POWPROST (polecenie)

Tworzy siatkę reprezentującą powierzchnię między dwiema liniami lub krzywymi.

Wyszukiwanie

Wybierz dwie krawędzie definiujące siatkę. Krawędzie mogą być liniami, łukami, splajnami, okręgami lub poliliniami. Jeżeli jedna z krawędzi jest zamknięta, wówczas druga również musi być zamknięta. Punkt można użyć jako jednej krawędzi krzywej otwartej lub zamkniętej.

Zmienna systemowa MESHTYPE określa, który typ siatki jest tworzony. Domyślnie są tworzone obiekty siatki. Aby utworzyć klasyczną polipowierzchnię lub siatkę wielokątną, należy ustawić zmienną na wartość 0.

W przypadku krzywych zamkniętych punkt wskazania nie ma znaczenia. Jeśli krzywa jest okręgiem, siatka prostokreślna rozpoczyna się w punkcie kwadrantu o kącie 0 stopni określonym przez bieżącą oś X i bieżącą wartość zmiennej systemowej SNAPANG. W przypadku zamkniętych polilinii siatka prostokreślna zaczyna się w ostatnim wierzchołku i przebiega wstecz przez wszystkie segmenty polilinii. Tworzenie siatki prostokreślnej między okręgiem a zamkniętą polilinią może powodować nieład. Zaleca się stosowanie polilinii złożonej z dwóch półokręgów zamiast okręgu.

Siatka prostokreślna jest konstruowana jako siatka wielokątna 2 na N. Polecenie POWPROST umieszcza połowę wierzchołków siatki w równych odstępach na jednej krzywej definiującej, a drugą połowę w równych odstępach na drugiej krzywej. Liczba odstępów jest określona przez zmienną systemową SURFTAB1. Jeżeli więc krzywe mają różne długości, odległości między wierzchołkami na jednej krzywej mogą być inne niż odległości na drugiej krzywej.

Kierunek N siatki biegnie wzdłuż krzywych obwiedni. Jeśli obie obwiednie są zamknięte lub jedna jest zamknięta, a druga jest punktem, to końcowa siatka wielokątna jest zamknięta w kierunku N i N równa się SURFTAB1. Jeśli obie obwiednie są otwarte, N równa się SURFTAB1 + 1, ponieważ podział krzywej na n części wymaga n + 1 tabulacji.

Wierzchołek w punkcie 0,0 siatki jest punktem końcowym pierwszej wybranej krzywej najbliższemu punktowi użytemu do wybrania krzywej.

Wybranie obiektów przy tych samych końcach tworzy siatkę wielokątną.

Wybranie obiektów przy przeciwległych końcach tworzy siatkę wielokątną przecinającą się.

Wyświetlane są następujące monity.

Pierwsza krzywa definiująca

Określa obiekt i punkt początkowy nowego obiektu siatki.

Druga krzywa definiująca

Określa obiekt i punkt początkowy przeciągnięcia nowego obiektu siatki.