Rysowanie parametryczne i wiązania

Rysowanie parametryczne to technika projektowania z użyciem wiązań, które stanowią skojarzenia i ograniczenia stosowane względem geometrii 2D.

Istnieją dwa ogólne typy wiązań:

Na następującym rysunku pokazano wiązania geometryczne i wymiarowe z domyślnym formatem i ustawieniami widoczności.

Po przesunięciu wskaźnika na obiekt, względem którego zastosowano wiązania, zawsze będzie wyświetlany identyfikator wskaźnika.

W fazie projektowania konkretnego projektu dzięki wiązaniom można wymusić określone założenia podczas eksperymentowania z różnymi rozwiązaniami lub wprowadzania zmian. Modyfikacje obiektów mogą powodować automatyczne dopasowanie innych obiektów oraz zawężenie zmian dla wartości odległości i kątów.

Dzięki wiązaniom można:

Best practice: Zaleca się, aby najpierw zastosować wiązania geometryczne w celu określenia kształtu projektu, a następnie zastosować wiązania wymiarowe w celu określenia wielkości obiektów w projekcie.

Projektowanie z użyciem wiązań

Podczas pracy z wiązaniami rysunek będzie w jednym z trzech stanów:

W związku z tym istnieją dwie ogólne metody projektowania z użyciem wiązań:

Wybór metody powinien zależeć od preferowanych metod projektowania i wymagań dyscypliny pracy.

Uwaga: Program uniemożliwia zastosowanie wiązań, w wyniku których powstałaby geometria nadmiernie ograniczona.

Użycie wiązań z blokami i odnośnikami

Wiązania można zastosować między następującymi elementami:

Po zastosowaniu wiązań do odniesień do bloków obiekty zawarte w bloku są automatycznie dostępne do wyboru. Nie ma konieczności naciskania klawisza Ctrl na potrzeby wyboru podobiektu. Wynikiem dodania wiązań do odniesienia do bloku może być jego przesunięcie lub obrócenie.

Uwaga: Zastosowanie więzów do bloków dynamicznych spowoduje wyłączenie wyświetlania ich uchwytów dynamicznych. Za pomocą palety Właściwości wciąż można zmienić wartości w bloku dynamicznym, ale aby ponownie wyświetlić uchwyty dynamiczne, wiązania muszą najpierw zostać usunięte z bloku dynamicznego.

Wiązań można używać w definicjach bloków, w wyniku czego powstają bloki dynamiczne. Wielkością i kształtem bloków dynamicznych można sterować bezpośrednio w rysunku. Aby uzyskać więcej informacji, zobacz Dodawanie wiązań do bloków dynamicznych.

Usuwanie lub wyłączanie wiązań

Istnieją dwie metody anulowania efektów działania wiązań w razie potrzeby wprowadzenia zmian w projekcie:

Wyłączone więzy nie są zachowywane podczas edycji. Wiązania są przywracane automatycznie, jeśli będzie to możliwe, po zakończeniu procesu edycji. Wiązania, które nie będą już poprawne, zostaną usunięte.

Uwaga: Polecenie USUŃWIĄZANIA usuwa wszystkie wiązania wymiarowe i geometryczne z wybranych obiektów.