsobuje délku a orientaci segmentu, dokud se nevytvoří kompletní vazba, ale segmenty nelze přidávat ani odebírat.
Obsazené trasy a vedení používají tvarovky knihovny a součásti vedení z Obsahového centra, takže je nutné Obsahové centrum správně nakonfigurovat. Jinak se Vám nemusí podařit načíst data z knihovny a aktualizovat osazené trasy. Navíc k tomu - pokud geometrické vazby anebo kóty jsou důvodem toho, že náčrt trasy je svým způsobem převazbován, nebudete moci pokračovat dokud nedáte do pořádku náčrt trasy.
Poté co systém vyřeší úpravy trasy, může stále docházet k porušením. V prohlížeči modelu se pak vedle trasy zobrazí ikona chyby . Je-li aktivní vedení nebo trasa, můžete kliknout pravým tlačítkem myši na trasu a pomocí položky Zobrazit porušení zobrazit seznam chybových stavů. Například: