Łączenie i osadzanie obiektów (OLE) — informacje

Łączenie i osadzanie obiektów jest sposobem korzystania z informacji z jednej aplikacji w drugiej. Aby użyć mechanizmu OLE, niezbędne są aplikacje źródłowe i docelowe obsługujące OLE.

Zarówno łączenie, jak i osadzanie wstawiają dane z jednego dokumentu do drugiego. Połączone i osadzone obiekty OLE można także edytować z aplikacji docelowej. Jednakże łączenie i osadzanie w odmienny sposób przechowuje informacje.

Relacja między osadzaniem i łączeniem jest podobna do relacji między wstawianiem bloku i tworzeniem odnośnika zewnętrznego.

Obiekty osadzone

Osadzony obiekt OLE jest kopią danych z innego dokumentu. Po osadzeniu obiektów nie istnieje żadne połączenie z dokumentem źródłowym i wszelkie zmiany wprowadzone w dokumencie źródłowym nie zostaną odzwierciedlone w dokumentach docelowych. Obiekty należy osadzać, gdy użytkownik chce mieć możliwość użycia aplikacji, w której zostały utworzone, do edycji, ale nie chce, aby obiekt OLE był zaktualizowany po modyfikacji informacji w dokumencie źródłowym.

Obiekty połączone

Obiekt połączony jest odwołaniem do danych przechowywanych w innym dokumencie. Obiekty należy łączyć, gdy użytkownik chce korzystać z tych samych informacji w więcej niż jednym dokumencie. Wówczas po zmianie oryginalnych danych wystarczy zaktualizować jedynie połączenia w celu aktualizacji dokumentu zawierającego obiekty OLE. Można również ustawić połączenia tak, aby były aktualizowane automatycznie.

Po połączeniu rysunku konieczne jest zapewnienie dostępu do aplikacji źródłowej i do połączonego dokumentu. Po zmianie nazwy lub przeniesieniu aplikacji lub dokumentu może być konieczne ponowne ustanowienie połączenia.

Kontrola jakości wydruku obiektów OLE

Obiekty OLE są traktowane jak obiekty rastrowe, gdy używany jest ploter rastrowy. Ponieważ duże, wysokiej rozdzielczości i wielokolorowe obrazy rastrowe mogą bardzo podnosić koszty wydruku, można ustawić zmienną systemową OLEQUALITY do sterowania sposobem wydruku każdego obiektu OLE. Domyślne ustawienie, Wybierz automatycznie, przypisuje poziom jakości wydruku, bazując na typie obiektu. Im wyższe ustawienie jakości, tym więcej czasu i pamięci jest zużywanych podczas wydruku.

Dodatkowo można dopasować jakość wydruku OLE w Edytorze konfiguracji plotera. Opcja Grafika wyświetla okno dialogowe Grafika rastrowa, w którym można zmieniać jakość wydruku obiektów OLE.

Uwaga: Zagnieżdżone obiekty OLE mogą powodować problemy. Przykładowo, arkusz Excel osadzony w dokumencie Word może powodować błąd wydruku. Także obiekt OLE, który nie jest w bieżącej płaszczyźnie widoku, nie jest drukowany, ale ramka jest drukowana zgodnie z ustawieniem zmiennej systemowej OLEFRAME.