- blok přilehlých listů
-
Blok poznámky používaný k indikaci sousedních dlaždic
- bod ukotvení
-
Umístění výkresového objektu, které určuje pozici jakékoli poznámky připojené k tomuto objektu.
- poznámka
-
Způsob zobrazení souvisejících hodnot u objektu výkresu. Pokud chcete připojit poznámky ke geoprostorovým prvkům, použijte popisek.
- definice poznámky
-
Speciálně vytvořené bloky obsahující atributy s výrazy aplikace Map přiřazené k vlastnostem atributů. Používá se spolu s daty výkresu.
- šablona poznámky
-
Informace zobrazené v poznámce a rozvržení těchto informací. Šablony poznámek jsou uloženy jako speciálně pojmenované bloky ve výkresu. Mohou zahrnovat text a grafiku.
- plošná topologie (oborový model)
-
V oborovém modelu popis prostorových vztahů mezi geografickými plošnými prvky. Plošné topologie obsahují polylinie a centroidy. V oborovém modelu jsou polygony automaticky generovány z okolních polylinií. Příklady plošných topologií jsou parcely, územní využití, pokryv území a politické hranice.
- prováděcí
-
Data popisující konečnou instalovanou konfiguraci (fyzickou nebo funkční). Prováděcí data zahrnují veškeré značky pole na původních konstrukčních výkresech.
- projektová
-
Data popisující původní plán konstrukce nebo instalace, například návrh nové elektrické přípojky nebo nové pokládky potrubí.
- poměr
-
Směr sklonu terénu.
- atributy nebo atributová data
-
Tabulková data popisující vlastnosti prvků nebo výkresových objektů, například počet jízdních pruhů a typy vozovek, které náleží k silnici. V případě prvků mohou být atributy uloženy spolu s geometrií nebo v databázi a připojeny k datům prvků. V případě výkresových objektů jsou atributy uloženy v databázi a připojeny k vybraným výkresovým objektům.
- hladina aplikace AutoCAD
-
Hladina v aplikaci AutoCAD. Hladina aplikace AutoCAD se liší od hladiny mapy, kterou vytvoříte pomocí Správce zobrazení.
- Autodesk Design Review
-
Prohlížeč a editor souborů ve formátu DWF, který je volně dostupný (dříve DWF Viewer).
- Editor oborových modelů Autodesk
- Dialog v modulu Autodesk Infrastructure Administrator, který se používá k vytváření, aktualizaci a rozmístění datových modelů.
- Editor dat modelů Autodesk
- Samostatná aplikace, která umožňuje pracovat přímo s prvky oborového modelu bez spuštění AutoCAD Map 3D toolset.
- Nastavení oborových modelů Autodesk
- Komponenta pro nastavení serveru oborového modelu, správce systému a hlavních uživatelů. Lze použít také ke správě správce systému a aktualizaci struktury datových modelů. AutoCAD Map 3D toolset
- Autodesk Infrastructure Administrator
- Modul, který uživatelům Správce systému AutoCAD Map 3D toolset umožňuje konfigurovat některé aspekty oborových modelů a nastavení aplikace.
- Autodesk Infrastructure Application Extension
- Webová verze AutoCAD Map 3D toolset.
- Aplikace Autodesk Infrastructure Map Server
- Serverová aplikace, která obsahuje aplikace Infrastructure Studio a Web Server Extension. Tato sada produktů umožňuje nastavit aplikaci Map Server a předávat informace CAD, GIS a informace komponenty na webové stránky.
- Autodesk Infrastructure Studio
- Webová aplikace pro předávání informací CAD, GIS a informací komponenty. Tato aplikace je součástí aplikace Autodesk Infrastructure Map Server.
- Autodesk Infrastructure Web Server Extension
-
Komponenta, která poskytuje služby nabízené aplikací Autodesk Infrastructure Map Server aplikacím klienta po internetu nebo intranetu pomocí protokolu HTTP.
- automaticky generovaná položka (metadata)
-
Typ položky v prvku metadat, hodnota odvozená od zdroje dat a doplněná automaticky AutoCAD Map 3D toolset. Automatické generování metadat je spouštěno výběrem zdroje v Prohlížeči metadat.
- azimut
-
Úhel ve směru hodinových ručiček měřený od vztažného poledníku. Označovaný rovněž jako severní azimut. Může se nacházet v rozmezí 0 – 360 stupňů. Záporný azimut se převádí na hodnotu ve směru hodinových ručiček.
- orientovaný azimut
-
Úhel měřený od severu nebo jihu, podle toho, co je blíže, s přidaným směrem východ nebo západ. Úhel je vždy menší než 90 stupňů (pí/2 radiánů nebo 100 gradů) a je obvykle udáván číslem kvadrantu.
- analýza nejlepší cesty
-
Spočítá nejkratší nebo optimální cestu z počátečního bodu ve výkresu, jednoho nebo více mezilehlých bodů a zpět k počátečnímu bodu. Například nejlepší cestu na mapě ulic při návštěvě více zákazníků.
- bloky
-
V aplikaci AutoCAD nebo AutoCAD Map 3D toolsetjsou to složené objekty, které byly uloženy ve výkresu nebo ve více výkresech, například severka. V nástroji Autodesk Infrastructure Studio se bloky při načítání převedou na symboly.
- okolí
-
Zóna o určitém poloměru kolem vybraného prvku. Používáno k výběru prvků v určité vzdálenosti od jiného prvku. V AutoCAD Map 3D toolset můžete okolí definovat pro topologie výkresu i pro prvky, definují se však různě.
- pás napříč
-
Pás napříč nebo čára v určité vzdálenosti od středové linie. Používá se k definici hranice výběru.
- boule
-
U obrysů, které obsahují křivky, je hodnota vyboulení maximální střední vzdálenost podél křivky. Jestliže je střední vzdálenost delší než určená, přidáním bodů se lépe definuje tvar křivky.
Faktor vyboulení může přidat více vrcholů do křivky, která se potom více podobá křivce. Čím menší je hodnota, tím více vrcholů je přidáno.
- kartézský souřadnicový systém
-
Globální souřadnicový systém definovaný pomocí tří kolmých os (X, Y a Z) k určení umístění v trojrozměrném prostoru. Srovnejte se sférickým souřadnicovým systémem.
- kartografický souřadnicový systém
-
Globální souřadnicový systém, který je odvozen přímo z elipsoidu. Srovnejte s geodetickým souřadnicovým systémem.
- centroidy
-
Body nebo bloky, které jsou součástí polygonu v topologii výkresu. Centroid uchovává informace o ploše a obvodu polygonu.
- spojování zřetězením
-
Pokročilý typ spojování, ve kterém je dvě nebo více sekundárních tabulek připojeno k primární tabulce v řetězovém stylu, což znamená, že primární je připojena k sekundární, která je připojena k další sekundární atd.
- vydání
-
Uzamknutí prvků v úložišti dat před úpravou.
- třída
-
Viz třída prvků a třída objektů.
- klasifikované DWG
-
Soubor DWG (výkres) AutoCAD Map 3D toolset, který obsahuje třídy objektů a reprezentuje pomocí nich objekty reálného světa ve výkresu. Soubor DWG, který obsahuje definice tříd objektů, ale neobsahuje objekty, na které jsou tyto definice použity, není považován za klasifikovaný soubor DWG.
- shluky uzlů
-
Uzly v určené toleranci od sebe.
- sloupec
-
Specifická kategorie informací v tabulce, například Adresa nebo Průměr, někdy také nazývaná jako pole
- složený prvek (metadata)
-
Skupina datových prvků v normě FGDC CSDGM. Složený prvek se může skládat z jednotlivých datových prvků, dalších složených prvků nebo obou.
- konformní projekce
-
Konformní projekce zachovávají lokální úhly. Mapová projekce je konformní při stejném měřítku v každém směru v libovolném bodě. Poledníky a rovnoběžky se protínají v pravých úhlech; tvar malých ploch a úhlů s velmi krátkými stranami je zachován. Většina větších ploch je zkreslena.
- kuželová projekce
-
Mapová projekce, ve které je zemský povrch kreslen, jako by byl promítnut na kužel obalující Zemi. Lambertova konformní kónická projekce se často používá pro mapy kontinentálních Spojených států, Francie a jiných zemí.
- omezení
-
V databázi je to omezení určené pro danou třídu prvku, jehož platnost je ověřena při přidání nového prvku do této třídy. Například třída prvku vedlejší silnice může mít omezení, které určuje, že atribut rychlost musí být vždy 45, 50 nebo 90 kilometrů za hodinu.
- souvislá data
-
Data, která se nacházejí kdekoliv v souvislém rozsahu. Při vytváření tématu jsou souvislá data obvykle uspořádána do menších rozsahů, které zobrazují trendy dat. Například ceny pozemků jsou souvislá data, která lze umístit do rozsahů 0 až 50 000, 50 000 až 100 000 a nad 100 000 dolarů s každým rozsahem zobrazeným v jiné barvě. Srovnejte s diskrétními daty.
- řídicí body
-
Umístění s vytvořenou zeměpisnou šířkou a délkou a často výškou používanou pro přesné umístění na mapě. Systém geodetických řídicích bodů pokrývá celé Spojené státy americké. Podobné systémy existují pro všechny země, například trigonometrické body ve Spojeném království.
- COGO
-
Zkratka pro souřadnicovou geometrii (Coordinate Geometry). Dotazovací příkazy COGO slouží k extrahování geometrických informací z objektů výkresu, například čáry, křivky, uzavřené křivky a polygony. Tyto informace jsou užitečné v případě, že chcete ověřit přesnost svých dat nebo chcete odeslat data do položky. Dotazovací příkazy jsou specifické pro objekty výkresu. Na prvcích nefungují. Nicméně existují určité příkazy COGO pro data oborového modelu.
- vrstevnice
-
Čára, která spojuje body se stejnou nadmořskou výškou nebo hodnotou vzhledem k určené referenční základně. Tyto čáry umožňují stanovit nadmořskou výšku v určitém místě povrchu, pomáhají upřesnit a analyzovat terén 3D povrchu, pomáhají s navigací a podobně.
- příkazy pro souřadnicovou geometrii
-
Viz COGO.
- souřadnicový systém
-
Viz globální souřadnicový systém.
- Správce tvorby povrchu
-
Hlavní uživatelské rozhraní pro tvorbu rastrových povrchů z dat mračen bodů.
- oprávnění
-
ID a heslo uživatele požadované k připojení k databázi.
- válcová projekce
-
Mapová projekce, ve které je zemský povrch nakreslen tak, jak by vypadal při promítnutí na válec obalující Zemi v severojižním směru. Srovnejte s transverzální válcovou projekcí.
- volný
-
Spojnice nebo uzel, jehož jeden konec postrádá spojení s jinou spojnicí nebo uzlem.
- Datové připojení
-
Okno, které používáte k připojení geoprostorového úložiště dat do mapy. Z tohoto úložiště dat můžete určit každou třídu prvků, která má být přidána do mapy.
- datový prvek (metadata)
-
Jednoduchá část dat, ke které lze přistupovat přímo, například jako k hodnotě v položce. V prvku metadat jsou jednoduché datové prvky vyjádřeny jako pole spojená s hodnotou, která je definována v normě FGDC CSDGM.
- zprostředkovatel dat
-
Rozpoznaný zprostředkovatel zdroje prvku FDO používaný k připojení geoprostorových dat
- zdroj dat
-
Soubor UDL (Universal Data Link), který ukazuje na sadu dat a nabízí informace o způsobu přístupu k datům.
- úložiště dat
-
V FDO se jedná o sadu tříd prvků obsažených v jednom umístění úložiště. Úložiště dat se skládá z integrované množiny objektů, které jsou modelovány třídami nebo třídami prvků definovaných v rámci jednoho nebo více schémat. Úložiště dat se může skládat ze souborů (např. SDF) nebo se může jednat o databázi (např. Oracle Spatial).
- tabulka dat
-
Rastr v AutoCAD Map 3D toolset vycházející z dat FDO, který umožňuje zobrazit a upravovat atributy vybraných prvků map, vyhledávat a pracovat se sadami výběru
- Datový pohled
-
Mřížka v AutoCAD Map 3D toolset, která umožňuje zobrazení a úpravy externích tabulek databází, které jsou připojeny k objektům výkresů.
- databázový dotaz
-
Sada podmínek pro určení výběru záznamů z databáze. Dotazy externích databází, také nazývané jako pohledy, jsou tvořeny pomocí databázového softwaru a mohou být spuštěny z karty Průzkumník mapy v podokně Úlohy.
- vztažná rovina
-
Matematický model, který nabízí hladkou aproximaci zemského povrchu. Každá vztažná rovina obsahuje elipsoid, který určuje velikost a tvar Země, i základní bod pro zeměpisnou šířku a délku. Jestliže dvě mapy používají různé vztažné roviny, body na mapě nemusí být vyrovnány.
- DEM
-
Digitální výškový model (Digital Elevation Model). Soubor obsahující reprezentaci povrchu terénu. Povrch je uložen jako síť, ve které každá buňka může znamenat jednu nebo více vlastností, například výšku, barvu, hustotu atd.
- digitalizace
-
Způsob převodu existujících dat z papírových map, leteckých snímků nebo rastrových obrázků do digitální podoby trasováním map na digitizéru. Umístění objektů jsou zaznamenána jako souřadnice X,Y.
- diskrétní data
-
Data, která patří do explicitních kategorií. Pro hladinu prvku, která používá téma, je každá hodnota zobrazena jinak. Například zemědělská mapa zobrazuje každou plodinu jinou barvou. Srovnejte se spojitými daty.
- informace zobrazení
-
Popis vzhledu objektu výkresu: zahrnuje položky jako hladina, barva, vzor šraf a typ čáry.
- Správce zobrazení
-
Pohled podokna Úlohy, ve kterém je zobrazena hladina Správce zobrazení v aktuální mapě a které obsahuje příkazy k nastavení stylů u těchto hladin a jejich správu. Chcete-li zobrazit Správce zobrazení, vyberte v podokně Úlohy příslušnou kartu.
- hladina Správce zobrazení
-
Sada objektů ve Správci zobrazení. Sadou mohou být všechny objekty v hladině nebo třídě prvku nebo objekty, které sdílejí určitou vlastnost. Každá hladina může mít svůj vlastní styl nebo téma.
- mapa zobrazení
-
Sada mapových prezentací skládajících se z hladin Správce zobrazení, které lze uložit do souboru DWG.
- model zobrazení (oborový model)
-
V oborovém modelu způsob správy tematických pohledů. Definice zobrazení modelu určuje, která sada hladin (hladiny prvků) bude načtena do Správce zobrazení. Model zobrazení dále určuje vícenásobná okna map a automatické načítání hladin.
- vlastnosti zobrazení
-
Stejné jako informace zobrazení
- rozpuštění
-
Způsob odstranění hranic, které existují mezi polygony sdílejícími určitý atribut.
- mísení
-
Simulace více barev, než je v obrázku, pomocí vzoru teček.
- domény (oborový model)
-
Sady hodnot. Například doména definuje hodnoty, které jsou povoleny u atributu prvku. Oborové modely ukládají domény v doménových tabulkách, které jsou vytvořeny pomocí Správce datového modelu.
- doména (metadata)
-
V prvku metadat odkazuje doména na hodnoty prvku, které jsou definovány jako platné v normě FGDC CSDGM. Doména může být seznam předem daných hodnot v nabídce, rozsah čísel, volně daný text nebo další typ hodnoty, která může být přiřazena k dané položce.
- tečková proměnná
-
Proměnná, která odkazuje na vlastnost objektu. Skládá se z tečky (.) následované názvem proměnné pro danou vlastnost. Tečkové proměnné lze zadat ve výrazech použitých pro tvorbu souboru šablony pro dotazy v režimu zprávy a pro změnu vlastnosti.
- vrstvení
-
Proces překrývání prvků nebo rastrového obrázku přes povrch tak, aby dané prvky nebo obrázek odrážely terén pod nimi
- hladina výkresu
-
Hladina ve Správci zobrazení, která obsahuje výkresové objekty ze souboru DWG
- výkresové objekty
-
Objekty, které existují ve výkresovém souboru (DWG) nebo pocházejí z přiloženého výkresu. Srovnejte s prvky.
- výkresová sada
-
Sada zdrojových výkresů připojených k výkresu.
- zdroj výkresu
-
V AutoCAD Map 3D toolset je zdrojem výkresu výkresový soubor (DWG) a s ním související informace, například připojené výkresové soubory, výkresové třídy prvků, data z propojených šablon a topologické údaje. Srovnejte se zdrojem prvku.
- zástupce disku
-
Mechanismus, který odkazuje na složku, kde jsou uloženy připojené soubory DWG.
- DTED
-
digitální údaje o výškách terénu (Digital Terrain Elevation Data)
- duplicitní objekty
-
Objekty, které sdílejí stejné počáteční a koncové body. Typy objektů, které lze považovat za duplikát, jsou lineární objekty, body, bloky, text a odstavcový text.
- DWF
-
Formát souboru, který vyvinula společnost Autodesk pro sdílení 2D, 3D a prostorových návrhových dat. Soubory DWF se snadno publikují a zobrazují na webových stránkách.
- DWG
-
Výkresový soubor. Formát souboru v aplikaci Autodesk pro ukládání 2D, 3D a prostorově orientovaných návrhových dat.
- vrstvení
-
Proces překrývání sady prvků nebo rastrového obrázku přes povrch tak, aby dané prvky nebo obrázek odrážely terén pod nimi
- hladina výkresu
-
Hladina ve Správci zobrazení, která obsahuje výkresové objekty ze souboru DWG
- objekt výkresu
-
Objekt v souboru DWG nebo objekt pocházející z připojeného výkresu. Porovnejte s prvky.
- zdroj výkresu
- Soubor DWG a jeho přidružené informace, například připojené výkresové soubory, objektová data, klasifikace, data z propojených šablon a topologie.
- zástupce disku
-
V AutoCAD Map 3D toolset se jedná o mechanismus, který směřuje ke složce, ve které jsou uloženy připojené soubory DWG.
- srovnání hran
-
Funkce začištění souborů DWG dostupná v AutoCAD Map 3D toolset, která umožňuje zkreslení mezi přilehlými mapami a jejímž výsledkem je skutečné zarovnání výkresových objektů na okrajích map.
- editační množina
-
Jestliže se uživatelé rozhodnou uzamknout objekty v Oracle Spatial, tyto objekty budou ihned uzamčeny. Úpravy uzamčených objektů se umístí do editační množiny. Poté můžete aktualizovat databázi, což aktualizuje uzamčené záznamy s obsahem editační množiny.
- prvek (databáze Oracle Spatial)
-
Základní stavební blok geometrie databáze Oracle Spatial. Podporované typy prostorových prvků jsou body, lineární řetězce a polygony. Prvky mohou například tvořit vodní zdroje (shluk bodů), cesty (lineární řetězce) a územní hranice (polygony).
- zdvih
-
Vertikální vzdálenost od základny k bodu nebo objektu na zemském povrchu. Obecně platí, že základna je na úrovni mořské hladiny. Ekvivalent souřadnice Z v souřadnicovém systému XYZ.
- elipsoid
-
Aproximace tvaru zemského povrchu, která nepočítá s odlišnostmi způsobenými nejednotnou hustotou Země. Synonymum s pojmem sféroid.
- oborový model
- Specializované schéma uložené v databázi Oracle. Oborové modely obsahují třídy prvků, pravidla, vztahy a další nastavení. Existují oborové modely pro rozvody elektřiny, vody, odpadních vod a plynu. Oborové modely můžete vytvářet, upravovat a konfigurovat pomocí modulu Autodesk Infrastructure Administrator.
- rovnoplochá
-
Mapová projekce, jejíž každá součást je jako celek a má stejnou plochu jako odpovídající část na zemském povrchu ve stejném zmenšeném měřítku. Žádná plochá mapa nemůže být rovnoplochá a reprezentovat skutečný tvar.
- ekvidistantní projekce
-
Projekce zobrazující skutečné vzdálenosti od středu projekce podél speciální řady čar. Žádná plochá mapa nemůže být současně ekvidistantní i rovnoplochá.
- převýšení
-
Viz vertikální převýšení.
- explicitní vydání
-
Vydání prvků pomocí příkazu Vydat prvky.
- profil exportu
-
Soubor s příponou .epf, ve kterém jsou uložena nastavení pro operaci exportu.
- výraz
-
Automatický výpočet používaný k určení hodnot URL, nápovědy a popisků prvků. Pro popisek můžete vytvořit například textový výraz určující název státu a počet obyvatel. Pro vyjádření počtu obyvatel v milionech lze použít číselný výraz, který dělí hodnotu počtu obyvatel číslem 1 000 000.
- vyhodnocovač výrazů
-
Mechanismus analyzující výraz, který zadáte do pole Výraz v dialogu Možnosti výstupní zprávy nebo dialogu Změna vlastností.
- externí data
-
Atributová data spojená s výkresovým objektem, ale obsažená v databázi oddělené od výkresového souboru.
- FDO
-
Technologie přístupu k datům FDO (Feature Data Objects). Norma softwaru společnosti Autodesk a univerzální rozhraní API pro přístup k prvkům a geoprostorovým datům bez ohledu na výchozí datové úložiště.
- zprostředkovatel FDO
-
Implementace rozhraní API FDO, které umožňuje přístup k datům v konkrétním úložišti dat, například v databázi Oracle nebo SQL Server nebo k úložišti dat v souborech, například SDF a SHP
- prvek
-
Abstrakce přírodního nebo člověkem vytvořeného skutečného objektu. Prostorový prvek má jednu nebo více geometrických vlastností. Prvek silnice může být například zastoupen čarou a hydrant bodem. Prvek, který není prostorový, nemá geometrii, ale může souviset s prostorovým prvkem, který geometrii má. Prvek silnice může například obsahovat prvekchodníku, který je definován tak, jako by nezahrnoval žádnou geometrii. V AutoCAD Map 3D toolset jsou prvky zpřístupněny a přidány do map pomocí funkce Datové připojení (FDO) nebo po otevření oborového modelu nebo výkresu oborového modelu.
- třída prvku
-
V případě dat prvku je to prvek schématu, který popisuje typ objektu skutečného světa. Obsahuje název třídy a definice vlastností. Používá se obvykle k označení množiny prvků určité třídy, například třída prvku „silnice“ nebo třída prvku „hydranty“.
- formulář třídy prvků (oborový model)
-
Způsob, jakým lze zobrazit, upravit a generovat zprávy ohledně dat atributů jednotlivých prvků ve výkresu oborového modelu nebo oborového modelu.
- objekty dat prvku (FDO)
-
Viz FDO.
- hladina prvku
-
Hladina ve Správci zobrazení obsahující prvky ze zdroje prvků, například SDF, ESRI SHP nebo SQL Server. Hladiny prvku lze použít pomocí okna Datové připojení.
- Hledání prvku (oborový model)
-
V oborovém modelu vyhledá umístění určitého objektu, například budovy, parcely nebo jiného typu prvku, který obsahuje geometrii. Nalezená geometrie bude středem tvorby grafiky nebo zadaného přiblížení. Existuje několik typů vyhledávání, například Postupné hledání a Jednoúrovňové hledání.
- zdroj prvku
-
Libovolná data prvků v AutoCAD Map 3D toolset, která byla připojena prostřednictvím FDO. V aplikaci Autodesk Infrastructure Studio je to jeden ze dvou typů zdrojů vytvořených načtením dat založených na souborech nebo připojením k prostorové databázi. Zdroje prvku se ukládají do archivu buď ve formátu SDF 3 nebo jako databázová připojení a obsahují jen nezpracovanou geometrii. Srovnejte se zdrojem dat výkresu.
- Standard FGDC CSDGM
-
Standard for Digital Geospatial Metadata. Standardní schéma XML, pomocí kterého lze sdílet a publikovat metadata GIS a které bylo vydané americkou komisí FGDC (Federal Geographic Data Committee) v roce 1998. Schéma se skládá ze sedmi hlavních sekcí, z nichž každá obsahuje několik jednotlivých datových prvků a složených prvků. V závislosti na podstatě dat pro systém GIS je každá sekce, prvek a složený prvek povinný, volitelný nebo podmíněný (povinný, jestliže je použitelný).
- položka
-
Specifická kategorie informací v datovém souboru, například Adresa nebo Průměr. Nazývaná také jako sloupec.
- filtrovaný záznam
-
Záznam, který odpovídá podmínkám SQL filtru nebo prostorovému filtru a lze ho proto vybrat.
- trasování dosahu
-
U síťové topologie se jedná o trasování, které začíná v určitém bodu a směřuje do všech směrů do určité vzdálenosti nebo podle odporu.
- nuceně aktualizovaná položka
-
Typ automaticky generované položky (metadata) v prvku metadat; hodnota, která má být ve zdroji (metadata) GIS odvozena ze zdroje dat pomocí pravidel normy FGDC CSDGM. Nuceně aktualizované položky jsou aktualizovány při každé aktualizaci metadat.
- generalizace
-
Způsob snižování počtu vrcholů ve zdrojových datech pomocí určité procentuální hodnoty.
- geodetický souřadnicový systém
-
Souřadnicový systém, který je odkazován přímo na vztažnou rovinu. Srovnejte s kartografickým souřadnicovým systémem.
- geografická analýza
-
Analytické techniky, které identifikují existující podmínky geografického umístění, prostorovou oblast nebo podobnou lineární síť a předpovídají vliv určitých budoucích událostí na tyto prvky.
- geografická data
-
Informace o geografických prvcích.
- geoid
-
Elipsoid s velmi nepravidelným povrchem použitý k popisu zemského povrchu.
- geometrie (databáze Oracle Spatial)
-
Reprezentace prostorových prvků modelovaných jako sady primitivních prvků v určitém pořadí
- mapování geometrie
-
Proces transformace prvků geometrie objektů AutoCAD Map 3D toolset do geometrie Oracle Spatial a transformace prvků geometrie záznamů zpět do objektů aplikace AutoCAD Map 3D toolset.
- georeferenční DWF
-
Soubor DWF publikovaný AutoCAD Map 3D toolset nebo AutoCAD Civil 3D 2008 nebo novější obsahující globální souřadnicový systém a definované souřadnice zeměpisné šířky a délky v systému WGS84.
- geograficky odkazovaný obrázek
-
Obrázek odkazující ve svém zdroji korelace na reálné souřadnice. Příklad: geograficky odkazované obrázky jsou formáty GeoSPOT, GeoTIFF a obrázky, které používají jako své zdroje korelace světové soubory.
- GeoTIFF
-
Typ formátu TIFF (Tagged Image File Format – formát obrázkového souboru s příznaky), který podporuje informace s geografickými odkazy.
- GIS (Geographic Information System)
-
Počítačový systém, který integruje geografická data, a jiná prostorově odkazovaná data. GIS se používá k zachycení, uložení, získání, analýze a zobrazení prostorových dat.
- globální souřadnicový systém
-
Metoda, která převádí sférické souřadnice Země reprezentující zeměpisnou šířku a délku do kartézského souřadnicového systému výkresu AutoCAD Map 3D toolset a bere v potaz zakřivení zemského povrchu. Souřadnicový systém je obvykle definován projekcí, definicí vztažné roviny, jedné nebo více rovnoběžek a středního poledníku.
- rastr
-
Síť geografických čar zeměpisné šířky a délky.
- síťový referenční systém
-
Kartézský souřadnicový systém založený na síti. Souřadnicový systém Univerzální Transverzální Mercator (UTM) je síťový souřadnicový systém.
- Určovatel zóny sítě (GZD)
-
První část souřadnice síťového souřadnicového systému. Určovatel zóny sítě určuje číslo zóny UTM 6 krát 8 stupňů a písmeno zeměpisné šířky.
- povrch sítě
-
Viz povrch.
- šrafy
-
Běžný vzor používaný k vyplnění plochy sériemi zkřížených čar.
- osvícení
-
Dodatečné stínování povrchu k vyvolání dojmu prostoru, stínu nebo stupně světla a tmy. Reliéfním stínováním se přidá vystínování vržením slunečního světla na plochu v určeném směru a úhlu.
- implicitní vydání
-
Vydání prvků pomocí výběru bez použití příkazu Vydat prvky.
- indexový soubor
-
Soubor datového úložiště mračna bodů vytvořený pomocí Správce mračen bodů. Indexové soubory umožňují AutoCAD Map 3D toolset přistupovat k datům mračna bodů rychleji a efektivněji.
- oborový model
- Specializované schéma uložené v databázi Oracle (oborový model) nebo ve výkresu nebo souboru šablony (souborový oborový model). Oborové modely obsahují třídy prvků, pravidla, vztahy a další nastavení. Existují oborové modely pro rozvody elektřiny, vody, odpadních vod a plynu. Oborové modely můžete vytvářet, upravovat a konfigurovat pomocí modulu Autodesk Infrastructure Administrator.
- výkres oborového modelu
- Soubor DWG obsahující specializované schéma. Oborové modely obsahují třídy prvků, pravidla, vztahy a další nastavení. Existují oborové modely pro rozvody elektřiny, vody, odpadních vod a plynu. Chcete-li sdílet výkres oborového modelu s uživateli aplikace AutoCAD, je třeba jej nejprve uložit jako běžný soubor aplikace AutoCAD.
- průzkumník oborových modelů
- Zobrazení podokna Oborový model, které se zobrazí, když otevřete výkres oborového modelu nebo oborového modelu. Pomocí stromového zobrazení lze zobrazit objekty, které jsou uloženy v databázi. U různých požadavků a z důvodu větší přehlednosti lze tyto objekty seskupovat do skupin průzkumníku. Nabízí pohled specifický u každého oborového modelu na následující objekty: témata (a třídy prvků), domény, topologie, průsečíky, systémové tabulky a pracovní postupy. Pro jednotlivé oborové modely lze definovat různé prohlížeče.
- šablona oborového modelu
- Soubor DWT obsahující specializované schéma. Oborové modely obsahují třídy prvků, pravidla, vztahy a další nastavení. Existují oborové modely pro rozvody elektřiny, vody, odpadních vod a plynu. Při vytváření výkresu pomocí šablony oborového modelu máte k dispozici rozšířené funkce.
- vnitřní spojení
-
Typ spojení, u kterého jsou záznamy primární tabulky zobrazeny pouze při existenci odpovídajícího záznamu v připojené sekundární tabulce. Viz také spojení, levé vnější spojení.
- průnik (výraz)
-
Dvě nebo více podmínek spojených logickým operátorem And. Položka je vybrána pouze v případě, že splňuje všechny určené podmínky. Srovnejte se sjednocením .
- průnik (geometrie)
-
Umístění, kde se jedna úsečka, povrch nebo těleso protíná s jiným tělesem, povrchem nebo úsečkou tak, aby jeden nebo více bodů bylo společných.
- úloha (oborový model)
-
Všechny změny v oborovém modelu lze ovládat a provádět pomocí přesných zpráv během příslušných kroků zpracování, pokud jsou prováděny v rámci úlohy. Pomocí úloh lze ovládat verzi. Úloha zahrnuje různé stavy zpracování (aktivní, nevyřízená, projekt). U každého stavu zpracování, aplikace přesně určuje, které možnosti jsou povoleny.
- obvod úlohy (oborový model)
-
Prostorová plocha, kde lze úlohu zpracovat. Obvodu úlohy lze použít k ovládání oblasti, kde jsou povoleny úpravy aktuální úlohy. Prvky mimo obvod úlohy nelze zpracovat. Také lze definovat pravidla prvku, která je nutné použít na objekty uvnitř obvodu.
- spojení
-
Zavedený vztah mezi daty atributů a zdroji prvků pro účely vytvoření nového pohledu na data pro analýzu ad hoc.
- JPG2000
-
Rozšířený formát rastrového obrázku JPEG, který přináší možnosti bezeztrátové komprese, vlnkové komprese, přírůstkové dekomprese a podporu až 48bitových barev.
- klíčový sloupec
-
Jeden nebo více sloupců v tabulce, jehož hodnoty jedinečně identifikují záznam. Chcete-li použít užitečná spojení, klíčový sloupec by měl obsahovat jedinečnou hodnotu pro každý záznam. Nazývané rovněž klíčová položka.
- klíčová hodnota
-
Hodnota uložená v objektu, který určuje danou hodnotu odpovídající v klíčové položce tabulky.
- klíčový pohled
-
V atlasu je to přehled celé mapy s vyznačením hranic aktuálního kvadrantu.
- popisek (geoprostorové prvky)
-
Text umístěný tam, kde se nachází prvky map nebo blízko nich, slouží k jejich popisu nebo identifikaci.
- popisek (oborový model)
-
V oborovém modelu lze pomocí prvků popisků zobrazit data atributů prvků jako text. Prvky popisků jsou generovány pomocí libovolně vybraných příkazů, které můžete definovat. Definice popisků (výběr výrazů a dalších nastavení) jsou uloženy v systémové tabulce TB_LABEL_DEF. Definice popisku lze vytvářet nebo upravovat pomocí modulu Infrastructure Administrator. Prvky popisků lze stylizovat pomocí Správce zobrazení, a to zobrazením vlastnosti LABEL_TEXT.
- definice popisku (oborový model)
-
Vyberte příkazy, které vytvářejí popisky. Definice popisku dotazuje data z databáze a určuje umístění a orientaci textu. Tyto informace se používají ke stylizaci ve Správci zobrazení.
- LAS
-
LiDAR Aerial Survey. LAS je normalizovaný formát souborů definovaný americkou společností American Society of Photogrammetry and Remote Sensing. Standard LAS obsahuje klasifikaci bodů LiDAR.
- zeměpisná šířka
-
První část sférického souřadnicového systému použitého pro záznam umístění na zemském povrchu. Zeměpisná šířka označuje úhlovou vzdálenost severně nebo jižně od rovníku.
- hladina
-
Prostředek, který odkazuje na zdroj prvku nebo na zdroj výkresu. Hladina obsahuje informace o stylech a tématech a volitelně kolekci rozsahů měřítek. Hladinu lze přidat k mapě pomocí Správce zobrazení. Specifickými typy hladin jsou hladina výkresu, hladina prvku a hladina povrchu.
- .layer
-
Definiční soubor hladiny. V AutoCAD Map 3D toolset je to soubor obsahující všechny požadované informace k novému vytvoření hladiny, tj. odkazy na zdrojová data a styly, které u nich byly použity.
- šablona rozvržení
-
V mapové knize je to pojmenovaná sestava výřezů a poznámek ve výkresovém prostoru. Zahrnuje požadovanou velikost papíru a výstupní měřítko pro tisk a publikování.
- levé vnější spojení
-
Typ spojení, u kterého jsou všechny záznamy primární tabulky zobrazeny při existenci i neexistenci odpovídajících záznamů v připojené sekundární tabulce.
- LiDAR
-
Laserová lokace (Light Detection And Ranging). Způsob dálkové detekce, který lze použít k vytváření obrazu povrchu.
- spojnice (geometrie)
-
Prvek geometrie, který spojuje uzly. V polygonové topologii spojnice definuje hranu polygonu. Spojnice může obsahovat vrcholy a skutečné oblouky a může být reprezentována jako úsečka, křivka nebo oblouk.
- spojení (externí databáze)
-
Spojení mezi výkresovým objektem a jeho databázovými daty. Data spojení jsou uložena v připojeném výkresovém objektu a obsahují název šablony spojení a klíčovou hodnotu použitou k identifikaci asociovaného záznamu v připojené tabulce. Objekt může mít více spojení.
- šablona spojení
-
Datová struktura, která obsahuje informace o cestě k databázové tabulce a určuje jeden nebo více položek v tabulce.
- zámek
-
Slouží k nastavení všech nebo části souborů pouze ke čtení, aby je nebylo možné upravit jinými uživateli v síti. Uzamknutí objektu se použije na objekty, které jsou upravovány jiným uživatelem. Uzamknutí souboru se použije na všechny soubory, například v případě, že uživatel aplikace AutoCAD chce otevřít soubor a soubor je právě upravován v AutoCAD Map 3D toolset.
- logický operátor
-
Symboly, například And, Or, Not, =, >, >=, < a <=, použité k definici logických vztahů.
- logická topologie (oborový model)
-
V oborovém modelu se jedná o popis vztahů mezi prvky všech tříd prvků, a to jak tříd prvků atributů tak i tříd prvků geometrie. Prvky nemusí být prostorově spojené. Logické topologie spojují například body s body, linie s liniemi, linie s body nebo prvky atributů s prvky atributů. Inženýrské sítě jsou založeny na logických topologiích, které propojují body (uzly) a linie (hrany). Například logické topologie mohou představovat sítě odpadních vod nebo elektrická přenosová vedení. Také se nazývá síťová topologie.
- dlouhá transakce
-
Transakce, která trvá více než hodiny, dny nebo měsíce, na rozdíl od typických databázových transakcí, které trvají pouze několik sekund. Dlouhé transakce podporují atomičnost, konzistenci a trvalost a mohou být dokončeny nebo přehrány zpět.
- zeměpisná délka
-
Druhá část sférického souřadnicového systému použitého pro záznam umístění na zemském povrchu. Zeměpisná délka měří úhlovou vzdálenost východně nebo západně od hlavní poledníku, který prochází observatoří Greenwich v Anglii.
- hlavní výřez
-
Výřez, který na výkrese reprezentuje kvadranty mapy.
- mapa
-
Kolekce hladin zobrazených v rámci pevného souřadnicového systému a rozsahu.
- mapová kniha
-
Možnost publikování, která rozděluje mapu na díly a formátuje je do stránek s legendou a rejstříkem nebo klíčem. Mapové knihy můžete vytvořit a upravit na kartě Mapová kniha v podokně Úlohy.
- Atlas
-
Spravuje mapovou knihu a obsahuje příkazy pro její vytváření, úpravu a publikování. Chcete-li mapovou knihu zobrazit, vyberte její kartu v podokně Úlohy.
- šablona atlasu
-
Speciální typ šablony sady listů použitý mapovou knihou ke generování listů. Kvadranty mapy jsou generovány podle rozvržení a vlastností výplně výřezu.
- Průzkumník mapy
-
Spravuje zdroje mapování. Chcete-li zobrazit Průzkumníka mapy, vyberte jeho kartu v podokně Úlohy.
- MAPMAIN (oborový model)
- Výchozí název pro oborový model Systémový uživatel s omezenými právy (bez oprávnění správce).
- MAPSYS (oborový model)
-
Výchozí název pro serverovou komponentu oborového modelu, která ukládá nastavení aplikace a postupy uložené na straně serveru. Chcete-li použít oborový model, je nutné se připojit k uživateli MAPSYS nebo MAPMAIN.
- kvadrant mapy
-
Určitá oblast mapy (pohled v modelovém prostoru), která se použije na samostatném listu.
- projekce mapy
-
Systematická reprezentace sférického tělesa, například Země v plochém (rovinném) povrchu. Každá mapová projekce má určité vlastnosti, které ji činí vhodnou pro určité potřeby mapy.
- mapový dotaz
-
Sada podmínek, které určují výběr výkresových objektů ze zdrojových výkresů. Podmínky v mapovém dotazu mohou být založeny na umístění nebo vlastnostech objektu nebo dat uložených ve výkresu nebo v připojené databázové tabulce.
- hlavní-podrobný formulář (oborový model)
-
Formulář třídy prvků, kde jsou související záznamy zobrazeny ve vloženém podformuláři na jedné nebo více kartách.
- projekce Mercator
-
Mapová projekce navržená Gerhardem Mercatorem, ve které je zemský povrch kreslen tak, jak by vypadal při promítnutí na válec obalující Zemi.
- poledník
-
Velká kružnice procházející oběma póly, odpovídající čáře zeměpisné délky.
- Military Grid Reference System (MGRS)
-
Síťový souřadnicový systém založený na projekci Univerzální Transverzální Mercator (UTM) a univerzální polární stereografické projekci (UPS) používaný armádou Spojených států amerických a organizací NATO
- metadata
-
Data o datech. V rámci systému GIS se metadata skládají z informací, které popisují podstatné charakteristiky sad geoprostorových dat.
- monumenty
-
Prvky se známými souřadnicemi používané k vytvoření přesného umístění na mapě.
- Mpolygon
-
Polygonový objekt. Polygon se liší od uzavřené křivky v tom, že ukládá informace o vnitřních a vnějších hranicích.
- schéma názvů
-
Metoda určování názvů jednotlivých kvadrantů mapy. Příkladem jsou metoda sloupec/řádek, sekvenční metoda a metoda řízených dat.
- síťová analýza, trasování dosahu sítě
-
Viz trasování dosahu.
- síťová topologie
-
Popis prostorových vztahů mezi lineárními objekty výkresu (spojnicemi a někdy uzly). Například síťová topologie může reprezentovat potrubí, ulice, elektrické vedení a řeky.
- uzel
-
Jeden bod, spojený koncový bod nebo průsečík v topologii. Uzel může být reprezentován jako blok nebo bodový objekt.
- uzlová topologie
-
Popis prostorových vztahů mezi objekty geografických bodů ve výkresu. Příklady uzlových topologií mohou být bodové zdroje znečištění a dopravní značky.
- normalizace
-
V tématu je to změna měřítka hodnot dat vzhledem k jiné hodnotě dat. Typickým příkladem je přizpůsobení tematické hodnoty podle plochy, délky nebo obvodu entity.
- třída objektu
-
Všechny výkresové objekty, které byly vytvořeny pomocí určité definice třídy objektu. Pomocí tříd objektů uspořádáte objekty ve výkresu podle skutečných prvků, které reprezentují, například cesty. Třídy objektu umožňují vytvořit nové objekty, které mají automaticky odpovídající vlastnosti a hodnoty pro objekty ve výkresu.
- definice třídy objektu
-
Definice způsobu vytváření klasifikovaného výkresového objektu v daném výkresu. Definice třídy objektu může obsahovat informace o typu objektu, výchozích vlastnostech objektu nebo výchozí data, která by měla být k objektu připojena.
- objektová data
-
Atributová data připojená k objektu a uložená ve výkresovém souboru. Srovnejte s externími daty.
- OGC
-
Organizace Open Geospatial Consortium. Nezisková mezinárodní organizace pro dobrovolné normy založené na konsensu, která vede vývoj norem pro služby na základě umístění a geoprostorové služby. (www.opengeospatial.org)
- spojení typu jeden na jeden
-
Spojení, u kterého odpovídá jeden záznam primární tabulky jednomu záznamu sekundární tabulky.
- spojení typu jeden na více
-
Spojení, u kterého odpovídá jeden záznam primární tabulky více než jednomu záznamu sekundární tabulky.
- OpenGIS Agent
-
Komponenta aplikace Autodesk Infrastructure Aplication Extension, která zavádí několik mapových protokolů OpenGIS Web pro poskytování služeb nabízených serverem klientům OpenGIS, kteří používají normy.
- schéma Oracle
-
Viz schéma.
- funkce Oracle Spatial (OSE)
-
Starší verze funkce FDO (Feature Data Objects) ukládaly mapy do databáze Oracle Spatial.
- OSGeo
-
Nadace Open Source Geospatial Foundation. Nadace založená na podporu a budování otevřeného geoprostorového softwaru nejvyšší kvality. Cílem nadace je podpora použití a kolektivního vývoje projektů vedených komunitou. (www.osgeo.org)
- překrytí
-
Způsob tvorby nové topologie kombinací prvků dvou různých topologií. Alespoň jedna z původních topologií musí být polygonová topologie.
- analýza překrytí
-
V AutoCAD Map 3D toolset se jedná o nástroj, který zajišťuje požadavky prostorové a datové analýzy dvou sad geoprostorových prvků.
- balíček
-
V aplikaci Autodesk Infrastructure Map Server je to komprimovaný soubor, který může urychlit proces načítání dat na server. Objemné soubory zdrojových dat lze komprimovat do tohoto formátu a uložit do síťového umístění nebo zkopírovat na disk CD.
- rovnoběžka
-
Stupeň zeměpisné šířky, který vede kolem Země rovnoběžně s rovníkem.
- trasování cesty
-
U síťové topologie trasování začíná v určeném bodě, nalezne nejkratší vzdálenost k jinému bodu a použije odpor (implicitně délku).
- trvalé uzamknutí
-
Možnost upravovat vyhrazené objekty, když nejste připojeni, a uložení změn zpět do zdroje dat při opětovném připojení.
- výplň
-
Určuje umístění a velikost elementů (výřezů, měřítek, ukazatele severu, legendy) na listu mapy.
- blok tiskové šablony
-
Blok aplikace AutoCAD, který obsahuje tiskové informace, například text titulní stránky, rozvržení tisku, legendu a další poznámky map.
- mračno bodů
-
Sada bodů reprezentujících objekt aplikace AutoCAD.
- polygon
-
Polygon je uzavřené plocha, která má uloženy informace o vnitřních a vnějších hranicích a dalších polygonech do něj vnořených nebo s ním seskupených. V polygonové topologii může být polygon uzavřen libovolnými úsečkami nebo oblouky ve výkresu. AutoCAD Map 3D toolset dále podporuje polygonový objekt, někdy nazývaný mpolygon neboli mapový polygon.
- polygonová topologie
-
Popis prostorových vztahů mezi geografickými plošnými prvky. Polygonové topologie obsahují geometrické spojnice, uzly a centroidy. Příklady polygonových topologií může být mapy využití půdy a povrchů země, politické hranice, parcely a typy půdy.
- primární klíč
-
Vlastnost, jejíž hodnota jednoznačně identifikuje každý prvek v třídě prvku. Mnoho tříd prvku používá k tomuto účelu jednu vlastnost, například FeatureId. Třída prvku může však mít seznam vlastností, například číslo popisné, název ulice a typ ulice, které jednoznačně identifikují adresu domu. Hodnoty primárního klíče pro připojená data měnit nelze.
- hlavní poledník
-
Čára zeměpisné délky procházející observatoří Greenwich v Anglii použitá jako počátek pro měření zeměpisné délky.
- profil (oborový model)
-
Podélné úseky prvků linií. Profil je vytvořen promítnutím prvků na osu.
- profil (nastavení)
-
Specifické uživatelské nastavení pro výkres.
- datový model profilu (oborový model)
-
Sada tabulek systému profilů a libovolné sady tříd prvků profilů. Systémové tabulky profilů ukládají základní konfiguraci a nastavení. Třída prvků profilů ukládá komponenty každého výkresu profilu.
- projekt (oborový model)
-
Projekt obsahuje jeden nebo více oborových modelů. Výběr projektu načte všechny nutné objekty, včetně příslušných nabídek a panelů nástrojů, pro všechny oborové modely v daném projektu. Pro oborové modely je projekt Centrální jednotka pracovního postupu, který je nutné otevřít pro práci s oborovým modelem. Pro oborové modely založené na souborech je projekt stejný jako výkres oborového modelu nebo šablona.
U různých uživatelských skupin, jako je například EDITOR, VIEWER nebo ADMIN, lze definovat příslušné projekty s odpovídajícími rolemi a právy v modulu Infrastructure Administrator.
- vlastnost
-
V případě dat prvků je to jednoduchý atribut třídy. Třídu popisuje jedna nebo více definic vlastnosti. Třída prvků Silnice může mít vlastnosti nazvané Název, PočetJízdníchPruhů nebo Umístění.
- definice změny vlastností
-
Definice vlastností, které chcete změnit během dotazu.
- data vlastností
-
Hodnoty asociované s geografickým objektem, například hloubka řeky, šířka cesty nebo průměr potrubí. V AutoCAD Map 3D toolset jsou tyto položky reprezentovány jako atributy bloku, hodnoty v tabulkách objektových dat nebo hodnoty v připojené externí databázi.
- pseudo uzel
-
Nepotřebný uzel v geometrické spojnici. Pseudo uzel lze použít k uložení informací o geografickém umístění bodu nebo k reprezentaci změny z jedné spojnice do druhé.
- publikovat
-
Jak generovat výstup z atlasu
- vyčištění
-
Způsob odstranění všech nepoužívaných definic objektů z otevřeného výkresu.
- dotaz
-
Sada spustitelných výrazů, která vyhledá určité objekty. Například dotaz založený na hladině, který zobrazí pouze objekty v hladinách obsahujících státní a okresní hranice.
- Knihovna dotazů
-
Sada dotazů uložených ve výkresu. Do Knihovně dotazů lze dotazy přidávat, odstraňovat je z ní nebo je upravovat.
- šablona
-
Sekvence vlastností zobrazení použitá k rendrování tématu, například sekvence barev, stylů čar nebo šrafovacích vzorů.
- rozsah hodnot
-
V tématu je to segment dat z plynulého rozsahu, například hodnota vlastnosti, teplota nebo počet obyvatel.
- rastrové
-
Obrazy obsahující jednotlivé tečky (nazývané pixely nebo buňky) s hodnotami barev uspořádanými v pravoúhlém rovnoměrně rozmístěném poli. Letecké snímky a satelitní obrázky jsou příklady rastrových obrázků používaných při tvorbě map. Srovnejte s vektorem.
- hladina povrchu založená na rastru
-
Viz hladina povrchu.
- referenční bod
-
V případě symbolu je to bod, který řídí polohu symbolu nad prvkem v mapě. Výchozí referenční bod je střed symbolu.
- registrace
-
Příprava mapy pro digitalizaci pomocí kalibrace digitalizační tabulky pro převod analogového zdroje do digitálního souboru.
- odpor
-
Odpor je měřítko stupně dopravního zatížení spojnice. Výchozí měřítko odporu je délka spojnice. Odpor lze nastavit vzhledem k tomu, co spojnice reprezentuje, například průměr potrubí nebo omezení rychlosti.
- rozlišení
-
V rastrovém obrazu je hustota pixelů udávána jako počet pixelů na palec (ppi) nebo jako počet bodů na palec.
- zdroj
-
V nástroji Autodesk Infrastructure Map Server se jedná o zdroj prvku, zdroj výkresu nebo komponentu aplikace, které jsou uloženy ve zdrojovém archivu a lze je opakovaně používat a sdílet.
- zdroj (metadata)
-
V prvku metadat je zdroj obecný pojem označující typ datové množiny, pro kterou se mohou pomocí AutoCAD Map 3D toolset vytvářet metadata. Zdrojem může být třída prvku, třída objektů, schéma nebo soubor.
- zdrojový archiv
-
Databáze XML, ve které jsou uloženy zdroje vytvořené buď načtením dat ze souborů, nebo připojením k databázím
- transformace s plochou
-
Editační metoda, použitá pouze v případě nutnosti, která se pokouší opravit chyby přizpůsobením řídicích bodů nebo monumentů roztažením mapy.
- pravidlo (pro témata prvku)
-
Téma prvku se skládá z kolekce pravidel. Každé pravidlo určuje styl a popisek prvku v případě prvků, které splňují určenou podmínku. Podmínku obsaženou v pravidle můžete popsat přiloženým popiskem legendy. Po nakreslení hladiny jsou všechny prvky porovnány s pravidly v pořadí podle seznamu. První pravidlo, jehož podmínku prvek splní, se použije k určení stylu a popisku prvku pro daný prvek.
- pravidlo (oborový model)
-
Metoda nebo spouštěč, které zpracovávají data dle předdefinovaných algoritmů. Například pravidla provádí složité kontroly konzistence a závislosti na určitých událostech, například před vložením nebo po úpravě prvku.
- ukládací množina
-
Objekty, které byly vytvořeny nebo upraveny v aktuálním výkresu a jsou označeny pro uložení zpět do zdrojových výkresů.
- měřítko
-
Poměr vzdálenosti na papírové mapě ke vzdálenosti na zemi. Jestliže má papírová mapa měřítko 1:100 000 (reprezentované také jako 1/100 000), vzdálenost 1 jednotky na papírové mapě odpovídá 100 000 jednotkám na zemi. V digitální mapě měřítko reprezentuje měřítko mapy, od které byla digitální mapa odvozena.
- práh měřítka
-
Definovat lze různé použití stylů při různých měřítek. Například zobrazení názvů cest se zapne pouze při faktoru měřítka výkresu menším než 1:5000.
- schéma
-
Definice více tříd prvků a vztahy mezi nimi. Schéma je logický popis typů dat použitých k modelování skutečných objektů a neodkazuje na skutečné instance dat (určitá silnice nebo parcela). Spíše se jedná o metadata.
- schematický plán (oborový model)
-
Schematický diagram, který představuje skutečné prvky, pomocí transformace původní geometrie prvku do alternativního umístění, například použitím odsazení souřadnic. Schematický plán představuje reálné prvky v prázdné stavbě a zachovává topologie. Schematický plán lze zobrazit jako překrytí přes původní prvky nebo v sekundárním okně. Schématické plány lze definovat pomocí modulu Infrastructure Administrator.
- prvek schématu (oborový model)
- Prvky odvozené od skutečných prvků. Jsou uloženy v databázi a používají se k vykreslování schematického plánu. Každý prvek schématu je asociován se skutečným prvkem.
- SDF
-
Spatial Data File (soubor prostorových dat). Souborová geografická databáze s otevřeným zdrojovým kódem, která může obsahovat více tříd prvků nebo typů dat uložených v tabulkách atributů a geometrie.
- SDF 2
-
Předchozí verze formátu SDF. Každý soubor SDF 2 obecně obsahoval jednu třídu prvku nebo typ dat, například body, čáry, polygony nebo text.
- SDF 3
-
Aktuální verze formátu SDF. Je nativním formátem pro aplikaci Autodesk Infrastructure Map Server a Open Source. Každý soubor SDF 3 obsahuje několik tříd prvků nebo typů dat uložených v tabulkách s atributy a geometrií.
- služba
-
Databáze Oracle.
- stínování
-
Viz stínování reliéfu.
- list
-
Samostatný pojmenovaný objekt v sadě listů, který může být publikován. Odkazuje se na rozvržení. V souboru DWF je to rozvržení tisku, které obsahuje určité zobrazení původních dat.
- sada listů
-
Pojmenovaná množina listů a podmnožin k publikování.
- podmnožina listu
-
Pojmenovaná skupina listů v rámci sady listů. Samostatný list může být pouze v jedné podmnožině.
- šablona listu
-
Výkres, který určuje rámeček a rozvržení použité v listech. Lze ji určit pro sady listů a podmnožiny listů.
- nejkratší cesta
-
Viz trasování cesty.
- webový server
-
Kolekce serverů, které zpracovávají požadavky aplikace Autodesk Infrastructure Map Server.
- Site Administrator
-
Webová aplikace instalovaná s aplikací Autodesk Infrastructure Map Server ke správě pracoviště a jeho serverů.
- Site Explorer
-
Stromové zobrazení v nástroji Autodesk Infrastructure Studio, které zobrazuje zdroje uložené ve zdrojovém archivu.
- server webu
-
V případě webu je to server, který obsahuje zdrojové úložiště.
- sklon
-
Způsob popisování sklonu povrchu jako poměru, který vyjadřuje horizontální vzdálenost, ve které se zdvih mění o jednu lineární jednotku. Pokud například povrch stoupne o 3 jednotky při horizontální vzdálenosti 15 lineárních jednotek (metrů nebo stop), sklon je 5:1 (5 ku 1).
- zdrojový výkres
-
Výkresový soubor připojený k jinému výkresu. Sada všech zdrojových výkresů připojená k výkresu nazývanému výkresová sada. Pomocí dotazu získáte vybrané objekty z více zdrojových výkresů.
- prostorové
-
Obecný pojem používaný k odkazu na matematickou koncepci více-rozměrných dat.
- prostorová analýza
-
Proces pochopení, extrahování nebo tvorby informací o množině objektů. Prostorová analýza obsahuje techniky použité k určení distribuce objektů v síti nebo na ploše a vztahů mezi objekty. Prostorovou analýzou lze analyzovat umístění, blízkost a orientaci objektů. Je užitečná pro vyhodnocení vhodnosti, předpověď a pro následnou interpretaci.
- prostorový kontext
-
Obecná metadata nebo parametry, ve kterých je uložena geometrie kolekce prvků. Prostorový kontext obsahuje zejména definici souřadnicového systému, parametry sféroidu, jednotky, prostorové rozměry atd. kolekce geometrií prvků.
- prostorová data
-
Informace o umístění a tvaru geografických prvků a vztahů mezi prvky.
- Spatial Data File
-
Viz SDF.
- prostorová databáze
-
Databáze obsahující informace indexované podle umístění.
- prostorový filtr
-
Výběr objektů určující, které záznamy se mají zobrazit v aktivní tabulce nebo dotazu. Při aktivním prostorovém filtru zobrazí Datový pohled pouze záznamy spojené s vybranými objekty. Srovnejte s filtrem SQL.
- prostorový index
-
Index vytvořený v databázi Oracle Spatial rozdělením rozsahů výkresů v databázi do pravoúhlých oblastí. AutoCAD Map 3D toolset používá index k nalezení geometrie, která bude importována.
- sférický souřadnicový systém
-
Souřadnicový systém měřený na povrchu koule a vyjádřený v úhlových vzdálenostech. Srovnejte s kartézským souřadnicovým systémem.
- sféroid
-
Viz elipsoid.
- SQL filtr
-
Série SQL výrazů, která určuje, které záznamy vybrat v aktivní tabulce nebo dotazu. Při aktivním filtru SQL filtru se pod položkou Datový pohled zobrazí pouze záznamy, které odpovídají kritériím filtru. Srovnejte s prostorovým filtrem.
- styl
-
Nastavení určující, jak zobrazit prvky nebo objekty výkresů v hladině Správce zobrazení. Například styl polygonu, který zobrazí polygony parcel z 50 % průhledné, a který se zobrazí v měřítku 1:50 000. Na jeden prvek lze použít jeden nebo více stylů.
- knihovna stylů
-
Knihovnu stylů použijte k uložení stylů, které používáte často. Tyto styly můžete přetažením a puštěním použít na libovolný element v jiné mapě zobrazení.
- tvorba stylu
-
Proces přiřazování charakteristik zobrazení (například barva čáry, vzor čáry, barva výplně, vzor výplně atd.) k prvkům (body, křivky, polygony)
- nastavení stylů
-
Vizuální nebo textová změna zobrazení objektů výkresu podle přiřazených stylů místo zobrazení s jejich původními vlastnostmi.
- superuser
-
Uživatel, který řídí uživatelská ID, hesla a přístup k citlivým datům.
- doplňková vzdálenost
-
Maximální vzdálenost mezi vrcholy 3D křivky. Jestliže je vzdálenost mezi vrcholy větší než určená, podél 3D křivky se body přidají v rovnoměrných přírůstcích, které jsou menší nebo rovny doplňkové vzdálenosti.
- faktory doplnění
-
Přidá vrcholy na 3D křivky, které jsou dlouhé a obsahují jen několik vrcholů. Vzdálenost doplnění je maximální vzdálenost mezi vrcholy. Jestliže je vzdálenost mezi vrcholy větší než určená, podél 3D křivky se body přidají v rovnoměrných přírůstcích, které jsou menší nebo rovny doplňkové vzdálenosti. Čím je menší vzdálenost, tím bude větší počet doplněných bodů.
- povrch
-
Síť výškových dat. AutoCAD Map 3D toolset podporuje síťové povrchy založené na rastru, například DEM, DTEM a mřížka ESRI. U těchto typů ploch jsou body povrchu spojeny do mřížky, která se pak použije k interpolaci kontur a k vytváření profilů a příčných řezů. Povrch reprezentuje stav v určitém čase nebo události.
- hladina povrchu
-
Hladina ve Správci zobrazení, která obsahuje rastrový povrch, například soubor ve formátu Digital Elevation Model (DEM), ESRI Grid nebo data ve formátu Digital Terrain Elevation Data (DTED). Hladinu povrchu lze použít pomocí oknaDatové připojení.
- nepřímé měření (swing tie)
-
Typ měření používaný geodety, který používá známou vzdálenost plus úhlové odsazení. Měří přímou vzdálenost, například páskou nebo pásmem, Swing odkazuje na úhlové odsazení měření.
- symbol
-
Bitmapa nebo vektorový obraz používaný k zobrazení bodu.
- knihovna symbolů
-
V nástroji Autodesk Infrastructure Studio se jedná o skupinu vzájemně souvisejících symbolů. Obrazové soubory se při načítání do knihovny symbolů převádějí na symboly. Knihovna symbolů je uložena ve zdrojovém archivu.
- tabulka symbolů
-
Pojem odkazující na úložiště pojmenovaných objektů včetně typů čar, hladin, stylů textu a bloků.
- Správce systému
- Uživatel AutoCAD Map 3D toolset s přístupem do modulu Autodesk Infrastructure Administrator.
- tabulka
-
Skupina dat uspořádaných do záznamů (řádků) a položek (sloupců). V zobrazené tabulce se v mřížce zobrazí záznamy ve vodorovných řádcích a položky ve svislých sloupcích. Každá hodnota položky v tabulce se zobrazuje v buňce.
- podokno Úlohy
-
Okno AutoCAD Map 3D toolset nabízí nástroje nutné k provádění hlavních činností při tvorbě map – vytváření, zobrazování, analýzy, tvorba stylů a publikování map. Podokno Úlohy obsahuje čtyři karty: Průzkumník mapy, Správce zobrazení, Zaměření a Mapová kniha. Průzkumník mapy umožňuje spravovat zdroje použité k vytváření map. Správce zobrazení poskytuje nástroje k vytváření map, stylů a témat. Pomocí mapové knihy lze tisknout, publikovat a sdílet mapy. Paletu podokna Úlohy můžete přesunout nebo změnit její velikost.
- pracovní postup úlohy
-
Přehled postupů pro běžné úkoly systému GIS.
- šablona (oborový model)
- V oborovém modelu se jedná o uspořádání opakujících se prvků. Uspořádání zahrnuje atributy prvku, geometrii a konektivitu. K umístění uspořádání prvku v jednom kroku použijte šablony.
- soubor šablony
-
Soubor, který formátuje jiný soubor, například textový soubor pro uložení informací z dotazovaných objektů.
- textová hladina
-
Statický text se ukládá jako samostatné úložiště dat SDF nezávisle na aktuální mapě. Text v hladině můžete přesně umístit, upravit jeho styl a otočit jej.
- tematická mapa
-
Viz téma.
- téma
-
Téma je zvláštní styl používaný k úpravám stylizace podle některých vlastností objektů. Například místo vybarvení jezer modrou barvou můžete jezera vybarvit různými odstíny modré podle jejich hloubky. Místo změny šířky čáry silnic můžete změnit šířku podle provozu na dané silnici.
- tvorba témat
-
Proces stylizace prvků podle hodnoty atributu
- schéma rozdělení
-
Metoda rozdělení velké mapy na více malých částí. Volby zahrnují dle oblasti, dle čísla a vlastní.
- tolerance
-
Poloměr kolem uzlu nebo lineárního objektu použitého pro hledání chyb ve výkresu.
- tolerance (začištění výkresu)
-
Minimální dovolená vzdálenost mezi lineárními objekty nebo uzly během začištění výkresu. Jestliže jsou dva lineární objekty nebo uzly odděleny vzdáleností menší, než udává hodnota tolerance, AutoCAD Map 3D toolset chybu opraví.
- téma (oborový model)
-
Sada tabulek tříd prvků, jako jsou kontejnery, slouží k uspořádání tříd prvků. Vzhledem k přenosu dat, jsou na sobě témata zcela nezávislá. V každém tématu mohou být obsažena podtémata.
Chcete-li vytvořit jasnou a transparentní stavbu dat, lze seskupit třídy prvků do témat, seskupit několik témat do hlavních témat a definovat třídy prvků s podtřídami prvků. Tyto vztahy mezi tématy a třídami prvků, slouží pouze k ilustraci datové stavby. Mezi tabulkami není nezbytně nutný skutečný vztah.
- topologie
-
Množina geometrických vztahů mezi objekty výkresu včetně spojnic, uzlů a centroidů. Topologie popisuje způsob spojení úseček, uzlů a polygonů, jejich vzájemné vztahy a vytváří základní stav pro pokročilé funkce GIS, například trasování sítě, prostorovou analýzu, analýzu okolí, analýzu překrytí a rozpuštění polygonové topologie.
- kontrola topologie (oborový datový model)
- Nástroj, který kontroluje topologie ve výkresu oborového modelu nebo v oborovém modelu. Výsledky jsou zobrazeny ve stromovém zobrazení a zobrazují všechny chyby prvků.
- topologický dotaz
-
Rozšíření mapového dotazu, který se použije na načtenou topologii.
- transparentní příkaz
-
Příkaz spuštěný v rámci jiného příkazu. Před transparentní příkazy se umísťuje apostrof.
- transverzální válcová projekce
-
Mapová projekce, ve které je zemský povrch nakreslen tak, jak by vypadal při promítnutí na válec obalující Zemi v jihozápadním směru. Srovnejte s válcovou projekcí.
- UDL (Universal Data Link)
-
Soubor s příponou .udl, který obsahuje název a umístění databázové tabulky a softwaru použitého k tvorbě souboru. Okna používají soubor UDL pro identifikaci zdroje dat. Pomocí informací v tomto souboru mohou aplikace, například AutoCAD Map 3D toolset, zobrazit a aktualizovat data z externích databází.
- nedotažení
-
Dvě nebo více úseček v určené toleranci od sebe, které se nesetkají.
- sjednocení
-
Dvě nebo více podmínek spojených logickým operátorem Or. Položka je vybrána pouze v případě, že splňuje alespoň jedno určené kritérium. Srovnejte s průsečíkem (výraz).
- United States National Grid (USNG)
-
Síťový souřadnicový systém založený na projekci Univerzální Transverzální Mercator (UTM) pro Spojené státy americké
- univerzální transverzální Mercator (UTM)
-
Určitá implementace projekce Mercator, navržená pro použití v celém světě.
- vektor
-
Matematický výpočet objektu s přesným směrem a délkou. Vektorová data jsou uložena v souřadnicích X,Y, které tvoří body, úsečky a plochy. Srovnejte s rastrem.
- sledování verzí
-
Databázová funkce, která umožňuje ukládání a trasování více kopií prostorové datové sady podle data vytvoření, data změny atd.
- vertikální převýšení
-
Zvětšení vertikálního měřítka vzhledem k horizontálnímu měřítku, které souží k snazšímu rozlišování změn výšky.
- výřez (oborový model)
- Oblast zájmu k tvorbě grafiky. Výřez oborového modelu je prostorový filtr na mapě.
- výřez (výkresový prostor)
-
Pohled modelového prostoru z rozvržení.
- Wavelet
-
Obrázkový soubor s více rozlišeními komprimovaný pomocí ztrátové komprese, která umožňuje načtení velkých grafik mnohem rychleji díky zmenšení velikosti souboru. Komprese Wavelet je založena na matematickém algoritmu, ve kterém lze grafické obrázky omezit na malý zlomek jejich původní velikosti.
- vyčištění
-
Odstranění bodů podél vybrané 3D křivky, které mohou reprezentovat vrstevnici. Faktory redukce určují počet odstraněných bodů. Redukci lze použít k omezení informací o počtu bodů pocházejících z vrstevnic, které nejsou pro generování přesného povrchu potřebné.
- faktory vyčištění
-
Nastavení faktoru redukce lze použít k omezení nadbytečných bodů podél 3D křivek ignorováním vrcholů, které jsou blízko u sebe nebo podél přímé čáry. Větší vzdálenost a úhel průhybu snižuje větší počet bodů. Vzdálenost je absolutní míra a úhel je měřen ve stupních. Čím větší je hodnota vzdálenosti, tím větší je počet redukovaných bodů. Faktory vyčištění musejí být menší než faktory doplnění.
Bod je redukován výpočtem jeho umístění vzhledem k vrcholům před a za ním. Jestliže je délka mezi těmito třemi body menší než hodnota délky vyčištění a průhyb úhlu je menší než hodnota úhlu vyčištění, prostřední bod nebude přidán do datového souboru vrstevnice.
- WFS
-
Zkratka pro Web Feature Service. Webová služba založená na specifikaci definované konsorciem OGC. Funguje jako zdroj dat prvků.
- WMS
-
Zkratka pro Web Map Service. Webová služba založená na specifikaci definované konsorciem OGC. Vytváří obrázek (například PNG nebo JPG) geoprostorových dat.
- pracovní postup (oborový model)
-
Příručka týkající se uživatelských úloh jako akvizice, analýzy a zpráv.
- pracovní postup
-
Automatizovaná sada úloh, které lze nastavit k sériovému nebo paralelnímu spuštění. Výstup jedné úlohy můžete použít jako vstup jiné úlohy. Sekvenci a parametry spuštění lze graficky upravit.
- aktivita pracovního postupu
-
Jediný krok pracovního postupu, který spouští příkaz nebo sadu příkazů.
- pracovní postup svázání
-
Vztah mezi aktivitami, kdy výstup jedné aktivity se použije jako vstup jiné aktivity.
- pracovní prostor
-
Obsahuje příkazy a nástroje pro určité úlohy. Pracovní prostor 2D kreslení je přizpůsoben uživatelům obeznámeným s pásem karet aplikace AutoCAD. Pracovní prostor Plánování a analýza je optimalizován pro práci se AutoCAD Map 3D toolset. Pracovní prostor Údržba je určen pro práci s oborovými modely. Pracovní prostor Klasický pracovní prostor aplikace Map je pracovní prostor nabídky pro starší uživatele.
Pracovní plochu změníte tak, že kliknete na aktuální pracovní plochu na stavovém řádku a v seznamu vyberete jinou pracovní plochu.
- prohlížeč „zero-client”
-
Viz prohlížeč (prohlížeč AJAX).
- zoom
-
Způsob změny zvětšení zobrazení tak, aby zobrazovalo postupně menší oblasti (při přiblížení) nebo větší oblasti (při oddálení) obrázku.
- zoom na rozsah
-
Způsob zvětšení výkres podle jeho rozsahu tak, aby pohled zobrazoval největší možný pohled na všechny prostorové objekty.